Belediyeler ve Sokak Hayvanları - ADEM AKÖL

15 Ocak 2020 Çarşamba 09:18

Bilmem farkında mısınız ama son günlerde sokak hayvanları ile ilgili sayısız haber düşüyor medya organlarına... Bazı kendini bilmezlerin hayvanlara uyguladığı istismar, günümüz Türkiye’sinde alınan her önleme rağmen hala devam ederken; öte yandan da özellikle sokak köpeklerinin insanlara yönelik saldırılarında artış gözlemlenmektedir.

Yukarıdaki iki tesbit, Türkiye’de hayvanlarla ilgili bilincin ve mevzuatın hala yerine oturmadığını göstermektedir... Hayvan hakları ile ilgili yasa düzenlemesi TBMM’nin alt komisyonlarında uzun bir süre önce çalışılıp hazırlanmış olmasına rağmen, henüz Meclis’in değerlendirmesine ve onayına sunulmamıştır.

Hazırlanan yasa tasarısı, insanların hayvanlara olan davranışlarını ve hayvanların insanlara karşı saldırılarını hangi oranda düzenler, bugünden kestirmek zor... Şurası bir gerçek ki yasa çıktıktan sonra, zaman içerisinde bilinç ve sistem muhakkak yerine oturacaktır.

Gelişimini tamamlamış olan ülkeler de, yıllar önce bu safhalardan geçtikten sonra bugünkü duruma gelebilmişlerdir ancak... Yerel yönetimleri iyi olan gelişmiş kentlerin sokaklarında değil köpek, kedi dahi görmek mümkün değildir... Oluşturulan sistem ve kurallar kesinlikle aksi bir duruma olanak tanımamaktadır.

Adana, sokak hayvanlarının rehabilitasyonu konusunda Türkiye’nin önde gelen illerinden birisidir sanırım... Özellikle Büyükşehir ve Çukurova Belediye’lerinin yıllardır bu yönde yaptığı, Seyhan Belediyesi’nin de kısa bir süre önce başlattığı çalışmalar sonucunda sokaklardaki hayvan sayısında bariz bir azalma gözlemlenmektedir.

Ancak Adana’daki belediyelerin büyük çoğunluğunun, sokak hayvanları konusunda yaptıkları çalışmalarda büyük bir eksik var... Kısırlaştırma işlemini ikinci plana atarak; sadece modern barınaklar inşa etmekle, sokak hayvanları popülasyonunun hızla artmasının önüne geçmek imkansız.

Kısırlaştırma işlemlerine ağırlık verilmezse, Büyükşehir Belediyesi’nin 1500 köpek ve 800 kedi nüfuslu mevcut barınak dışında inşa ettiği 5000 hayvan kapasiteli devasa barınak da bir süre sonra yetersiz duruma gelecektir.

Büyükşehir Belediyesi’nin yeni inşa ettiği barınakta kısırlaştırma üniteleri de oluşturarak; yeterli personel istihdamı ile Adana genelinde olduğu tahmin edilen 40 bin civarındaki sahipsiz köpeğin tümünün, iki yıla kalmadan kısırlaştırma işlemlerinin tamamlanarak kontrol altına alınması mümkündür.

Çukurova Belediyesi barınağında oluşturulan köpek kısırlaştırma ünitesi ile Seyhan belediyesi bünyesinde yeni faaliyete geçirilen kedi kısırlaştırma ünitelerinin bu yöndeki çalışmaları takdir niteliğinde olmasına rağmen, sorunu daha kısa sürede çözebilmek için kapasite artırımına gitmeleri gerekecektir.

Üstelik sadece birkaç belediyenin konuya hassasiyet göstermesi yeterli değildir... Sokak hayvanları sorunu, Adana’daki tüm belediyelerin bir an önce harekete geçmeleri ile çözülebilir ancak.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, altı ay kadar önce tüm belediye başkanlarının katılımı ile valilikte düzenlediği toplantıda; konunun hassasiyetini dile getirerek her belediyenin kendi bünyesinde kısırlaştırma ünitesi kurmasının önemini anlatmış ve Devletin her kısırlaştırma işlemi için belediyelere 60 TL ödeme yapmakta olduğunu belirtmiş olmasına rağmen, merkezdeki birkaç belediye dışında bunu dikkate alan olmamıştır.

Amaç, sokaklardaki kedi köpek poülasyonunun hiçbir önlem almadan hızla üremesine göz yummak olmamalıdır... Böyle devam etmesi halinde, ne kadar büyük barınak yaparsanız yapın; bir süre sonra ihtiyacı karşılayamayacak olmasının yanında, barınaklardaki hayvanları besleyebilmek için gerekli olan mamayı satın almaya da, hiçbir belediyenin bütçesi yeterli olmayacaktır.

Bu durumda sayıları artan sokak hayvanları aç kalacak, acıktıkça saldırganlaşarak vatandaşa zarar verecektir... Barınaktakiler ise; bazı belediyelerin yaptığı gibi, toplu olarak  dağ başına brakılıp kendi kaderlerine terk edileceklerdir.

Hem sokak hayvanlarının selameti, hem de yolda yürüyen vatandaşın sağlığı için; 15 belediyemizin tümünün, hiçbir mazaret beyan etmeden yarından işe başlamaları; asli görevleri arasındadır.

 Günün Sözü

Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir.

Mahatma Gandhi

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI