İran’ın Azerbaycan Hazımsızlığı - ADEM AKÖL

6 Ekim 2021 Çarşamba 09:05

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki Karabağ savaşında resmen Ermenistan tarafını tutan İran, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını 30 yıl aradan sonra geri alması ile bir nevi hazımsızlık yaşamaya başlar… Bu hazımsızlık, 1 yıldır artarak devam eder ve İbrahim Reisi’nin Cumhurbaşkanı seçildiği Haziran ayından bu yana pik yaparak açığa çıkar.

83 Milyon nüfuslu İran’da 59 milyon seçmen olmasına rağmen, sadece 28 milyonun sandığa gitmesi sonucunda ezici bir çoğunlukla seçilir Reisi… Hatta 28 milyon oyun 5 milyonu da geçersiz olarak kayıtlara geçer.

Bunun sebebi şudur: Azerbaycan’ın güneyine düşen, Tebriz merkezli olmak üzere İran’ın kuzey bölgeleri, tamamen Türk kökenli bir nüfusa sahiptir… Çoğunluğunu Azerilerin oluşturduğu bu nüfus, bağımsız kaynaklara göre 30 milyon; Azerilere göre ise 50 milyondur… İkisinin ortalamasını aldığımızda İran’da, yoğunlukla kuzey bölgelerinde 40 milyon Türk yaşamaktadır… Zaten buraya Güney Azerbaycan denmesinin nedeni de bu yüzdendir.

Kendilerine hiçbir hizmet götürülmediğini, üstelik asimilasyona uğradıklarını iddia eden Türkler, ne geçmiş yönetimlere ne de İbrahim Reisi’ye destek vermediler… Bu yüzden sandığa gitmediler, kendilerine zarar gelmesinden korkanlar ise gidip protesto amaçlı oy pusulaları üzerinde tahrifat yaptılar… Geçersiz 5 milyon oy bu yüzden oluştu.

Karabağ savaşında Türkiye’nin tek vücut olarak Azerbaycan’ın yanında yer alması sonucunda elde edilen büyük zafer, İran’ı tedirgin etmiştir… Üstelik İran tarafından beslenen, Kuzey Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki islami terör örgütlerin yayılmasının önündeki en büyük engelin de Türkiye olduğunu düşünmektedirler.

Azerbaycan, Sovyetler Birliğinden bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Türkiye’den sonra kendini tanıyan ikinci ülke olan İsrail’le iyi ilişkiler kurup, ticari hacmini yıllar içerisinde büyütmüştür… İsrail’den 2006-2019 yılları arasında neredeyse 1 trilyon dolarlık silah alımı yapan Azerbaycan, Karabağ savaşında da İsrail’in tam desteğini almıştır… İran, bundan da rahatsızlık duymaktadır.

İran’ın İçinde saklı olan rahatsızlığın esas nedeni, Türkiye’nin bölgedeki en büyük güç olma yolunda attığı kararlı adımlar olmasına rağmen; Azerbaycan’ın İsrail’le olan ilişkisini bahane ederek, bir süredir Azerbaycan sınırına askeri yığınak yapmaktadır… Son olarak da 1 Ekim tarihinde Azerbaycan sınırına çok yakın bir bölgede askeri tatbikat başlatmıştır.

Ancak tatbikatın yeri ve zamanlaması oldukça düşündürücüdür… Yıllardır sınırdan hiçbir kontrole tabi olmadan geçip Karabağ’a yük taşıyan İran tırlarının, Karabağ zaferinden sonra Azerbaycan’ın yaptığı ikazlara uymamaları üzerine aldığı önlemlerin hemen akabinde, İran’ın sınırda böyle bir tatbikat düzenlemesi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’i rahatsız etmiştir.

“Her ülke kendi topraklarında istediği askeri tatbikatı yapabilir. Bu onun egemenlik hakkıdır. Fakat neden şimdi ve neden bizim sınırımızda?” diye soruyor Aliyev… İran Dışişleri Bakanı ise Azerbaycan yönetimini Siyonizme teslim olmakla suçlayarak, “Siyonist rejimin İran’ın ulusal güvenliğine karşı yürüttüğü faaliyetleri tolere etmeyeceğiz ve gerekli tüm tedbirleri alacağız” diyor.

Tatbikatın ismini ‘Hayber Fatihleri’ olarak koyan İran, açık bir şekilde Azerbaycan’ı Siyonizm’e hizmet eden bir ülke olarak değerlendirdiğini göstermektedir… Hayber Muharebesi, 629 yılında Hz. Muhammed’in 1600 kişilik ordusunun, 14 bin kişilik Yahudi ordusuna karşı elde ettiği zaferin ismidir… Halife Hz. Ali’nin üstün kahramanlığı sonucunda Hayber kalesi kuşatılarak ele geçirilmişti.

Şurası bir gerçek ki İran, ne Türkiye’nin bölgede oluşturduğu güç ve otoriteden; ne kuzey-batıdan başlayarak güney-doğuya kadar ülkeyi saran Türkiye-Azerbaycan-Pakistan kardeşliğinden; ne de Irak ve Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Şii yapılanmasının önündeki Türk engelinden hoşlanmamaktadır.

Yapılan bu tatbikat, daha çok Türkiye’ye bir uyarı niteliği taşımaktadır… Ancak, Türkiye’nin ustaca yönettiği dış politika, bunu da kendi lehine çevirmesini muhakkak başaracaktır.

Günün Sözü

En zor şey, harekete geçmek için karar vermektir. Gerisi sadece azimdir.

Amelia Earhart

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI