Davos Zirvesi - ADEM AKÖL

23 Ocak 2020 Perşembe 02:00

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum), 1971 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde Profesör Klaus Schwab tarafından kurulan uluslararası bir vakıftır... Dünyanın en büyük 1000 şirketinden oluşur... Vizyonu “dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek” olan vakıf; düzenlediği konferanslarla, dünyanın en önemli iş adamları ve siyasetçilerini bir araya getirir ve tüm insanlığı ilgilendiren hayati konular tartışılır.

En önemli konferansı, İsviçre’nin Davos kasabasında her yıl düzenlenen zirvedir... 29 Ocak 2009 tarihli zirveye Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak katılan Recep Tayyip Erdoğan’ın “One Minute” çıkışı ile dillerden düşmeyen Davos’ta, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e “suçluluk psikolojisiyle sesiniz yüksek çıkıyor, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” diyerek haddini bildirmişti Erdoğan.

Bu yıl 21-24 Ocak tarihleri arasında 50.si düzenlenen konferansa 117 ülkeden 3 bin iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu katılıyor... Açılışını ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı zirveye Almanya Başbakanı, İtalya Başbakanı, AB Komisyonu Başkanı’nın yanısıra 50’den fazla ülke, devlet başkanı ve başbakan düzeyinde temsil ediliyor.

“One Minute” olayından sonra Davos’a katılmayan Erdoğan yerine, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan temsil ediyor.

Bu yılki zirvenin teması “Uyumlu ve Sürdürülebilir Bir Dünyanın Tarafları” olarak belirlenmiş olmasına rağmen, açılışı uluslararası sivil toplum örgütlerinin protestoları ile başladı.

Dünyanın birçok noktasında acımasız savaşların yaşandığı, güç kutuplarının birbirlerine yaptırım uygulayarak uluslararası karamsarlığın körüklendiği, ticaret savaşlarının yoğunlaştığı, 70 milyon insanın yurtlarını terketme zorunda braktırılıp mülteci durumuna getirtildiği, popülizim ve ırkçılığın arttığı, şiddet ve terörün kol gezdiği ve küresel ısınmanın 1.5 santigrat arttığı günümüzde; iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum örgütlerinden 3 bin kişi çözüm bulmaya çalışacak.

Uluslararası sivil toplum örgütleri; Dünyayı tahrip edenlerin özellikle Dünya Ekonomik Forum’unu oluşturan bizzat 1000 şirketin olduğunu, dolayısıyla Davos Zirvesi’nden etkin bir sonuç çıkmayacağını savunuyor.

17 yaşındaki İsveç’li aktivist Greta Thunberg, İsviçre’nin Lozan kentinde 10 bin kişi ile birlikte küresel ısınma karşıtı bir eylem düzenledi Davos Zirvesi öncesinde... Katılımcılara seslenerek “siz henüz hiçbir şey görmediniz” diyor Greta.

“Siz henüz hiçbir şey görmediniz” diyerek dünyamızı tahrip edenleri bir nevi tehdit mi ediyor ünlü aktivist; yoksa böyle devam ederse, doğanın insanoğluna vereceği zararların şiddetini mi vurgulamak istiyor, bilemiyorum.

Bilinen o ki; 1750 yılı sanayi devriminden bu yana, fosil yakıtlar nedeniyle toplam 2 trilyon ton karbon-dioksit salındı atmosferimize... Tamı tamamına 2 trilyon ton karbon-dioksit... Ve bu gazın oluşturduğu sera yüzünden dünyamız 1.5 santigrat ısınmış oldu.

Sonuç olarak evrenimizin iklim düzeni bozuldu; buzullar eriyor, göller kuruyor, bir tarafta kuraklıkla mücadele edilirken diğer tarafta sel felaketleri ile boğuşuluyor, yangınlar yüzünden karbon-dioksit emen ormanlarımız hızla yok oluyor.

Küresel ısınma nedeniyle aylarca alev alev yanan Amazon ve Avustralya ormanları ancak yağmur mevsiminin gelmesi ile kontrol altına alınabiliniyor... Doğal yaşamı dengeleyen yarım milyar hayvan diri diri yanıyor; sağ kalan binlerce deve, kısıtlı suyu tüketiyorlar gerekçesi ile, helikopterlerden tepelerine yağdırılan kurşunlarla katlediliyor.

İnsanoğlu kendi kendinin sonunu hazırlıyor aslında... Ve buna sebep 1000 şirket temsilcisi, sözde çözüm arayışı için her yıl Davos’ta bir araya geliyor... Aşırı kazanç iştahlarını birazcık frenleyebilseler karbon-dioksit emisyonunu büyük oranda azaltmayı başaracaklar... Sivil toplum kuruluşlarının isyanı bu yüzden.

Zirve öncesinde Avrupa Birliği’nin (AB) yayınladığı raporda; iklim krizi ile mücadele için önümüzdeki 10 yılda 1 trilyon Euro harcayıp, karbon-dioksit emisyonunu azaltarak 2050 yılında  Avrupa’nın karbon-nötür bir kıta haline getirileceğini duyurdu... Bu, ümit verici bir gelişme... Ancak, küresel ısınmayı durdurabilmek için, sanayileşmiş ülkelerin tümünün de etkin önlemler almaları gerekmektedir.

Günün Sözü

Sadece iki şey sonsuzdur; biri evren, diğeri de insanın aptallığı... İlkinden o kadar da emin değilim.

Albert Einstein

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI