Gökyüzüne Bak, Ayı Gör - ADEM AKÖL

15 Şubat 2021 Pazartesi 00:02

Şanlıurfa’nın Örencik köyü yakınlarında dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğunun bulunduğu Göbekli Tepe civarındaki tarlalarına, 5 Şubat 2021 sabahı giden köylüler garip bir cisimle karşılaşır… Toprağa gömülmüş 3 metre boyundaki metal bir üçgen prizma gizemli bir şekilde tüm ihtişamı ile köylüleri selamlıyordu.

Ne olduğuna anlam veremez köylüler; uzaydan gelmiş bir izlenim bırakıyordu insan üzerinde çünkü… Jandarma, bölgeyi kontrol altına alır; uzmanlar gelir ve metal üçken prizmanın üzerindeki Göktürk alfabesi ile yazılmış cümle tercüme edilir… “Gökyüzüne bak, ayı gör” yazıyordu metal blok üzerinde… ABD ve Avrupa’daki medya organları geniş yer verir bu metal cismin bir anda ortaya çıkışına… Ancak 4 gün sonra, 9 Şubat sabahı; gizemli cismin yerinde olmadığı görülür köylüler tarafından… Sessizce gelen metal blok, sessizce yok olmuştu.

Ayni gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yaptığı heyecanlı konuşmasına “gökyüzüne bak, ayı gör” sloganı ile başlıyordu… Göbekli Tepe’deki metal blokun gizemi çözülmüştü… Gizem çözülmüş olur ancak yerini heyecanlı bir bekleyişe bırakır… Peki, neydi Cumhurbaşkanımızın bir çocuk heyecanı ile anlatıp da tüm ülke insanına ayni heyecanı aktaran konuşması..?

Henüz 2 yıl önce, 2018’in sonlarında kurularak ülkemizin uzay bilimleri programı ile genel havacılık ve uzay araştırmaları sorumluluğunu üstlenen Türkiye Uzay Ajansı; Milli Uzay Programımızın hedeflerini belirlemişti, ciddi ve ayakları yere basan bir çalışma sonucunda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 madde altında özetlediği bu hedefleri anlatıyordu salondaki izleyicilere… “2023 yılında aya sert iniş gerçekleştirerek gerekli bilgileri topladıktan sonra 2028 yılında yapacağımız yumuşak inişle bilimsel faaliyetler yürüteceğiz” diyordu Erdoğan.

Ve diğer hedefleri sıralıyordu…

Uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari bir marka yaratmak.

Türkiye’ye ait bir ‘Bölgesel Konumlama ve Zamanlama Sistemi’ geliştirmek.

Uzaya bağımsız erişim sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmak.

Uzay havası, ya da uzay meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak uzaydaki yetkinliğimizi artırmak.

Uzaydaki nesneleri yerden gözlemleme kabiliyetlerimizi artırmak.

Uzay sanayi eko-sistemini geliştirmek.

Uzay teknolojileri geliştirme bölgesi kurmak.

Uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağımızı geliştirmek.

Bir Türk vatandaşını, bilimsel çalışmalar için uzaya göndermek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıraladığı bu 10 madde, kesinlikle ütopik veya ulaşılamaz değildir… Zaten bu hedefler, bir anda ortaya çıkmış da değildir; özellikle son 5 yılda milli savunma sanayiimizin dünyayı şaşkına çeviren gelişimi bu programın temellerini oluşturmuştur… Üstelik bu hedeflere ulaşabilmek için Elon Musk gibi, uzay çalışmalarında büyük yol almış bir isimle partnerlik yapmak, ne kadar ciddi olunduğunun bir göstergesidir.

Bugün Türkiye’nin uzayda faaliyet gösteren 6 uydusu vardır ve uzayda uydu sahibi olan 30 ülkeden birisidir… Bir ay önce uzaya fırlatılan TÜRKSAT 5A’nın yörüngeye oturması ile faaliyetteki uydu sayımız 7’ye yükselecektir… İmalatı tamamlanarak testleri yapılmakta olan 8. Uydu TÜRKSAT 5B ise 2021’in ortalarında uzaya fırlatılması planlanıyor.

Uydu tasarımı ve imalatı büyük oranda milli olmasına rağmen, uzaya fırlatma sistemlerine Türkiye henüz sahip değil… Milli Uzay Programı çalışmaları sonucunda kısa bir süre sonra bu sistemler de millileştirilip ülkemiz başka ülkelere bağımlı olmadan uzay programlarını yürütebilecektir.

Bugün dünyada sadece 6 ülkenin sahip olduğu milli bir ‘Bölgesel Konumlama ve Zamanlama Sistemi’ kurmak için Uzay Programının kısa vadeli hedefleri içerisine konulmuş olması, belki de en önemli projelerden birisidir… Gerçekleşmesi halinde Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtarıp hem askeri operasyonlardaki başarımızı artıracak hem de diğer uzay çalışmalarına ivme katacaktır.

Belki de en önemlisi; bu hedeflerin gençlerimizde yaratacağı heyecanla, çok sayıda bilimin gelişmesine vesile olacak, her alandaki etkin ve yetkin insan kaynaklarımız artış gösterecektir.

 

Günün Sözü

İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI