Biden-Putin Atışması - ADEM AKÖL

24 Mart 2021 Çarşamba 00:53

Türk Halk Edebiyatında Aşıkların karşılıklı şiir söylemelerine ‘atışma’ denir… Atışmanın giriş bölümünde, Aşıklar önce birbirlerini ve izleyicilerini selamlar; ikinci bölümde kendi ustalarının şiirlerinden örnekler sunar; üçüncü bölüm ise aşıkların asıl ustalıklarını gösterdikleri karşılıklı sataşmalarla geçer; son bölümde ise birbirlerini rahatlatmak ve gönül almak için övgüler sıralarlar.

Rusya lideri Vladimir Putin, 2008-2012 yılları arası yaptığı başbakanlık görevi ile birlikte 1999 yılından bu yana ülkesinin 1. adamı olarak dünya tarihine damgasını vurmuş bir isim… ABD lideri Joe Biden ise hayatını, Amerika’ya başkan olabilme ihtirası ile geçirdikten sonra bu fırsatı ancak son deminde yakalamış birisi.

II. Dünya Savaşı sonrası iki süper güç olarak dünyayı sömüren Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) halefi Rusya arasında; SSCB’nin 1991 yılında yıkılmasına kadar devam etmiş olan soğuk savaş, hep temkinli ve çıkarlar çerçevesinde süregelmiştir.

Bugün, küresel unsurların dünyamızı egemenlikleri altına almış olmasına rağmen, onların temsilcileri konumundaki ülkeler arasında oluşan rekabet yüzünden, adına ‘soğuk savaş’ denmese de bir nevi paylaşım mücadelesi yaşanmaktadır.

Tersi olması gereken bir orantı ile 17 milyon kilometre karede 170 milyon insan barındıran Rusya ile 10 milyon kilometre karede 340 milyon insan barındıran ABD arasındaki bu rekabet hep süregelmiş olup zaman zaman şiddetini arttırmaktadır.

Tıpkı Türk Halk Edebiyatındaki Aşıkların ‘atıştıkları’ gibi bir duruma dönüşür bu ezeli rekabet… 22 yıldan beri Rusya’nın 1 numaralı lideri olan 68 yaşındaki Putin ile henüz 2 aydır ABD liderliğine alışmaya çalışan 78 yaşındaki Biden arasında.

Geçtiğimiz 17 Mart’ta yapılan ABC News kanalındaki bir röportajda “Putin’in katil olduğuna inanıyor musunuz” sorusuna Biden’ın verdiği yanıt “evet inanıyorum” olunca, işler karışır… 78 yaşındaki Biden’ın dilinin sürçebileceği ihtimali göz önünde bulundurularak teyit istenmesi üzerine Beyaz Saray sözcüsünün “Başkan bu ifadeyi kullandığı için pişman değil” mealindeki yanıtı işleri daha da karıştırır.

Ardından Putin, “Başkana sağlıklar diliyorum” diyerek çok anlamlı bir ifade kullanır… Bunun üzerine Biden, Putin’den karşılıklı görüşme talebinde bulunur… Putin’in cevabı yine çok anlamlıdır “hafta sonu tatildeyim.”

Soğuk savaşın en derin döneminde bile hiçbir ABD başkanı; ne Stalin ne de Brejnev için ‘katil’ ifadesi kullanmadı… Ağzından çıkanı tartmak ihtiyacı gütmeyen eski başkan Trump bile böyle bir suçlamada bulunmadı… Biden’ın lafının Türkçe karşılığı, çok net olarak; “soğuk savaşı yeniden başlatıyorum” olsa gerek.

Şurası bir gerçek ki Trump döneminde, Avrupa’nın Amerika’dan uzaklaşmış olması Biden’ı rahatsız etmektedir… ABD’den beklentilerinin karşılığını Biden’da bulamayan Avrupa’ya, Rusya’nın hızla yakınlaşması engellenememektedir… Özellikle doğal gaz bakımından başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesini Rusya’ya tam bağımlı kılacak olan Kuzey Akım 2 projesinin hızla devam etmesi Biden’ı çıldırtmaktadır.

Aslına bakarsanız Biden’ın başlattığı ‘aşıklar atışması’ Almanya, Fransa ve diğer Avrupa hükümetlerine gönderilmiş bir nevi mesaj niteliğindedir… “Yeniden benim kontrolüm altına girmeniz, sizin menfaatinize olacaktır” demek istiyor Biden.

Tam da bu noktada, ABD’nin Türkiye’ye şiddetle ihtiyacı olacaktır… Biden, Rusya ile kapışmayı göze alabilmek için arkasını rahat dayayabileceği büyük bir güce ihtiyacı vardır… Bu güç Türkiye’den başkası değildir… Nitekim Biden’ın son günlerde “Türkiye’ye yaptırım yerine onunla uzlaşma yoluna gidelim” söylemleri bu ihtiyacın bir yansımasıdır.

‘Erdoğan rejimi yıkılmalı, Türkiye NATO ayarlarına geri dönmeli’ hedefi ile başkanlık koltuğuna oturan Biden, bunu gerçekleştirebilme yöntemi bulamadığı için bu isteğinden vaz geçerek Türkiye’nin Avrupa’ya yakınlaşmasını da fırsat bilip bir taşla iki kuş vurmayı hedeflemiş olabilir.

Türk Halk Edebiyatındaki Aşıkların atışmasının son bölümünde olduğu gibi, Putin ve Biden’ın da birbirlerini rahatlatıcı ve gönül alıcı eylemlerde bulunarak; Covid-19 uydurması ile tüm dünyaya acı çektirmeye devam eden küresel sermayenin daha fazla gelişmesini engelleyip, hem kendi halklarına hem de geriye kalanlara rahat bir nefes aldırırlar.

Günün Sözü

İnsanları kandırmak, kandırıldığına inandırmaktan daha kolaydır.

Oscar Wilde

İrlandalı yazar

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI