Bir Millet Altı Devlet - ADEM AKÖL

5 Nisan 2021 Pazartesi 00:41

Küresel sermayeye karşı direnç gösterebilmek için, günümüzde ülkeler artık ekonomik ve askeri güçlerini birleştirmek zorunda kalıyor… Genelde din, dil, ırk ayırımı gözetmeden ayni coğrafyayı paylaşan ülkeler arasında oluyor bu birliktelikler; karşılıklı kazançların bittiği noktada ise kurulmuş olan ittifaklar da bozulmuş oluyor.

Hele bir de, ayni coğrafyayı paylaşan ülkeler arasında dil, kültür, tarih gibi ortak özellikler de varsa; kurulan ittifakın temelinin daha sağlam ve daha kalıcı olmasının yolu açılmış olur.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) 1991 yılında dağılması sonucunda oluşan 15 bağımsız ülkeden 5’inde Türk kökenli halklar yaşar; Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkmenistan.

Toplam nüfusun 80 milyona yaklaştığı bu 5 ülke, bağımsızlıklarını kazandıktan sonra bölgelerindeki nüfuzlarını sağlama almak için güçlü ittifaklar kurabilme arayışı içerisine girerler... Aralarındaki ortak değerlerin de etkisi ile hem birbirleriyle hem de Türkiye ile görüşmeler yaparak bu doğrultuda ciddi bir çalışma başlatırlar.

Bağımsızlıklarını kazandıktan 1 yıl sonra, 5 ülkenin devlet başkanları, Türkiye’nin ev sahipliğinde Ankara’da bir araya gelip Türk Keneşi’ni yani Türk Konseyi’ni oluştururlar… 3 Ekim 2009’da Nahçıvan’da imzalanan antlaşma sonucunda, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan arasında Türk Keneşi resmen kurulmuş olur.

2010 yılına kadar liderler seviyesinde 10 kez toplanan Türk Konseyi; kültür mirasları, üniversiteler, İpek Yolu, gümrük, haberleşme, ekonomi, ticaret, ordu, dış dünya ile işbirliği, petrol, doğal gaz, uyuşturucu kaçakçılığı ve bilgi değişimi gibi konular konuşulur… ‘Daimi Sekretarya Tüzüğü’ kabul edilir ve Daimi Sekretaryanın Türkiye’de olması kararlaştırılır.

Sonraki yıllarda ise, teknik kadrolar bir araya gelerek liderler zirvesinde ele alınmış konular başlığında detaylı çalışmalar yürütülür… Pandemi öncesinde yapılan son liderler zirvesine ise Özbekistan tam üye, Macaristan da gözlemci üye olarak katılır.

Türk Konseyi’nin 2021 yılı sonlarında İstanbul’da yapacağı zirvenin hazırlık çalışmaları yürütülüyor aylardır… İstanbul zirvesinde, Türk Konseyi tarafından hazırlanan 2040 Türk dünyası vizyonu masaya yatırılacak.

Dünya ekonomisinin ağırlığının önümüzdeki dönemde ivme kazanarak Asya’da kendini gösterecek olması, Türk Konseyi’nin önemini bir kat daha artırmış bulunmaktadır… Türkiye’nin Karabağ’da Azerbaycan’a verdiği destekle oluşan “bir millet iki devlet” anlayışının gelişerek “bir millet altı devlet” şeklinde büyütülmesi konuşulmaktadır.

Türk Konseyi sekreterliğinin yaptığı açıklamada, İstanbul’da bu yılın sonunda yapılacak zirvede ‘Birleşik Türk Devletleri’ oluşumunun konuşulacağı vurgulandı… Bundan, 1 Nisan’dan itibaren Türkiye ile Azerbaycan arasında başlatılan kimlikle geçişlerin, diğer 4 devlet arasında da uygulanabileceği; gümrük birliğinin yürürlüğe girmesi ile de sınırların kalkmış olacağı anlaşılmaktadır… Hatta, uzun süredir çalışmaların gizli olarak devam ettiği tek ordu oluşumunun bile, artık zirvenin gündemine taşınacağı iddia edilmektedir.

Türkiye’nin hızla artan gücünü özellikle Doğu Akdeniz’de bir tehdit gibi gören ülkelerin, ‘Birleşik Türk Devletleri’ açılımı ile tavır değiştirerek Türkiye politikalarına paralel hamleler yapacakları aşikardır… İnsanoğlu 200 bin yıldır hep güçlüden yana olmuştur çünkü.

 

Günün Sözü

Hepimiz özel bir nedenle buradayız; geçmişinizin tutsağı olmayı brakıp, geleceğinizin mimarı olun.

Robin Sharma

Kanadalı yazar

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI