Kamikatsu Örneği ve Türkiye’de Atık Yönetimi - ADEM AKÖL

24 Şubat 2020 Pazartesi 00:30

Kamikatsu, 2003 yılında önüne; 2020 yılı sonuna kadar sıfır atık hedefi koyan küçük bir Japon kasabası:

Kasabada çöp kamyonu yok... Atıklar 45 ayrı kategoriye ayrılıyor büyük bir titizlik ve duyarlılıkla... Yiyecek atıkları ise çok değerli tarımsal bir gübre olan komposta dönüştürülüyor...

Ayrıştırılan atıklar yine kendileri tarafından geri dönüşüm merkezlerine getiriliyor büyük bir sorumlulukla.

Gelinen aşamada, bugün atıkların yüzde 80’i geri kazanılıyor; bu yılın sonlarında ise bu oranın yüzde 100’e çıkması hedefleniyor.

Kamikatsu halkı, başlarda çok zorlandıklarını belirterek; bugün ise ayrıştırma işleminin yaşamlarının bir parçası haline geldiğini ve bunu zevkle yaptıklarını, bundan dolayı da yüzde 33’lük bir tasarruf yakaladıklarını ifade ediyorlar.

Bu bilinçle önceki yıl Beştepe’de düzenlenen Sıfır Atık Zirvesi’nde konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan; “sevinerek ifade etmeliyim ki uzun süredir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne çöp kamyonu girmiyor. Personelimizi eğittik, sistemimizi kurduk. Tüm atıklar kaynağında ayrıştırılarak azami geri dönüşüm sağlanıyor” demişti.

Ekim 2017’de Beştepe’de başlatılan Sıfır Atık Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çabalarıyla hızla tüm kamu binalarına yayılmaya başladı.

Geçtiğimiz yılın sonlarında CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen EnTech Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’nın kapanış konuşmasını yapan Emine Erdoğan’ın ifade ettiğine göre; Haziran 2017’de başlatılan saferberlik sonucunda 25 bin hizmet binasında sıfır atık sistemine geçildiğini müjdelemiş; Sıfır Atık Yönetmeliği ile 2020 yılının ilk yarısında tüm kamu kurumlarının sisteme entegre edilmiş olacağını, ikinci yarısında ise 250 binin üzerinde nüfusa sahip tüm ilçe belediyelerinde de ayni sistemin uygulanmaya başlanmış olacağını söylemişti.

Adana’mızın rahatsız edici çevresinin, daha düzenli hale gelebilmesinin önemli faktörlerinden birisi; kaliteli yapılaşma  ve düzenli trafik yanında, doğru atık yönetimidir… Bu noktada en büyük görev belediyelere düşmektedir.

Yeni seçilmiş belediye başkanlarımızın neredeyse bir yılı dolduracak görevleri süresince Sıfır Atık Projesi ile ilgilenebildiklerini pek sanmıyorum… Hep dile getirdikleri mali sıkıntıların buna cevaz vermediği aşikardır… Ancak ‘Sıfır Atık’ hedefi ile doğru atık yönetimi kapsamında, somut ve uygulanabilir tedbirler alınması artık kaçınılmazdır… Bu, hem devletimizin aldığı bir karar, hem de doğamızın hızlı yokoluşunun önüne geçebilmek için bir zarurettir.

Yapılması gereken iş çok basit aslında... ‘Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok...’ Dünyada bu konuda uygulanan yöntemleri alıp Adana şartlarına uyarlamak ve vatandaşı bilinçlendirmek yeterli olacaktır.

Kanımca önce, sokaklardaki çöp konteynerlerini disipline etmekle işe başlamak gerekir… Kamikatsu örneğinde olduğu gibi; Adana’dan bu aşamada atıkları 45 farklı kategoride ayrıştırmasını beklemek saflık olur… Ancak, sokaklarda oluşturulacak ve önüne araba park edilmesinin yasaklanacağı ceplerde; çelik olana göre daha estetik olan bir yeşil, bir de turuncu konteyner konulması gerekecektir.

Vatandaşa teşvik amaçlı yeşil ve turuncu çöp torbaları dağıtılmalıdır… Yeşil torbalara evsel atıklar, turuncu torbalara ise dönüşümün yapılabileceği, cam, plastik, naylon, kağıt ve metal gibi atıklar konulmalıdır… Bunu yapması için vatandaş eğitilmeli, teşvik edilmeli, hatta zorlanmalı; uymayanlar cezalandırılmalıdır.

“Bunu yapacak bütçeyi oluşturamayız” diyerek feryat edecektir tüm belediyelerimiz… Ancak 1 kuruş harcama dahi yapmadan bu uygulamayı hayata geçirebilmenin yöntemleri vardır…

Turuncu konteynerlerin içerisinde toplanacak geri dönüşüme uygun atıkları almak isteyecek çok firma çıkacaktır… Tabii önce, çağdaş bir kente yakışmayan bir görüntü oluşturan; sokaklarda bir konteynerden ötekine koşan; kağıt toplayıcılarına bir çözüm getirmek gerekecektir…

Kim bilir..! Belki de, kağıt toplayıcılarını da bu işin içine katmak icap edecektir… Sahi, Adana’da bu işi yapan kaç kağıt toplayıcısı olduğunu bilen var mı..?

Günün Sözü

Dünya, herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar; fakat herkesin hırsına yetecek kadarını değil.

Mahatma Gandhi

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI