Fırsatı İyi Değerlendirebilirsek Eğer..! - ADEM AKÖL

9 Nisan 2020 Perşembe 11:07

Yok, hayır; puslu havalarda, milleti söğüşlemek için ortaya çıkan fırsatçılardan bahsetmiyorum... Üç kuruşluk maskeyi üç yüz kuruşa satan, kendini kurnaz sananlardan değil... Hele hele vatandaşın sağlığını riske atmak pahasına, piyasaya sahte dezenfektan süren gaddarlardan hiç değil.

Ben, ülke olarak; Korona belası sonrası dünyada farklı bir konum yakalayabileceğimizin fırsatından bahsediyorum... Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesinin, bu günü iyi değerlendirerek çok daha kolay olabileceğini söylemeye çalışıyorum.

Dünya tarihine baktığımız zaman, bazı ülkeler öyle badireler atlatmışlar ki; her seferinde daha bilenmiş ve daha güçlü olarak gelişmişliklerini arttırmayı  başarabilmişlerdir.

Fazla gerilere gitmeye gerek yok, geçtiğimiz yüz yıl içerisinde; bugün güçlü ekonomilere sahip birçok Avrupa ülkesi ile Amerika ve Japonya okadar büyük problemlerle uğraşmak zorunda kalmış olmalarına rağmen, her defasında fırsatları faydaya dönüştürmenin yolunu bulabilmişlerdir.

Geçtiğimiz yüz yılda dünya, Avrupa merkezli iki büyük savaş yaşamış ve toplamda 60 milyon insanın ölümüne ve yüz milyarlarca dolarlık üretimin heba olmasına neden olmuştur... Henüz birinci dünya savaşı devam ederken; ABD’de başlayan ve özellikle Avrupa ülkelerini kasıp kavuran, İspanyol Gribi diye bilinen salgın hastalık ise toplamda 100 milyon civarında can almıştır.

Ancak gelin görün ki; bu felaketleri iyi yönetebilen ülkeler, felaketlere yenik düşmüş ülkelere göre daha avantajlı konuma geçerek büyük ekonomik kazanımlar elde etmişlerdir.

Dünya bugün, Covid-19’dan dolayı hasarın boyutunun pek de belli olmadığı ekonomik bir çöküntü içerisindedir... Her geçen gün, gittikçe kötüleşen bir durumla karşı karşıyayız... Dünyanın ekonomik devleri bile çaresizlik içerisindedir... Hiçbir ülke, bir başkasına yardım eli uzatamayacak kadar zavallılaşmamıştı bugüne kadar.

Paranın pulun değersizleştiği bir döneme doğru hızlı adımlar atıyor dünya... Ayakta kalabilecek olanlar, her bakımdan kendi kendine yeterli olmasını becerebilen ülkeler olacaktır... Kendi ürettikleri ile karnını doyurabilen, kendi imkanları ile hastasına bakabilen ülkeler, bu işin galibi olacaktır.

Türkiye, bugüne kadar aldığı kararlarla Covid-19’u oldukça iyi yönetmiştir... Vatandaş da, başlardaki ciddiyetsizlik yerine; daha bilinçli davranışlar sergilemeye başlamıştır... Bilim insanımız, sanayicimiz, sağlıkçımız, işçimiz, çiftçimiz, köylümüz; herkes kendi payına düşeni yapmaya koyulmıştur.

Birçok gelişmiş ülke gibi, basit bir maske için başkalarına yalvarmıyoruz... Solunum cihazı eksikliğinden hastalarımızı ölüme terk etmek zorunda kalmıyoruz... Gücümüzü, kaynaklarımızı; maske, dezenfektan ve solunum cihazı üretimine rahatlıkla kanalize edebiliyoruz... Tedavi yöntemleri bulabilmek için, özverili çalışmalar yaparak somut sonuçlara ulaşabiliyoruz.

Öte yandan, Devletimiz’in teşvikiyle; ülkemizde bir karış boş toprak brakmamak için seferber olmuşuz... Bu işin ciddiyetinin farkına varmışız demek ki... Kendi kendimize yeterli olabildiğimiz oranda, yaralarımızı sarabileceğimizin farkındayız artık.

Dünya, basit bir maske için yalvarır duruma gelirken, biz uçaklar dolusu tıbbi malzemeyi İtalya, İspanya gibi ülkelere yardım olarak gönderebiliyoruz... Bu, bizim gücümüz değil midir..? Bunun anlamı, ‘gerçek güç bizde’ değil midir..?

Çok büyük bir fırsat yakalamış bulunmaktayız... Devletimiz’in ikazlarına büyük bir ciddiyetle uyum göstermemiz sonucunda, Covid-19 illetini çok az bir zararla atlatabileceğimizden emin olabilirsiniz... Az zararla çıkacağımız bu savaş sonrasında, güçlü ülkelerin dahi perişan olduğu bir dünyanın ihtiyaçları doğrultusunda yapacağımız planlı üretim; Türkiye’yi 2023 hedeflerine rahatlıkla ulaştırabilecektir.

Günün Sözü

Sadece uzun yol gitmeyi göze alanlar, nekadar uzağa gidebileceklerini keşfedebilirler.

Ünlü oyun yazarı ve şair, T.S.Eliot’un risk alabilme ile ilgili söylediği yukarıdaki sözün önemini vurgulamak isterim: Yaptığımız hiçbirşey risksiz değildir... Kapasitemizi ancak risk alarak ölçebiliriz... Herşeyi bilinçli ve bir plan dahilinde yapar ve bir de risk almaktan korkmuyorsak başarı kaçınılmazdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI