Blok Zinciri ve Kripto Para - ADEM AKÖL

26 Nisan 2021 Pazartesi 00:07

Öncelikle iktisatçıların otoriter olmaları gereken bir konunun benim tarafımdan anlatılıp yorumlanacak olmasını, bazı okuyucularımız yadırgayacaklardır… Ancak benim gibi, matematikle iç içe olan mühendis kökenli ve birkaç yıldır da dünya konjonktürü ile ilgili makaleler yazmaya çalışan birisinin bakış açısına da ihtiyaç olabileceğini düşünüyorum.

Küresel ekonomik krizin yaşandığı 2008 yılında kimliği bilinmeyen ve hiçbir zaman bilinmeyecek olan Satoshi Nakamoto takma isimli bir veya bir grup bilgisayar programcısı, bugünün Bitcoin temelini oluşturan 9 sayfalık bir sistem protokolü yayınlar… İsmini “peer to peer electronic cash system” olarak koyar Nakamoto… Yani, “P2P elektronik ödeme sistemi.”

Bilgisayar kullanıcıları çok iyi bileceklerdir; “peer to peer (P2P)” 2 veya daha fazla bilgisayar arasında veri kopyası oluşturmak için kullanılan program protokolüdür… Bundan birkaç ay sonra da Nakamato açık kodla yazılan ilk Bitcoin programını yayınlayarak, kullanıcıların onu geliştirmelerini talep eder.

Kullanıcıların karşılıklı çalışması, 3 yıl devam eder ve 2011 yılında Nakamoto ortadan kaybolur… Daha sonra, bazı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, Nakamato’nun yaptığı çalışmalar sonucunda, ki buna ‘madencilik’ deniyor, 1 milyon civarında Bitcoin ürettiğini ortaya koyar… Nakamato tarafından hazırlanıp sisteme konulan yazılımda, Bitcoin miktarı toplamda sadece 21 milyonla sınırlandırılmış olup bu rakama ancak 2140 yılında ulaşılabileceği hesaplanmıştır… Bunun sebebi; kullanıcıların yaptığı çalışmalar karşılığında verilen ödül 2009 yılında 50 bitcoin ile başlamasına rağmen, bu miktar her 4 senede bir yarıya düşmektedir.

Zamanla, Bitcoin dışında binlerce kripto para üretilir dünyanın birçok yerinde… Aradan geçen 10 yılda bu sayı 9 binin üzerine ulaşır ve parasal büyüklüğü 2 trilyon doları geçer… Ancak iktisatçıların ortak görüşüne bakacak olursak, ilerleyen dönemlerde 9 bin kripto paranın en azından yüzde 95’i çökerek piyasaya en fazla bir-kaç yüz tanesi hakim olabilecek.

Kripto paranın üretildiği yazılımın ardında “block chain” Türkçeleştirilmiş şekliyle “blok zinciri” diye bir sistem var… “Blok zinciri” bir nevi veri tutma defteridir ve bu defterlerden milyonlarcası var… Yazılımın indirildiği her bilgisayar birer veri tutma defteridir ve ayni zamanda doğrulama işlemi de yapar… Yani veriler sadece kripto para alışverişi yapılan bilgisayarda değil, bu yazılımın olduğu milyonlarca bilgisayarda tutulup, internet yardımı ile ayni anda milyonlarca bilgisayarın onayı alınıyor.

Bu sistem ilerleyen dönemlerde, bugün dünya devletlerinin en büyük gelir kalemlerinden birini oluşturan onay işlemlerini de yapıyor olacak… Mesela taşınmaz mülk alım satımında, yahut araba alım satımında, yahut da sigortacılık işlemlerinde, para transferlerinde, ithalat-ihracat işlemlerinde, noterde yaptırdıklarımız dahil diğer birçok işlemlerde “blok zinciri” sistemini kullanabiliyor olacağız.

Bütün bu işlemler, “blok zinciri” sistemi üzerinden çok daha ekonomik ve çok daha kısa süre içerisinde, koltuğumuzda otururken yapılabilecek ve konvansiyonel sisteme göre çok daha güvenilir olacak.

İçinde bulunduğumuz ekonomik sistemde, ülkeler sıkıştıkları zaman çözüm olarak çareyi para basmakta bulur… Üretim yapmadan basılan karşılıksız para, geçici olarak piyasayı bir süre rahatlatır gibi görünür ve tüketim artar… Ancak kısa bir süre sonra; sabit kalan arz karşılığında, artan taleplere cevap verilemeyeceği için enflasyon körüklenir, dolayısı ile vatandaş daha da yoksullaşır… Üstelik piyasaya sürülen para, tamamen büyük sermayedarların ceplerine girer.

Halbuki Bitcoin gibi güvenilir bir kripto paranın tedavülde olduğu bir sistemde devletler istedikleri gibi para basamayacaklar çünkü arz, 21 milyonla sabitlenmiştir ve bunu artırmak hiç kimsenin tekelinde değildir çünkü ortada herhangi bir sahip yoktur… Sistemin sahibi, kişinin kendisidir ve sorumluluğu da tamamen kendine aittir.

Ülkemizde bu doğrultuda bir süredir bazı çalışmalar yapılmaktadır… Üretim kaynaklarımızı artırma faaliyetlerinin yanı sıra, “blok zinciri” ve kripto para bağlamında yapılan çalışmaları da hızlandırıp, ABD tarafından trilyonlarcası bastırılarak bütün dünyaya dağıtılan dolar bağımlılığından bir an önce kurtulmamız gerekmektedir.

 

Günün Sözü

Para benim için hiçbir zaman motivasyon kaynağı olmamıştır, sadece kendimi takip etmemem için bir yoldur. Asıl heyecean, oyunu oynamaktadır.

Donald Trump

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI