Grafen ve Türkiye - ADEM AKÖL

7 Nisan 2021 Çarşamba 00:09

Grafen ismini pek azımız duymuşuzdur belki ama Karbon, Elmas ve Grafit isimlerini sık sık duyuyor veya kullanıyoruz… Karbon, doğada çok yaygın bulunan ametal kimyasal bir elementtir… Evrende bolluk bakımından altıncı sırada yer alır… Dünyada hem doğal halde, hem de başka elementlerle bileşik halinde bulunur… Bildiğimiz kömür, karbonun bir bileşenidir, dışarıya soluduğumuz havanın içerisinde karbon vardır, petrol ve doğalgazın yapıtaşı olan hidrokarbonlar karbonun bileşikleridir.

Kadınların ulaşılması çok zor gözdesi olan elmas; karbonun başka bir biçimi (allotrop) ve doğanın bilinen en sert maddesidir… Öte yandan grafit ise karbonun en yaygın biçimlerinden birisi olup günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bir maddedir… Mesela kurşun kalemlerin içindeki uç, içine kil katılarak biraz sertleştirilmiş grafitten başka bir şey değildir.

Manchester Üniversitesi’nden Andre Geim ve Konstantin Novoselov çok basit bir yöntemle farklı bir madde üretmeyi başarırlar 2004 yılında… Yapışkanlı bir bandı bir kurşun kalem ucuna yapıştırarak geri çekme sonucunda bant üzerinde kalan grafitin aslında Grafen olduğunu kanıtlarlar.

Grafit, karbon atomlarının bir bal peteği gibi üç boyutta altıgenler oluşturmuş halidir… Grafen ise 6 karbon atomunun oluşturduğu bu peteksi altıgen yapının sadece 2 boyutlu olanı yani 1 atom kalınlığında olan biçimine verilen isimdir… Yıllar önce başka bilim adamları tarafından mikroskop altında grafen yapısı keşfedilmiş olmasına rağmen; Andre Geim ve Konstantin Novoselov’un bu yöndeki çalışmaları onlara Nobel Fizik Ödülü kazandırır 2010 yılında.

Peki nedir bu Nobel Ödülü kazandıran Grafen’in özelliği..? Grafen, tek atom kalınlığında olduğu için, dünyanın en ince malzemelerinden birisi olmasına rağmen oldukça sert ve çelikten 200 kat daha güçlü bir malzemedir… Şu ana kadar keşfedilmiş en hafif malzemedir ve üstelik saydamdır… Isı ve elektriği bakırdan çok daha iyi iletir ve ışığı soğurma (emme) özelliği taşır… Bütün bu üstün özelliklerinin yanında esnektir ve elastik bir yapıya sahiptir.

Peki nedir bu özelliklerin bize faydası..? Yani mesela tişörtünüzü grafenle kapladığınız zaman, kurşun geçirmez olabiliyor; 1 gram grafenle bir futbol sahasını örtüleyebilirsiniz mesela… Zırhlı araçları, daha ince çelikten ve daha hafif imal ederek grafenle kapladıktan sonra çok daha dayanıklı hale getirebilirsiniz… Uçakları hafifletmek ve daha güçlü olmalarını sağlamak için grafen kullanabilirsiniz… Grafen teknolojisi ile üretilecek pillerle onlarca kat daha yüksek performans alabilirsiniz… Yahut da grafen kullanılarak üretilmiş 75 inç televizyon ekranınızı bir kağıt gibi katlayarak cebinize koyup gittiğiniz yere götürebileceksiniz.

Grafen, bugün birçok alanda kullanılmaya başlandı bile… Spor endüstrisinde, akıllı telefonlarda, otomotiv sektöründe, engelli iletişiminde, kanser tedavisinde, doğum kontrolünde, nükleer santrallerde, dayanıklı ve hafif koruma malzemelerinde, pil üretiminde, tuzlu sudan içme suyu elde edilmesinde, inşaat sektörünün ana maddesi çimento imalatında ve daha birçok alanda grafen kullanılıyor.

Grafen, başta Çin olmak üzere dünyada sadece 10 ülke tarafından üretiliyordu geçtiğimiz yılın sonuna kadar… Ankara’da 30 Mart’ta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açılış yaptığı tesisle Türkiye 11. ülke olarak iddialı bir şekilde grafen üretiminde dünyada söz sahibi olacağını göstermiş bulunuyor.

Daha şimdiden 80 ülkeye ihraç potansiyeli bulan grafen üretimi, hiçbir yabancı patent kullanmadan tamamen özgün bir yöntemle ve diğer üreticilerden farklı olarak çevreci bir sistem uygulanarak yapılıyor.

Türkiye’de grafen üretiminin başlamış olması; son yıllarda İHA ve SİHA’lar ile düşmanlarına kabuslar yaşatan ülkemiz; bu malzemeyi savunma sanayinde kullanmaya başlaması neticesinde eli bükülemez bir güce kavuşacağı aşikardır.

Günün Sözü

Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür… Hayal gücü ise her yere.

Albert Einstein

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI