Festival mi Sağlık mı..? - ADEM AKÖL

13 Mart 2020 Cuma 00:17

Bu yıl 8.si planlanan portakal çiçeği festivali; Korona Virüsü’nün yayılımını önlemek için alınan tedbirler kapsamında, Adana valiliği tarafından iptal edildi... Ardından kıyametler kopardı bazı çevreler... “Efendim, biz 1 yıldır hazırlık yapıp bu günleri bekliyorduk...” Tek ayak üzerinde diretip ‘iptalin’ geri alınması için çeşitli yollara başvuruyorlar.

Yahu kardeşim; senin sağlığın mı önemli, yoksa cebine koymayı planladığın 3 kuruş mu..? Ama haklısınız... Korona gibi salgın hastalıkların nasıl bir illet olduğunu anlayamıyorsun, yahut da anlamak istemiyorsun... Anlatalım o zaman...

Sen büyük ihtimalle bilmiyorsundur: Tarihte 500’lü yıllarda, dünya nüfusu henüz 200 milyon bile değilken; bugünkü İstanbul, eski ismi ile Constantinopolis kaynaklı bir salgın hastalık, Avrupa’da 25 milyon insanın ölümüne yol açar.

1350’li yıllarda Çin’den çıkıp da Avrupa ve Afrika’ya dahi yayılan Kara Veba, bir milyonun üzerinde can alır.

1800’lü yıllardaki kolera ise 4.5 milyon insanı öldürür.

1800’lü yılların sonlarında yine Çin’de 10 milyon insan ölür veba salgını yüzünden.

1918 yılında, ABD’nin New Mexico eyaletindeki bir çiftlikte; bir domuza ayni anda hem kuştan hem de insandan 2 virüs geçer... Bunlar domuzun vücudunda insanlar için öldürücü olan başka bir virüse dönüşür ve insanlara yayılır... H1N1 diye adlandırılan bu virüs insanlık tarihinde İspanyol Gribi diye bilinen en büyük salgın hastalığa yol açar ve 18 ay gibi kısa bir sürede 100 milyona yakın insanı öldürür...

1960 yılında, benzer bir yolla çıktığı tesbit edilen HIV virüsü ise bugüne kadar 45 milyon insana bulaşır.

16 Kasım 2002’de Çin’in doğusunda bulunan bir kasabada bir Çinli; tavuk, kedi ve yılan etinden yapılmış bir yemek yedikten sonra hastalanır... Tedavi sırasında, hastanede virüs bulaştırdığı birisi Hong Kong’a gider... Hong Kong’ta onu tedavi etmeye çalışan doktor, ertesi gün Vietnam’a uçar... Doktor, Vietnam’da bir Tayland’lıyı bulaştırır; o da 2 gün sonra Kanada’ya uçar... Böylelikle virüs, çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılır... Akut solunum yetmezliği (SARS) diye anılan bu hastalık ayni yıl 750 can alır...

2009’daki domuz gribini hatırlayacaksın... Hepimizi korkutan bu grip, kısa bir sürede 13 bin insanın canını almıştı.

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’in Wuhan kasabasında, çeşitli vahşi hayvan etlerinin de satıldığı bir halden  alınan yarasadan yapılmış çorbayı içen bir Çinli’ye virüs bulaşır... Korona diye bilinen bu virüs, sadece Çin içerisinde değil, dünyanın diğer ülkelerine de yayılır hızla.

Korona Virüsü’nün ilk görüldüğü günün üzerinden henüz 3 ay bile geçmemiş olmasına rağmen, bugün dünyanın 120 ülkesine yayılmış bulunmaktadır... Toplamda 120 bin civarında vaka görülmüş, bunun 70 bini tedavi edilmiştir... Ancak ne yazık ki bugüne kadar 4300 insan, ölümden kurtulamamıştır.

Durum o kadar vahimdir ki, birçok ülke OHAL ilan etti... Durum o kadar vahimdir ki, virüs dünyanın bütün kıtalarına sıçramış olduğu için Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Covid-19’u (Korona Virüsü) Pandemik ilan etti... Artık kontrol, Dünya Sağlık Örgütü’nde... Bundan sonra Dünya Sağlık Örgütü’nün koyacağı kurallar geçerli olacak.

Önlem, sadece Adana’da alınmıyor ki... Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin birçok ilinde bütün etkinlikler iptal edildi bir süreliğine...

Bu işin şakası yok... Sağlık Bakanlığı’mızın aldığı önlemler sonucunda bugün Türkiye, Korona Virüsü bakımından en güvenli ülkelerden birisi durumuna gelmiştir... Bunu yakalamışken, tedbiri elden brakmanın bize getireceği zarar çok büyük olacaktır.

Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş; Portakal Çiçeği Festivali’ni iptal etmekle, isabetli bir karar almıştır... Sadece festivalin değil, spor karşılaşmaları dahil; diğer bütün etkinliklerin de bir süreliğine iptal edilmesi gerekecektir... Ülkemizde, milletçe bu illetti en az zararla def edecek bütün tedbirleri almak zorundayız... Korona’nın tek bir can dahi almasına asla müsaade etmemeliyiz.

Günün Sözü

Ya mutsuz ve perişan olun, yahut da kendinizi motive edin... Ne yaşarsanız hepsi kendi seçiminizdir.

Kitapları ‘en çok satanlar listesine’ giren ünlü yazar Wayne Dyer; kitaplarında sık sık, insanların kendi kaderinin yazarı olduğunu vurgulamıştır... Başarı veya başarısızlık... “Seçim size ait” diyor Wayne.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI