Gürültü Kirliliği ve Karayollarının İhmali… - ADEM AKÖL

18 Kasım 2020 Çarşamba 00:10

Gürültü kirliliği veya diğer adıyla ses kirliliği insan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan; her türlü insan, hayvan ya da makine kaynaklı ses oluşumudur.

Gürültünün insan üzerindeki etkileri hem sağlık hem de davranış bozukluğu olarak ortaya çıkabilir… İstenmeyen bu sesler sinir, saldırganlık, hipertansiyon, yüksek stres, kulak çınlaması ya da kulak uğuldaması, duyma kaybı, uyku bozuklukları gibi pek çok sonuç doğurabilir.

Özellikle masa başında bir an önce tamamlamanız gereken bir işe odaklandığınız bir sırada, yan tarafta birkaç kişinin alçak tonda bile olsa konuşuyor olması, yahut da birbirleri ile dalaşan sokaktaki hayvanların çıkardığı acı acı sesler, konsantrasyonunuzu alt üst edebiliyor.

Teknoloji geliştikçe insan kulaklarını rahatsız eden, psikolojisini bozan; o kadar çok, ses üreten cihazlar hayatımıza girdi ki, doğal olarak birçoğunu kanıksamış olduk… Hayatımızı kolaylaştıran küçük ev aletleri bile çekilmez oluyor bazen… Ama en çekilmezi; hiçbir zaman kanıksayamayacağımız gürültü, şüphesiz ki motorlu araçlar tarafından üretiliyor... Gürültü kirliliğinin en yaygın biçimlerinden biri motorlu araçların neden olduğu kirliliktir.

Havaalanı yakınlarındaysanız, üzerinizden geçen bir uçaktan aniden gelen gürültü, panikletebiliyor sizi… Yahut da demiryolu yakınlarında oturuyorsanız, bir trenin çıkardığı ses; asablarınızın bozulmasına yeterli olabiliyor.

Uçak ve trenin oluşturduğu gürültü kirliliği kısa sürelidir belki ama diğer motorlu araçların çıkardığı sesin sürekli oluşu, hem bedensel hem de ruhsal sağlığınızın bozulmasına muhakkak yol açıyordur.

Üstelik bazı saygısızların, kullandıkları arabanın motor sesini başkalarına duyurmak bir marifetmiş gibi gaz pedalına yüklenmeleri, yahut da ikide bir kornaya basmayı adet haline getirmiş olanların yarattığı dayanılmaz gürültü sizi rahatlıkla strese sokabiliyor.

Gecenin bir yarısında, meyhaneden dönen içmesini bilmeyenlerin; arabasının camları açık, sonuna kadar sesini yükselttiği radyonun sokaklarda yankılanması, yahut da çelik konteynerleri boşaltmaya çalışan belediye çalışanlarının ürettiği takır tukur gürültü, tatlı uykunuzu berbat etmeye yeterli olabiliyor.

Ama eğer, otoyol kenarlarına dikilen apartmanlardaki dairelerden birinde yaşıyorsanız, vay halinize… Plansız şehirleşmenin sonucunda oluşan bu durum karşısında yapabileceğiniz fazla bir şey yok.

Ses dalgaları küresel yayıldığı için, apartmanın en üst katında oturuyor olsanız bile o kadar rahatsız edici bir boyuta ulaşıyor ki, çıldırmamak elde değil… Hele hele, gündüz veya gece fark etmeden; devasa tırların, ‘off-road’ pistinde yarışıyormuş gibi çıkardıkları gürültünün dayanılmazlığını ölçülendirmek hiç kolay değil.

Günümüzde yerleşim bölgelerini yararak devam eden otoyollardan çıkan sesi, büyük oranda azaltabilmenin çözümleri vardır… Otoyol boyunca konutların bulunduğu tarafa ses bariyerleri inşa ederek, gürültü kirliliğini yüzde elliye varan oranlarda düşürmek mümkündür.

Ses bariyerleri, doğal malzemeler kullanılarak toprak yığınaklarla yapılabileceği gibi; betonarme perdelerle veyahut da ahşap, metal, fiber-glass, pleksiglass, plastik, kauçuk ve cam gibi malzemelerden sırf bu maksat için imal edilen panellerle de oluşturulabilir.

Kaçıncı katta yaşıyorsanız yaşayın, herhangi bir otoyol kenarındaki dairenizin balkonundan en az 80 desibel ölçtüğünüz gürültünün şiddeti, ses bariyeri inşa edilmesi halinde 40 desibele kadar düşebilecektir ki bu miktar insan kulağını pek de rahatsız edecek boyutta olmayacaktır.

Üstelik büyük bir çevre kirliliği olan, gürültüyü azaltıp kontrol altında tutmak yasalarımızla zorunlu hale getirilmiştir… Bu çerçevede Karayollarına düşen görev; yerleşimin yoğun olduğu otoyol kenarlarına çok acil olarak ses bariyerleri monte edip, yoğun çalışma temposundan evine gelerek kurtulmaya çalışan vatandaşın bedensel ve ruhsal yapısının bozulmasının önüne geçmek olmalıdır.

Günün Sözü

Bir şeyi hakikaten yapmak istiyorsan bir yolunu muhakkak bulursun, istemiyorsan bir mazeret bulursun.

Jim Rohn

Amerikalı girişimci ve yazar.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI