Güle Güle 2020… Hoş Geldin 2021 - ADEM AKÖL

4 Ocak 2021 Pazartesi 00:42

Geçtiğimiz yıl 2019’u uğurlarken umutla bakmıştık 2020’ye… Her şey çok daha güzel olacaktı… 2019’un bizden aldıklarını 2020 geri verir diye düşlüyorduk… Olmadı ne yazık ki; beklediğimizi bulamadık, hatta 2019’u arattırdı bize 2020.

 

Bunun en büyük nedeni hızla dünyamızı istila eden Covid-19 virüsü idi… Küçücük bir virüsçük karşısında çaresiz kaldı insanoğlu… Eli ayağı bağlandı bilim adamlarının… Hiçbir çözüm üretemediler, resmen teslim oldu tüm dünya ona.

 

Nice hayat söndürdü gözümüzle göremediğimiz bu büyük güç… Nice insan inletti acıdan aylarca… Nice insanı aç, çaresiz bıraktı.

 

Nice güçlü, dev gibi ülkeleri iki-seksen yerlere uzattı… Fabrika bacaları tütmez oldu… Çalışan tezgahlar durdu… Harıl harıl bir yerlere insan taşıyan, yük taşıyan taşıtların tekerleri dönmez oldu… Üreten eller, ne yapacağını bilmeden boş boş bekler oldu.

 

Boş kaldı tarlalar, kargalar bile yadırgadı bunu… Boş kaldı yollar sokaklar, buna alışık olmayan sokak hayvanları ne yapacağını şaşırdı.

 

24 saat sürekli devinim yaşayan otogarlar, suskun bir otoparka dönüştü çaresiz… Günde yüzbinlerce yolcu gören havaalanları bile şaştı kaldı bu inanılmaz sessizliğe.

 

Çocuk cıvıltısından duymakta güçlük çektiğimiz okulların teneffüs zilleri, boş yere çaldı durdu gün boyu, sessiz sokakları inleterek… Salıncakta sallanan, kaydırakta kayan çocuk arar oldu gözlerimiz parklarda.

 

Çöldeki bedevinin ağzını burnunu sıkı sıkı niye sardığına anlam veremezdik de; modern şehir caddelerinde dolaşan rüküş bayanların bile, makyajının bozulmasına aldırış etmeden taktığı maskelere alışır olduk.

 

Karşılaştığımız eşimizi dostumuzu kucaklayıp şapur şupur öpmeden bırakmazdık da; yolda belde rastladığımız en yakınımıza bile 10 metre öteden kuru bir selam göndermekle yetinir olduk.


Ayaklarımızı bağlasalar, hiç değilse hafta sonları muhakkak bir yerlere giderdik de; yılbaşında bile 80 saat boyunca kapatıldığımız evlerimizin kapısından, kafamızı dışarı uzatma ihtiyacı dahi duymadık.

 

Tüm yaşantımızı değiştirdi Covid-19 virüsü… Alışkanlıklarımızı, örf ve adetlerimizi, yaşam tarzımızı, inançlarımızı, hatta hislerimizi bile değiştirdi.

 

Ancak ve ne yazık ki bu değişimin henüz başlarındayız… Aşılanmış olsak da, Covid-19’u yenmiş olsak da, çok farklı bir dünyaya açacağız gözlerimizi önümüzdeki dönemde, çok farklı olacak 2021 ve sonrası.

 

Yine sabah olacak; akşam olacak, şüphesiz… Yine mevsimler değişecek; yazın sıcağından, kışın soğuğundan şikayet edip duracağız hep… Yine gülüp eğleneceğiz; sevgi ile coşacağız… Kederli günlerimiz de olacak; sağlığımızı düzeltebilmek için mücadele ettiğimiz acı günlerimiz de.

 

Çok farklı olacak 2021 ve sonrası, her şeyiyle farklı… Petrolün liderliği sona erecek mesela; yenilenebilir enerji oturacak o koltuğa… Ağır sanayi ekonomisi yerine dijital ekonomi hükmedecek dünyamıza… Zirai üretim, daha bir önem kazanacak… Lojistik firmaların saltanat devri başlayacak… Sağlığımız için daha fazla yatırım yapar duruma geleceğiz…

 

Ama en önemlisi, ulus devletleri yönetenler seçilmişler değil; dünyamızın yeni ekonomik sistemini daha şimdiden paylaşmaya başlayan global güçler olacak.

 

Ve bu yeni sisteme hazırlıklı olmayan bugünün büyük ülkeleri bile, suratına ağır yumruk darbesi alan boksör gibi sendeleyecek… Büyük bir kaos oluşacak dünyanın birçok yerinde, huzursuzluk baş gösterecek… Ve bu huzursuzluğun önüne geçebilmek için karşılıksız trilyonlarca dolar basılacak… Bu, bir süre rahatlatacak belki bazı ülkeleri, ya sonrası..?

 

Hoş geldin 2021, hoş geldin… Her şeye rağmen tüm umutlar sende… N’olur umudumuzu boşa çıkarma… Aratma bize 2020’yi.

 

Günün Sözü

 

Umudunu yitirme. Cebindeki son anahtar, belki de o kapıyı açacaktır. 

Hz. Mevlana

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI