Büyük Ortadoğu Projesi ve Oded Yinon Planı - ADEM AKÖL

17 Aralık 2019 Salı 00:17

İsrail’in ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ni dünyada bilmeyen yok artık... Herkes biliyor bilmesine de, bunu gerçekleştirebilmek için; ABD’yi avcunun içinde tutan Yahudi kökenli sermayenin, İsrail ile birlikte tezgahladıkları oyunları çok az insan farkındadır.

Kutsal kitap Tevrat’ta “Arz-ı Mevud” yani ‘Vaat Edilmiş Topraklar’dan bahsedilir hep... Buna göre; Yahudi’lere ‘Tanrı’nın vaad ettiği topraklar’ Mısır’daki Nil Nehri ile Suriye ve Irak’taki Fırat Nehri’ne kadar olan alandır... Buna göre Mısır’ın doğusu; Sina Yarımadası’nın tamamı; Suudi Arabistan’ın kuzeyi; Filistin, Ürdün ve Lübnan’ın tamamı; Suriye’nin büyük bir bölümü; Irak’ın yarısı ve Türkiye’nin Hatay ile Gaziantep bölgeleri ‘Vaad Edilmiş Topraklar’dır.

Oded Yinon, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapmış bir gazetecidir... Şubat 1982’de ‘Kivunim Talimatları’ diye bir rapor yayınlar... Siyonist emelleri ve stratejisini; bukadar açık ve detaylı bir şekilde gösteren, bu güne kadar yayınlanmış en önemli rapordur bu.

“Filistinliler, Siyonizm’in önündeki tek hedef değil, ancak birincil hedeftir; ve her Arap devleti, er veya geç bizim ilgileneceğimiz ülkelerdir” diyor Oded Yinon... “Varlığımızı koruyabilmemiz için iki hayati hususu kendimize ilke edinmeliyiz... Birincisi; İsrail, bölgenin en güçlü ülkesi olmalıdır... İkincisi; mevcut Arap ülkelerinin tamamını etkimiz altına alıp, küçük parçalara bölmek için uğraş vermeliyiz.”

Filistin’lileri yurtlarından kovmak için çıkarılan 1947 ve 1967 savaşları... 1978 ve 1982’deki Lübnan işgalleri hep ‘Büyük Ortadoğu Projesi’nin uygulamaya konulan parçaları değil midir..?

Peki Irak’taki durum..? Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı çevreler, yönetimi suçlayarak Irak’ı ‘tam bir başarısızlık’ olarak göstermelerine karşın ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ açısından bakıldığı zaman tam da hedefine ulaştığı açıkça görülmektedir... Halkın çoğunluğunun Saddam rejiminden hiç bir şikayeti olmamasına rağmen, ‘demokrasi ve refah’ getirileceği vaadi ile işgal edilen Irak; bugün kan, gözyaşı, işsizlik ve yoksulluk ile mücadele eden 3’e parçalanmış bir ülke durumuna getirildi... Sokak protestoları sonucunda yaşanmaz bir duruma gelen ülkede, belirsizlik hala devam ediyor.

Suriye’deki gidişat da bu projeye göre seyrediyor... Ülkeyi parçalamak için ABD tarafından kurdurtturulan DEAŞ, kendine verilen görevi eksiksiz yerine getiriyor... DEAŞ’ın Amerika ve İsrail tarafından kurdurtturulduğu artık o kadar açık ki, İngilizce kısaltılmış ismi olan ISIS’ın açılımının ‘İsrail Gizli İstihbarat Servisi’ (Israel Secret Intelligence Service) olduğu söyleniyor.

Siz hiç DEAŞ’ın bir kere bile olsun İsrail’e saldırdığını duydunuz mu..? Tam tersi; DEAŞ militanları, Golan Tepeleri’nde hatta İsrail’de tedavi görüyor... Amerika, DEAŞ’ı yok ettik, bitirdik demesine rağmen hala ona yardım ediyor... Orta Doğu’daki görevleri henüz tamamlanmış değil çünkü.

1948’de kurulmasının ardından 1960’larda Kürtler’le dans etmeye başlar İsrail... 1946 ile 1979 yılları arasında Irak’ta Kürdistan Demokrat Partisi’nin başkanlığını yapmış olan Molla Mustafa Barzani 1967 yılında İsrail’e gider... Savunma Bakanı Moşe Dayan’a hediye olarak bir Kürt hançeri ve kerkük petrol rafinerisinin planlarını götürür... İki yıl sonra rafineri bombalanıp çalışmaz hale getirilir.

İsrail’in Kürtler’le dans etmesi, ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ni gerçekleştirmekte büyük katkı sağlayacaktır çünkü... İsrail’de yaşayan 250 bin Kürt Yahudisi’nin fiili iştirakleriyle de; Irak, Suriye ve hatta Türkiye’yi parçalamanın, çok daha kolay olacağına inanılıyor.

Türkiye’de 40 yıldır süregelen PKK ve ardından FETÖ illetlerinin faaliyetleri, ülkemizi zayıflatmak, bölmek ve uluslararası finans kapitallerinin kucağına düşürmek; hem de israil’in ‘Büyük Orta Doğu Projesi’ni gerçekleştirmesine yardımcı olmak için değil midir..?

Bunu herkes biliyor, herkes görüyor da, içimizdeki bazı ‘yurtsever’ geçinenler; niye hala uyanmak istemiyor, bir türlü anlayamıyorum.

Günün Sözü

Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe; yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.

Mustafa Kemal Atatürk

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI