Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak - ADEM AKÖL

28 Nisan 2020 Salı 00:21

Birçoğumuz kabul etmeyecektir belki ama, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağından emin olabilirsiniz... Aslına bakarsanız, insanlık tarihinde yaşanmış olan her şey; kesinlikle öncesinin aynısı değildir... Benzeşme olabilir, ama derinlemesine incelendiğinde muhakkak büyük farklılıkların olduğu görülür.

Yine güneş doğacak ve batacak; dünyamız turlamaya devam edecek sonsuza dek... Yine baharın coşkusunu soluyacağız büyük bir haz alarak... Yaz aylarını iple çekeceğiz sonra da... Hüzünlenecek gönlümüz sonbaharda ve yine yaşam mücadelesinin en yoğununu yaşayacağız kış aylarında.

Yine çocuklarımızı okula uğurlayacağız büyük bir heyecanla... Yollara koyulacağız yine, onların rızkını kazanabilmek için... Akşamları büyük bir keyifle uzatacağız ayaklarımızı televizyon karşısında, sevdiklerimizin mutluluğunu izleyerek...

Yine, dünyaya hakim olmak isteyenler olacak... Çıkarları uğruna, insanları birbirine kırdıranlar olacak yine... Nedenini bilmeden kardeşini vuranlar olacak... Anlayamadığı ideolojiler uğruna gözünü kırpmadan bebeleri bile katledenler olacak... Açlar olacak; açgözlüler olacak; sahtekarlar olacak; acımasızlar olacak; dolandırıcılar olacak; haddini bilmezler olacak...

İyiye ve kötüye dair her şey olacak yine... Mutluluk da yaşayacağız, mutsuzluk da... Sevinç de yaşayacağız, keder de...

Her şeyin yolunda gittiği günün sonunda, coşkumuzu kabımıza sığdıramayıp taşacağız belki... Arzu ettiğimiz verimi alamadığımız günün sonunda gelen gecelerde ise, uykumuz kaçacak belki de...

Ancak hayatımızda yılgınlığa yer vermeyeceğiz... Sağlıklı ve mutlu olduğumuz için çalışacağız... Çalıştığımız için, sağlıklı ve mutlu olacağız hep.

Dünyada yeni bir ekonomik düzen kurulacak Covid-19 sonrası... Devletlerin, şirketlerin, hanelerin ve bireylerin borç yükü artacak... Servetler el değiştirecek... Şirketlerin el değiştirme devri başlayacak... ABD ve Almanya’nın yapmaya hazırlandıkları gibi, devletler kendi borsalarında alım yapmazlarsa hisseler ucuzlayacak... Çok uluslu şirketler, üretim tesislerini kendi ülkelerine kaydırmaya başlayacaklar.

Dünya borsalarındaki gıda ve sağlık şirketleri, daha yüksek değerlere ulaşacak... Yazılım şirketleri devleşecek... On-line tedarik sistemleri daha aktif hale gelecek... Perakende sektörü çok güçlenecek.

Hizmet sektörü büyük kayıplar yaşayacak... Seyahat, otel-konaklama, eğlence sektörleri zarar görecek... Medikal hizmetlerin içinde olacağı, yeni turizm kültürü oluşacak... Otomotiv sektörü, elektrikli araçlar yaygınlaşana kadar kendini toparlayamayacak.

Evden çalışma modelleri (teleworking) ve esnek çalışma saatleri gelişecek... Uzaktan eğitim sistemi büyük bir süratle kabul görmeye başlayacak.

Birçok ülke; sosyal politikalarını, özellikle sosyal koruma ve sağlık hizmetlerini yeniden gözden geçirmek zorunda kalacak.

Ülkeler, dışa daha az bağımlı üretim modelleri geliştirecek... Tarımdan teknolojiye kadar yerelleşme hız kazanacak.

Alışkanlıklarımızda ve değerlerimizde kalıcı değişiklikler yaşayacağız... Bireylerin turizm, hijyen ve sağlık alanlarına yönelik tüketim alışkanlıkları değişecek.

Covid-19 analog dünyanın sonunu getirecek... Dijital dünya hızla gelişecek... Bilişim teknolojileri ve endüstri bir araya gelecek... Tüm cihazların birbirleriyle bilgi ve veri alışverişinin yapılacağı ‘cihaz tabanlı internet’ devri başlayacak... İnternet bağlantılı akıllı elektronik sistemler gelişecek.

Çin’in Wuhan’da başlattığı gibi; elektronik takip, yüz tanıma ve retina taraması gibi teknolojiler kullanılarak hastalık riski taşıyanların takibi yaygınlaşacak.

Anlayacağınız, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak... İnsanoğlu genel olarak, maddi değerlerden ziyade, manevi değerleri daha fazla önemsemeye başlayacak... Sevdikleriyle daha iyi zaman geçirmenin fırsatları kovalanacak...

‘Günü yaşa’ felsefesi, gerçek anlamda bundan sonra uygulanmaya başlayacak.


Günün Sözü

Sağlıklı olmak; dünyanın gelişimi için sana, herkese ve senden sonrakilere verilmiş bir görevdir.

Amerika’da şiir dalında 1950 yılı Pulitzer ödülünü kazanan ilk siyahi şair Gwendolyn Brooks’un sözü...
Sağlıklı olmanın bir görev olduğunu daha önce hiç düşünmüş müydünüz..? Düşünmemişseniz, şimdi tam sırası: Kötü alışkanlıklardan uzak durarak, sağlıklı beslenerek ve yeterli egzersiz yaparak elde edeceğimiz sağlıklı bir vücutla daha verimli çalışıp hem  kendimize, hem ailemize ve hem de ülkemize
katacağımız değeri bir düşünün...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI