Emperyalizmin Yarım Kalan Oyunu - ADEM AKÖL

6 Aralık 2021 Pazartesi 09:23

Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünü hazırlayan akbabaların ülkemizi istilasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan Kurtuluş Savaşı sonucunda, 29 Ekim 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesi ile emperyalizmin hazırladığı plan yarım kalmıştı.

1913 ile 1921 yılları arasında ABD Başkanı olan Thomas Woodrow Wilson’un Türkiye’yi 3’e bölme planı başarıya ulaşmasa da, hiçbir zaman rafa kaldırılmadı… Ulu Önder’in 10 Kasım 1938 yılında vefatının ardından, meydanın boş kaldığını zanneden kemirgenler, içten içe sinsi politikalarını gerçekleştirebilmenin zeminini yeniden hazırlamaya başlarlar.

1960’lar, 1970’ler ve 1980’lerde yaşanan acımasızlıkların hepsi de, emperyalizmin bu planı gerçekleştirmek için başvurduğu başarısız militer teşebbüslerdir… Sonraki yıllarda ise Türkiye’yi bir taraftan ‘IMF Vampiri’ ve ‘Döviz Canavarı’ baskısı altında dize getirmeye çalışan emperyalizm; diğer taraftan da FETÖ ve PKK terör örgütlerini kullanarak gücünü zayıflatma politikasını devreye koyar.

Türkiye’yi yöneten istikrarsız hükümetlerin dik duruş gösterememesi yüzünden kısmen başarılı da olurlar… Halkın, tüketim maddelerine uzun kuyruklarda bekleyerek ulaşabildiği; ekmeğin, milyonla ifade edilen rakamlarla satıldığı dönemler yaşar ülkemiz.

19 Şubat 2001 tarihindeki MGK toplantısında; bir cumhurbaşkanının bir başbakanın yüzüne anayasa kitapçığını fırlatmasını, ellerini ovuşturarak ve “hah, şimdi oldu” diyerek, planlarının gerçekleşmesine çok az bir süre kaldığını zanneder emperyalizm.

Ancak, gelişmeler karşısında hayal kırıklığına uğrarlar… İpler kendi ellerinde değildir artık… 2002 yılından sonra Türkiye’nin büyük bir atılım içerisine girişini çaresizlikle seyre koyulurlar…

Ülke, en ücra köşesine kadar otoyollar ve demiryolları ile bir ağ gibi örülür… Her eve su ve elektrik götürülür… Her büyük kente havaalanı inşa edilir… Sayısız hastane devreye sokularak, sağlık hizmetlerine ücretsiz ve eşit erişim imkanı sağlanır… Barajlar, köprüler, santraller derken, dünyanın en büyük 10 projesinden 6’sı Türkiye’de hayata geçirilir.

Atılımlar içerisinde belki de en önemlisi savunma sanayiindeki gelişmeler olur… Kırıkkale’de yabancı ülkelerden alınan patentlerle basit tüfek yapımından; bugün ürettikleriyle dünya silah endüstrisi sıralamasında ilk 10’lara hatta ilk 3’lere giren güçlü bir Türkiye meydana gelir.

“One minute” olayı ve “dünya 5’ten büyüktür” çıkışları ile sergilediği gücün altının boş olmadığını açık açık haykırır bütün dünyaya Türk Liderliği… Çünkü diplomasinin, ancak bir ülkenin ordusu kadar güçlü olabileceğini, çok iyi bilmektedir bütün dünya.

Bütün bunlar yapılırken emperyalizm boş durmuyor tabii ki… 2012 MİT Kumpası; 2013 Gezi Parkı Olayları; 17-25 Aralık Yargısal Darbe Teşebbüsü; 2014 Kobani Olayları; 2015 Suruç Katliamı, Hendek olayları ve Ankara Garı saldırısı; 2016, 15 Temmuz Kalkışması… Dahası, Rahip Brunson krizi; Cemal Kaşıkçının öldürülmesi… Dahası, henüz başkan bile seçilmeden Joe Biden’ın “Türkiye’deki iktidarı, muhalefetle iş birliği yaparak devireceğiz” sözleri… Dahası, PKK’nın ABD’nin desteği ile Suriye’nin kuzeyinde özerk bir devlet kurması… Dahası, Doğu Akdeniz’de kabul ettirilmeye çalışılan MEB haritası… Dahası, Libya’daki Türkiye üstünlüğünün hazımsızlığı… Ve daha neler, neler…   

28. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Thomas Woodrow Wilson’un hazırladığı 3’e bölünmüş Türkiye haritasının, 100 yıl sonra Amerika derin devleti yayın organı olan NewYork Times tarafından yeniden yayınlanmış olması tesadüf değildir… “Biz, 1923’te yarım kalmış olan planımızı her şeye rağmen gerçekleştireceğiz” diyor emperyalizm.

Ancak, yanlış hesap yaptıklarını çok yakında anlayacaklardır… Türk Milletini 1923’lere götüren azim, inanç ve düşünce yapısı ne idiyse; onu 2023’lere ve onun ötesine götürecek azim, inanç ve düşünce yapısı da aynıdır… Üstelik 1923’te bu duygulara sahip 12 milyonun bugün 85 milyon torunu vardır.

Günün Sözü

Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI