G20 Zirvesi - ADEM AKÖL

3 Kasım 2021 Çarşamba 00:45

G20, G7’nin bir devamı olarak 1999 yılında en büyük ekonomiye sahip 20 ülkenin katılımı ile kurulmuş bir örgüttür… Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin üye olduğu örgüt, gelişmiş ekonomilerle gelişmekte olan ekonomileri bir araya getirerek, dünyanın ekonomik sorunlarına daha kalıcı çözümler arar.

Dünya ekonomisinin yüzde 85’ini oluşturan bu ülkeler, dünya ticaretinin de yüzde 80’ini gerçekleştiriyor… Milli geliri en yüksek 31 ülke içerisinde yer alan G20 üyelerinin toplam nüfusu 5 milyar civarındadır.

2008 Yılından bu yana Devlet Başkanları ile temsil edilen G20 zirvesi, her yıl farklı bir ülkenin başkanlığı ve ev sahipliğinde yapılmaktadır… 2021 Zirvesi, 30-31 Ekim tarihlerinde Roma’da, İtalya Başbakanı Mario Draghi başkanlığında, gerçekleşti… Ev sahibi İtalya, bu yıl zirveye İspanya, Azerbaycan, Kongo, Ruanda, Filipinler, Yeni Zelanda, Hollanda ve Singapur’u da gözlemci olarak davet etti.

Zirvenin 1. ve 2. gün oturumlarında; “Küresel Ekonomi, Küresel Sağlık ve Küresel Isınma” konuları görüşülerek bazı kararlar alındı…

“Küresel Ekonomi” başlığı altında alınan en önemli karar; uluslararası işletmelerin, İrlanda ve Macaristan gibi ‘vergi cenneti’ ülkelerde, şubeler açarak gelirlerin gizlenmesi yönünde oldu… Google, Amazon, Microsoft ve Facebook’un (Meta) da içinde bulunduğu şirketler, 2023 yılından itibaren asgari yüzde 15 Kurumlar Vergisi ödeyecek.

“Küresel Sağlık” başlığı altında; dünyadaki insanların sağlık hizmetlerinden eşit oranda yararlanamadığı vurgulanarak, yoksul ülkelere daha fazla aşı sağlanması yönünde karar alındı… Türkiye ise, milli aşı Turkovac’ı sadece vatandaşlarına değil, tüm insanlığın istifadesine sunacağının müjdesini veriyordu.

Roma Zirvesinin hemen ardından, Glaskow’da yapılan İklim Zirvesine bir ön çalışma niteliğinde olan “Küresel Isınma” konusunda ise; her zaman olduğu gibi “acil adımlar atılacak” sözü verildi… Ancak, aktivist Greta Thunberg’in de dediği gibi; “insanlık iklim krizini durdurma konusunda yetersiz kalıyor. Gezegenimiz “yardım” diye bağırıyor. Gerekenin yapılması için, dik duruşlu, vizyon sahibi liderlere ihtiyacımız vardır.”

Bu konuda, zirvede en somut görüşleri beyan eden ülkelerin başında idi Türkiye… Ülkemizde 2053 yılında net sıfır emisyonun hedeflendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “yeşil kalkınma devrimi sayesinde tüm dünyada öncü olma sözü veriyordu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zirvede bazı ülke liderleriyle olumlu görüşmeler de yaptı… Fransa Lideri Macron ile Libya, Suriye ve Afganistan ağırlıklı yapıcı bir görüşme gerçekleşirken, İtalya Başbakanı Draghi ile yapılan görüşmede ise başta savunma sanayii olmak üzere, ticaret hacminin çok daha yukarılara çıkarılması için mutabakata varıldı.

Türkiye açısından, G20 zirvesinin en önemli unsuru, Erdoğan-Biden görüşmesi idi… Son dönemde Amerika’nın Türkiye’ye karşı olumsuz tutumuna neden olan sorunların masaya yatırılması bakımından hassasiyet teşkil eden görüşme 20 dakika planlanmış olmasına rağmen 70 dakika sürdü.

Bu süreye; S400’lerle başlayan rahatsızlık; Türkiye’nin F35 programından çıkarılması; 1,4 milyar Dolar alacağımıza karşılık F16 talebi; Afganistan sorunu; Güney Kafkasya ile ilgili 6’lı yapılanma ve Suriye konusu sıkıştırılırken, detayları somut olarak yönetebilmek için Türkiye ile ABD arasında ‘ortak mekanizma’ kurulması kararlaştırıldı… Her zaman olduğu gibi her iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret hacminin artırılması konuşuldu.

Erdoğan-Biden arasındaki görüşmenin en önemli konusu hiç şüphesiz Suriye idi... Amerika’nın Suriye’deki terör örgütlerine yardım konusundaki sürecin böyle devam etmeyeceği vurgulanırken somut olarak nelerin yapılacağı belli olmamakla birlikte, Türkiye’yi rahatlatacak bir takım kararların alınacağı kesindir… Yoksa 2 yıllık Suriye tezkeresini meclisten çıkarttırarak elinde tutan TSK’nın, ülkemiz güvenliğini tehdit eden hiçbir sürecin işlemesine müsaade etmeyeceğini artık bütün dünya bilmektedir.

Roma’da son sözler söylenmiş oldu, bundan sonra Amerika ile ilişkileri düzeltebilmek adına zaman kaybetmeye hiç gerek yok… “Karşımızda bir terör örgütü varsa, biz gerekeni yaparız.”

Günün Sözü

Sadece ümit etmek, enerjinizi tüketir… Hareket ise enerji üretir.

Robert Kiyosaki

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI