Doğu Akdeniz’de Olumlu Gelişmeler - ADEM AKÖL

10 Mart 2021 Çarşamba 00:55

Türkiye, güney sınırlarımızda azılı terör örgütü PKK ve bir kanser tümörü gibi tüm organlarımıza yayılan FETÖ illeti ile uğraştırılırken; boş bırakmak zorunda kaldığı Doğu Akdeniz, başta Yunanistan olmak üzere açgözlü ülkeler tarafından kapışılır.

Türkiye’yi Antalya körfezine hapsedecek, gırgır ve trollerimizin bile kıyılarımızda sadece olta balıkçılığı yapabileceği dar bir alan bırakan, Sevilla haritası üzerinde karar birliğine varır Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Mısır ve İsrail.

Bu bölgeden çıkacak doğal gazı; Kıbrıs’ın güneyinden başlayarak, Girit ve Yunanistan üzerinden, deniz altına döşeyecekleri borularla Avrupa’ya pazarlamanın hesaplarını yaparlar… Ancak evdeki hesap çarşıya uymaz… Gazın tümünü satsalar bile East-Med diye adlandırdıkları 1900 kilometrelik boru hattının maliyetini dahi karşılamayacağını görürler.

Onlar bu hesaplarla uğraşırken, Türkiye PKK ve FETÖ terör örgütlerinin bellerini; doğrultamayacakları bir şekilde kırmış, Türk Silahlı Kuvvetlerini güçlendirerek Suriye, Irak, Libya ve Karabağ’da yazdığı destanlarla gücünü tüm dünyaya kanıtlamanın kıvancını yaşamaktaydı.

Artık sıra, uluslararası deniz hukuk kuralları çerçevesinde; Doğu Akdeniz’de gasp edilmeye çalışılan hakkımızı geri almaya gelmişti… İşe önce, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması imzalamakla başlanır… Ardından 2019 yılının Aralık ayında Libya ile beklenmedik bir şekilde MEB anlaşması yapılarak, başta Yunanistan olmak üzere East-Med projesi sevdalıları büyük bir hayal kırıklığına uğratılır.

Ardından, Mısır’ın darbeci Sisi yönetimi ile diplomatik ilişkileri kesmiş olmasına rağmen; karşılıklı olarak MEB sınırlarını belirlemenin iki ülkenin de çıkarına olacağını teknik olarak Mısır’a anlatmaya başlar Türkiye… Yunanistan’la yaptığı deniz sınır antlaşması ile 40 bin kilometre karelik alan kaybı olduğunu hatırlatır.

İki ülkenin temsilcileri, konuyu değerlendirmek üzere karşılıklı ziyaretlerde bulunurlar; alt düzeyde her iki taraftan da dostane açıklamalar gelir… Ortam yumuşar ve Mısır, Türkiye lehine Yunanistan’ı çıldırtacak büyük bir hamle yapar.

Geçtiğimiz 18 Şubat’ta Kıbrıs’ın batısında bulunan 18. parselde hidrokarbon araştırması için uluslararası ihaleye çıkar Mısır… Söz konusu parselin sınırlarını, Yunanistan’la yaptığı antlaşmaya göre değil de, Türkiye ile yapacağı olası MEB alanına saygı göstererek belirler.

Çılgına döner Yunan hükümeti, dostları Biden’dan yardım talep ederler… Dış İşleri Bakanı Mısır’a giderek kararını değiştirmesi için baskı yapar, mevkidaşına… Ancak 40 bin kilometre karelik devasa bir deniz alanının kaybedilmemesi gerektiğini çoktan anlamıştır Mısır… Üstelik, çıkacak olan hidrokarbonun Türkiye üzerinden çok daha ekonomik olarak Avrupa’ya pazarlanabileceğini de hesaplamıştır.

Dış İşleri Bakanımız Çavuşoğlu’nun “Mısır, bizim Doğu Akdeniz’deki sınırlarımıza saygılı olarak arama yapacağını açıkladı. Bunu olumlu karşılıyoruz. İlişkilerimizin seyrine göre biz de Mısır’la deniz yetki alanlarını müzakere ederek bir anlaşma imzalayabiliriz” diyerek Türkiye ile Mısır arasında da uluslararası hukuk kurallarına göre MEB antlaşması yapılacağının sinyalini vermiştir.

Zaten Mısır da, attığı olumlu adımlarla Yunanistan’ın karasularının kendi iddia ettiği gibi Akdeniz’in ortalarına kadar uzanmayarak; Girit ve Rodos adaları hattında bittiğini çok iyi anlamıştır.

Bundan sonraki hedef; İsrail hükümeti ile de her iki ülkenin çıkarları doğrultusunda deniz yetki alanlarını müzakere edip baş ağrıtmayacak bir MEB antlaşması yapmak olmalıdır.

Günün Sözü

Neye inandığımız veya ne düşündüğümüzle sonuca varmak çok zayıf bir ihtimaldir. Sonuca ulaşabilmenin tek yolu sadece ne yaptığımızla mümkün olur.

John Ruskin

Kraliçe Victoria döneminin ünlü sanat eleştirmeni ve yazarı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI