Dünyanın En Zor Mesleği, Gazette ve 10 Ocak… - ADEM AKÖL

13 Ocak 2021 Çarşamba 01:05

“Dünyadaki en zor mesleği kömür madencileri icra eder” derler… Yüzlerce metre derinlikteki olası bir göçük sonucunda, içlerinde yaşattıkları toprağa gömülme korkusunu bastırabilmek için, tarifsiz fiziki bir güç kullanır madenciler, 8 saat boyunca.

Gazeteciler bu kadar bedensel enerji harcamazlar belki ama yaptıkları işin süresi madenciler gibi sadece 8 saatle sınırlı kalmaz… Kolay değildir haber üretmek… Hele ki doğru, yansız, her insanın güvenle bilgi dağarcığına koyabileceği haber üretmek hiç kolay değildir… 24 saat uğraş vermek gereklidir, o yüzden…

Mesai nedir bilmez gazeteci; düzenli çalışma mekanı nedir bilmez… Bilgisayar başında bir haberin içeriğini tuşlarken, gün gelir toplantıdan toplantıya koşarak vatandaşı ilgilendiren mesaj yakalamaya çalışır; gün gelir gecenin bir yarısında yapılan operasyona katılır; gün gelir cephede mermiler arasında haber kovalar, canını riske atarak.

Kazandığı her kuruşu, ona hakkını vererek cebine koyar gazeteci… Kişisel çıkar elde etmek için tarafsızlığını bozup yapay bilgi aktarmaz okuyucusuna… Kaleminin gücünü kullanarak okuyucusunu yalan yanlış manipüle etmeye çalışmaz… Onun görevi, haberin kaynağına ulaşıp doğru olanı açığa çıkarmaktır… Gerisini, düşünen bir beyne sahip insanoğlunun iradesine bırakır.

Hiçbir zaman hakkı ödenemez gazetecinin… Bundan tam 60 yıl önce 10 Ocak 1961 günü, gazetecilerin çalışma koşullarına önemli iyileştirmeler getiren ve sosyal haklarını güvence altına alan 212 sayılı yasa kabul edilir TBMM’de.

O tarih itibarı ile 10 Ocak, her yıl “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmış olmasına rağmen; 12 Mart 1971 askeri müdahalesinin hışmına uğrayıp “Bayram” yerine “Günü” sözcüğü uygun görülmüş ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak isim değiştirmiştir.

Başka önemli bir anlamı daha vardır o günün… Gazette Gazetesi’nin kuruluş yıldönümüdür 10 Ocak… “Gazette” ismi ile 7 yılı geride bıraktık... Bünyemize kattığımız Adalet Gazetesi’nin senelerini de ilave edersek 17. yıldönümümüzü yaşadık geçtiğimiz Pazar günü.

İlk duyumda, alışılmışın dışında bir sözcük olarak algılanabilir “Gazette” ismi, belki de... Aslında alışılmışın dışında bir yayıncılık politikası izliyor olmamızla örtüşüyor ismimiz… Ancak evrensel bir isimdir “Gazette...” Dünyanın birçok ülkesinde “Gazette” ismi kullanılarak onlarca gazete yayınlanıyor her gün.

“Gazette” ismi Osmanlı-Venedik harpleri sırasında doğmuş; Venedik hükümetinin savaşın gidişatı ile ilgili halkını bilgilendirdiği metinlere ödenen para birimi olan ‘Gazetta’dan türemiş... 1 Gazetta ödeniyormuş bu haber metinlerinin her nüshasına, o dönemde… Zamanla, para karşılığında basılı habercilik yaygınlaşmış tüm dünyada ve ‘Gazette’ buna verilen evrensel bir isim olarak kalmış.

Global boyutta dağıtımı yapılan asırlık gazetelerin bile, ilk başlarda bölgesel yayın oldukları gerçeği göz ardı edilerek; her ne kadar da ülkemizdekiler ‘yerel gazete’ diye küçümseyerek lanse edilse de; biz gazetemizi evrensel bir yayın organı olarak kabul ediyor ve içeriğimizi bu anlamda zenginleştirmek için azami gayret gösteriyoruz.

İşte bu yüzden gazetemizi “Gazette” olarak isimlendirdik… Sadece bölgemizin doğru, güvenilir, ciddi sesi olarak kendimizi kanıtlamakla kalmadık, ulusal ve evrensel sesleri de yansıttık gazetemizde… İçinde bulunduğumuz coğrafyanın önemini daha iyi anlayabilmek için böyle yapmak gerekiyordu çünkü.

Yerel gazetelerin, bölgede yaşayan halkın en etkili sesi; yerel yönetimlerin düzgün işleyebilmelerinin ise, güçlü bir yakıtı olduğu gerçeğini hiç unutmadık... “Her eve her gün bir Gazette” sloganını şiar edindik kendimize… Vizyonumuz olarak belirledik bunu… Misyon olarak ise, “çıkardığımız her yeni sayının, öncekinden daha kaliteli olabilmesi için uğraş vermek” şartını koyduk önümüze.

Bunu ne kadar mı başardık..? Onu varın siz okuyucularımız takdir buyurun… Çok yakından takip edilerek, ürettiğimiz her yeniliğin başkaları tarafından taklit edilmesi bu başarının bir nevi kanıtı değil midir..? Ancak bunun için hiç rahatsızlık duymuyoruz… Tam tersi; yol gösterici olduğumuz için gururlanıyoruz ve bu gurur bizi daha çok motive ediyor.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günümüz kutlu olsun…

17. yaşın kutlu olsun Gazette; nice, nice yaşlara…

Günün Sözü

İçinden bir ses ‘o resmi yapamazsın’ diyorsa, buna rağmen yapmaya başla, sesin sustuğunu göreceksin.

Vincent Van Gogh

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI