Galip Kim..? - ADEM AKÖL

5 Mayıs 2020 Salı 00:50

Her spor karşılaşmasının bir galibi vardır; maç, berabere bitse de galip olan bellidir... Her dövüş sonrasında kazanan bir taraf vardır; katılımcılar hastanelik olsa da... Her yarışmanın bir önde bitireni vardır; ip, ayni anda göğüslense bile... Rulet çarkındaki top, masa üzerine konan paranın hiçbirine isabet etmese de; muhakkak bir kazanan vardır... Büyük bir umutla aldığınız onlarca piyango biletine, amorti çıkmasa bile; çuvalla para götürenler hep vardır... ‘Savaşların galibi olmaz’ denilse de; kazanç hanesine bol sıfırlı rakamlar yazanlar hep olmuştur...

Kazanmak demek, ille de maddi bir şeyler elde etmek değildir; kaybettiğine üzüldüğün şeylerin aslında daha değerlisini kazanmışındır belki de... Kimbilir; kaybettin sandığın, kazandığındır belki... Galip gelmek; sadece karşı tarafı mağlup etmek anlamında değildir... Galip gelmek; bir mücadele sonucunda, tüm olumsuzluklara rağmen kazançlı çıkmayı başarabilmektir ayni zamanda... Gerçek galibiyet budur aslında.

Çin’in Wuhan kentinde, aralık başlarında görülen ilk vakalardan sonra, tüm dünyaya hızla yayılan Koronavirüs’ün; insan sağlığına yaptığı tahribatın yanısıra, global ekonomiye verdiği zararın boyutu, hesaplanamayacak kadar büyük olmuştur... İstisnasız her ülke, yıllarca bu tahribatın yaralarını onarabilmek için büyük çaba harcamak zorunda kalacak.

Koronavirüs sürecini galibiyete dönüştürmeyi başarabilenler olacaktır... Daha şimdiden bu galibiyeti tadanlar vardır... Sürecin ihtiyaçlarını öngörüp, dürüst ve bilinçli yöntemler kullanarak yaptıkları üretimlerle galibiyetlerini ilan etmiş olanlar vardır... Bunlar, takdir edilmesi gereken özel insanlardır.

Koronavirüs sürecini iyi yönetebilen ülkeleri de özel bir konuma koymak gerekir... Bu açıdan Türkiye en başta gelenler arasındadır... Bu güne kadar devletimizin aldığı isabetli önlemlerin yanısıra, vatandaşın genel olarak gösterdiği duyarlılık, Covid-19 mücadelesinde ülkemizi başarılı bir konuma oturtmuştur.

Ancak henüz herşey bitmiş değildir... Uzunca bir süre daha gerekli titizliği göstermek zorundayız... Rehavete kapılmadan, “artık yeter” demeden, bıkmadan usanmadan; almak zorunda kaldığımız önlemlere harfiyen riayet etmeli ve bu badireyi alnımızın akı ile atlatmalıyız.

Bunu başarabilmemiz durumunda; Korona sonrası galip gelen, bizler ve ülkemiz olacaktır... Bunu başarabildiğimiz oranda; Korona sonrası oluşacak yeni dünya düzeninde, sistemimizi daha sağlam temeller üzerine oturtabileceğiz... Bunu başarmak kaydı ile önümüze koyduğumuz 2023 hedeflerini yakalayabilmemiz çok daha kolay olacak.

Koronavirüs, en güçlü ülkelerin bile aslında ne kadar aciz olduklarını gözler önüne sermiştir... Koronavirüs, aslolanın bilek değil; inanç ve beyin gücü olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır... Koronavirüs musibeti, bin nasihate evla olmuştur.

Yıllardır çeşitli musibetlerle boğuşan Türk halkı, başka hiçbir ülkenin yapamadığını başarmıştır bu dönemde... Basit bir maskeye dahi muhtaç durumda olan 50 ülkeye tıbbi malzeme yardımı taşınmıştır askeri kargo uçakları ile... Yardım kolileri üzerine yan yana basılmış İspanya ve Türkiye, İtalya ve Türkiye, hatta ABD ve Türkiye bayrakları gurur vermiştir bizlere.

Büyük maraton sırasında önümüzde koşan ülkeler, bu dönemde patır patır dökülürken; biz bir gayret daha sarfedip ipi göğüslemek zorundayız... Bitiş çizgisine hiç bu kadar yakın olmamıştık... Korona süreci kimin ne olduğunu gözler önüne sermiştir... Korona süreci, Türk insanının azmini ve beyin gücünü; tüm dünyaya kanıtlama fırsatı yaratmıştır.

Bu süreç, kendimize gelmemizi sağlamıştır... Bu süreç, bize motivasyon vermiştir... Bu süreç, gücümüzü keşfetmemize neden olmuştur... Ayni duyarlılıkla devam etmemiz halinde, galibiyet bayrağını bizim taşıyacağımızdan emin olabilirsiniz.

Günün Sözü

Sürekli değişen dünyamızda, en güçlü ve kalıcı markalar kalpler tarafından üretilmiştir. Onlar gerçek ve sürdürülebilirdirler. Temelleri daha sağlamdır, çünkü bir reklam kampanyası ile değil; insan ruhunun gücü ile yapılmıştır... Uzun ömürlü firmalar, özgün olanlardır.

Starbucks’ın kurucusu ve Ceo’su Howard Schultz’un sözleri bunlar...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI