Fillerin Tepişmesi - ADEM AKÖL

24.1.2022 10:58:00

“Filler tepişir, çimenler ezilir” derler… Ne kadar doğru söylenmiş bir söz… Erkek fillerin üstünlüklerini kanıtlamak için tutuştukları kavgayı hiç seyrettiniz mi? Kafa kafaya gelirler, hortumlarını karşı tarafa dolayıp, 7 ton ağırlığındaki koca kütleleri ile birbirlerini ittirmeye çalışırlar… Önce biri ötekini 2 adım geriye itekler; sonra da diğeri… Yorulana kadar böyle devam eder bu ‘iki adım ileri iki adım geri’ şovu… Birbirlerine pek zarar verdikleri söylenemez; olan, kompaktör gibi kocaman ayakların altında ezilen nebatata ve böceklere olur.

Ukrayna konusunda ABD ile Rusya’nın takışması da tam böyle değil midir? Sadece kendilerini süper güç haline getirmek için ürettikleri savaş teknolojileri ve özellikle de ellerindeki nükleer silahlarla dünyayı birkaç defa yok edebilecek güce sahip bu iki devlet, isteseler bir toplantıda Ukrayna sorununu çözemezler miydi?

Zaten Ukrayna bahane… Filler gibi, güç gösterisi yapıyorlar… Koca cüsselerin yere yatırılması o kadar kolay değildir çünkü… Kendileri de zarar göreceği için birbirlerini fazla hırpalamak da istemiyorlar… En ince ayrıntısına kadar karşı tarafın gücünü zaten biliyorlar; zaman zaman bunu dünyaya göstermektir önemli olan… Gücünü göstereceksin ki, kafa tutmayı isteyecek olan, bunu 10 kere düşünsün.

Ukrayna sorunu yeni değil ki… Rusya, ırkdaşlarını koruma bahanesi ile 2014 yılında Kırım’ı ilhak ederken, Ukrayna’nın batısında bulunan Rus nüfusun yoğun olduğu Donbass bölgesini de işgal eder… Daha sonra bu bölgede Lugansk ve Donetsk isimli iki bağımsız cumhuriyet ilan edilir.

Kendi güvenliğini garanti altına almak isteyen Ukrayna, NATO üyeliği için diplomatik girişimde bulunur… Bu durum Rusya’yı harekete geçirir ve Ukrayna sınırına 100 bin asker konuşlandırır… Bunun üzerine batıda, Rusya Kiev’i işgal edecek endişesi başlar… Rusya’nın olası işgalini engellemek için, başta ABD olmak üzere bir dizi girişimde bulunulur… Ancak iki taraf arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmaz.

Moskova, Ukrayna’nın NATO üyeliğinin ulusal güvenliğine karşı bir tehdit olduğunu, bundan vazgeçilmesini ve yazılı bir garanti verilmesini talep eder… Ancak ABD, Rusya’nın istediği güvenlik garantisini vermez; isteyen her ülkenin NATO üyeliğine başvurabileceğini ileri sürer.

Nedense, sorun Ukrayna’nın işgal edilme tehlikesi ve bu yüzden Avrupa ülkelerinin ekonomik ve sosyal yıkıma uğrama riski altında olmasına rağmen, Rusya ile görüşme yapan sadece Amerika oluyor… Toprakları işgal edilecek olan Ukrayna ve Rusya vanayı kapattı mı soğuktan donacak olan başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa ülkeleri olacakken, Rusya’nın muhatabı sadece Amerika.

Son olarak 21 Ocakta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Cenevre’de bir araya gelerek, bütün dünyayı tehdit eden bu sorun için sadece bir-buçuk saatlik bir görüşme yaparlar… Görüşme sonunda yapılan açıklamalarda, Amerika’nın bir hafta sonra Rusya’nın taleplerine yazılı cevap vereceği ifade edilir… Sonrasında da Rusya’nın bu cevabı değerlendirmesi beklenecek… Aynen fillerin tepişmesi gibi; ağır hareketlerle iki adım ileri, iki adım geri… Herkes diken üstünde, ama bunların acelesi yok.

Öte yandan, bir süredir sorunu çözebilmek için Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev yoğun çaba içindeler… Amaç Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i bir araya getirmek… Bunun için Aliyev, geçtiğimiz günlerde Kiev’e ziyarette bulunduktan sonra Putin’le de bir telefon konuşması yapmıştı… Hatta Erdoğan’ın 3 Şubatta Kiev’de Zelenski ile görüşeceği, ardından da Moskova’da Putin’i ziyaret edeceği planlanıyor.

Adam yerine koymak istemedikleri iki Türk Devleti Cumhurbaşkanının, sorunu çözme ihtimalini bile gurur yapan Fransa’nın Macron’u ile Almanya’nın çiçeği burnunda lideri Scholz hemen harekete geçerler… Konuyu detaylandırmak için Macron ile Scholz 25 Ocakta Berlin’de bir araya gelme planlarının ardından Scholz’un Putin’le görüşmesi bekleniyor.

Tehdidin büyüğü size iken, bu kadar zamandır kendi işinizi niye kendiniz çözmek için uğraşmıyorsunuz da bu işi Amerika’ya bırakıyorsunuz? Küçümsediğiniz Türkiye ile Azerbaycan’ın sorunu çözme ihtimalinin yüksek olduğunu görünce mi aklınız başınıza geldi yoksa?


Günün Sözü

Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve onların yerini, milletler arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrıcalığı gözetmeyen yeni bir uyum ve işbirliği çağı alacaktır.

Mustafa Kemal ATATÜRK 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI