Ermenistan’da İşler Karışık - ADEM AKÖL

3 Mart 2021 Çarşamba 00:39

Geçtiğimiz 11 Ocak’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da Rus lider Vladimir Putin’in gözetiminde; Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile ateşkes antlaşması imzalayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, büyük eleştirilerin hedefi haline gelmişti.

Gerek 3 milyon nüfuslu kendi ülkesi içinden; gerekse ülke dışında yoğun olarak Rusya, ABD ve Fransa’da yaşayan en az 4 milyon Ermeni topluluğundan gelen ithamlara büyük bir pişkinlikle karşı koyarak koltuğunda oturmaya devam etti Paşinyan.

Ermenistan’ın İkinci Karabağ savaşında uğradığı yenilginin doğrudan sorumlu hedefi haline gelen Paşinyanın; aradan geçen süre içerisinde inanılmaz prestij kaybetmesi yüzünden, her an istifa etmesini bekler oldu dünya kamuoyu.

Ancak istifa etmeyerek yöneltilen suçlamalara tek tek cevap vermeyi tercih etti Ermenistan Başbakanı… Son olarak, geçtiğimiz haftalarda; “Rus yapımı İskender füzelerini savaş sırasında niye kullanmadınız” yönündeki soruya; bu füzelerin işe yaramadığını, sadece yüzde 10’unun hedefe ulaşarak patladığını söyleyince kıyametler kopar Ermenistan’da.

Kendini aklamaya çalışan Ermeni silahlı kuvvetleri adına konuşan Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Tiran Haçatryan; “Nikol, askeri konuları bilmiyor, İskender füzeleriyle ilgili söyledikleri komik” demesi üzerine görevden alınır Başkan Yardımcısı Haçatryan.

Haçatryan’ın görevden alınmasını bahane ederek, Genel Kurmay Başkanlığı tarafından gönderilen bir yazı ile Paşinyan’dan istifa etmesi istenir… Türkiye’de 1971 yılındaki 12 Mart’ı hatırlatan bir muhtıra niteliğinde olan istifa talebine, Genel Kurmay Başkanı’nı da görevden alarak yanıt veren Paşinyan, halkı sokağa davet eder.

Büyük bir kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada “istifam sorunun çözümü değildir, benim istifamı halk talep etsin, sonra da isterse beni bu meydanda kurşuna dizsin” der Paşinyan.

Darbe girişimine birçok ülkeden arka arkaya gelen tepkiler ve özellikle Türkiye Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu’nun “biz dünyanın neresinde olursa olsun darbe ya da darbe girişimlerine karşıyız” sözleri ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in “tarafları itidale davet ediyoruz” sözleri, her şeyiyle tükenmiş olan Paşinyan’ın yeniden güçlenmesine neden olur.

Ülkelerde yapılan darbe, yahut da darbe girişimleri; bundan fayda sağlamayı planlayan global sermaye ile ülke içerisindeki beslemelerinin ortak hareketi sonucunda meydana gelmiştir hep… Ancak Ermenistan örneğinde, özellikle Karabağ yenilgisinden sonra dizginleri tamamen Rusya’nın eline veren ordunun kafasında farklı bir düşüncenin olduğu anlaşılmaktadır.


Ermenistan’ın en büyük geliri, ordu üzerinden yapılan uyuşturucu kaçakçılığıdır… Afganistan ve Karabağ’da yetiştirilen uyuşturucular, Ermenistan, Rusya, Karadeniz ve Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya taşınmaktadır… Ermenistan ordusu, göz yumduğu yahut da yardımcı olduğu bu uyuşturucu trafiğinden iyi kazançlar elde etmektedir… Hatta rivayete göre eski Başbakan Koçeryan da hisse alıyormuş bu ticaretten.

Anlaşılan odur ki; Karabağ yenilgisinin doğrudan müsebbibi olan Ermenistan ordusunun,  İskender füzeleri yüzünden Başbakan Paşinyan tarafından hedef gösterilmiş olması; ordunun prestijini korumak için, uyuşturucu baronlarını olaya müdahale etmeye sevk etmiştir.

Ancak Genel Kurmay Başkanı’nın görevden alınması kararını imzalamayan Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ülkedeki gerginliğin tırmanmasına neden olur… Bir taraftan Paşinyan taraftarları, diğer taraftan ise Paşinyan’ın istifasını isteyen halk sokaklara dökülür… Zaten ekonomik sıkıntı içinde olan Ermenistan’ın omuzlarına bir de Karabağ yenilgisi yüzünden savaş tazminatının yükü binince kurtuluşu sokaklarda aramaya başlar Ermeni halkı.

Türkiye Ermenistan sınırından sadece 40 kilometre mesafede bulunan Ermenistan ve Nahçivan’ın tüm enerji ihtiyacını karşılayan çok eski bir nükleer santral bulunmaktadır… Ülkemizden oldukça uzakta olan Çernobil faciasının etkilerini kuzey kıyılarımızda hissetmiş olmamız, dibimizdeki bu santralin çok iyi gözlenmesi gerektiğini şart koşmaktadır… Öte yandan Azerbaycan’ın aldığı istihbarata göre, Ermenistan’ın gizlice Karabağ’a asker gönderiyor olması; zafer rehavetine kapılmadan durumun iyi takip edilmesini gerektirmektedir.

Kim bilir, belki de Türkiye’nin; Ermenistan sınır kapısını açarak ekonomik sorunlarına çözüm arayan halkı bir miktar rahatlatması; diğer taraftan Türkiye’yi Nahçivan ve Ermenistan’ın güneyinden Azerbaycan’a bağlayacak demiryolunu bir an önce tamamlayarak bölge ticaretine can suyu vermesi şart olmuştur.

Günün Sözü

Kendi kimliğini ötekinin varlığına göre konumlamak hastalıktır. Kimliğini yaşatabilmek için sana bir düşman gerekiyorsa, senin kimliğin hastalıktır.

Hrant Dink

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI