Kandil, Sincar ve Haftanin - ADEM AKÖL

19 Haziran 2020 Cuma 00:40

Kandil ve Sincar, Kuzey Irak’ta 2 yerleşim bölgesi... Kandil, Türkiye-Irak sınırından 75 kilometre içeride; Sincar ise Türkiye-Irak sınırından 100 kilometre içeride... Kandil, Irak’ın İran sınırına yakın, Sincar ise Irak’ın Suriye sınırına yakın... İkisi de sarp dağların eteklerinde... İkisi de PKK’nın yuvalandığı en önemli 2 kale.

Irak’ın kuzey-doğusunda, Irak-İran sınırı boyunca 1500 kilometre uzanan Zagros dağlarının bir bölümünü oluşturur Kandil Dağları... 3500 metreye varan rakımıyla geçit vermez; ulaşım zordur Kandil Dağları’na.

1990 yılında başlayan Körfez Savaşı sırasında oluşan karmaşadan yararlanan PKK, Irak’ın kuzeyinde konuşlanmaya başlar... ABD’nin Irak’ı işgal ederek, Saddam’ın 2003 yılında devrilmesinin ardından oluşan otorite boşluğunu fırsat bilerek; Kandil’e iyice yerleşir PKK terör örgütü... Orayı ana merkezi haline getirir.

Irak’ın kuzey-batısında, Irak-Suriye sınırından sadece 40 kilometre içeride; yüksek bir vadi üzerine kurulmuştur Sincar; etrafı sıra dağlarla çevrili 3200 kilometre karelik bir yerleşim bölgesidir... Türkiye-Irak sınır kapısı Zaho’dan 100 kilometre mesafededir... 2014 öncesine kadar; yüzde 82’si Ezidi, yüzde 13’ü Kürt ve yüzde 5’i Arap; 400 bin kişi yaşıyordu bölgede.

İlk olarak 1999 yılında Afganistan’da kurulan, daha sonra Irak ve Suriye’nin kuzeyinde hilafet devleti kurmak amacıyla örgütlenen; terör örgütü DEAŞ’ın, 2014 yılında bölgeye yaptığı saldırılardan korkan halk, bölgeyi terk eder ve nüfus 80 bine düşer... DEAŞ’ın saldırılarına dayanamayan Peşmerge güçleri de Sincar’ı terk etmek zorunda kalır... Ezidiler’e yardım bahanesi ile bölgeye PKK gelir ve Peşmerge güçlerinin boşalttıkları yerlere yerleşirler.

Sincar’ın 2015 yılında Peşmergeler tarafından tamamen temizlenmesine rağmen, PKK bölgeden çıkmaz; aksine oraya daha fazla yerleşir... Sincar, PKK tarafından örgüt militanlarının eğitim gördüğü bir yer haline getirilir... Üstelik, Suriye sınırına yakınlığı sebebiyle Irak ve Suriye arasında militan ve mühimmat geçişlerinde kullanılmaya başlanır Sincar.

Haftanin, Zaho sınır kapısının 50 kilometre güney-doğusunda; Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Duhok şehrinin sınırları içerisinde bir yer... PKK terör örgütünün burada 7 kampı var... Örgüt, Kandil ile Sincar arasındaki irtibatı Haftanin üzerinden sağlar... PKK için lojistik bakımından oldukça önemli bir yer.

Uzun süredir Türkiye; Irak’ın kuzeyinde, sınırımızdan 30 kilometre içerilerdeki 13 farklı bölgede üs oluşturma çalışması yapıyor... Bu üsler; büyük oranda yerli ve milli teknoloji ile donatılmış, yüksek güvenirlikli olmaları ile dikkat çekiyor... 7/24 keşif, dinleme ve gözetleme yapılıyor buralardan... Özellikle PKK’lı teröristlerin Hakkari ve ilçelerine sızma yaptığı bölgeler seçilmiş.

Türkiye, Haftanin vadisi içinde de 9 yüksek güvenirlikli kalıcı üs bölgesi kurarak; teröristlerin lojistik hareketlerini gözlem altına alır, üstelik bu bölgeden sınırlarımıza planlanan sızma harekatlarını da önlemiş olur.

Öte yandan, Barzani güçleri de Kandil’e açılan noktalara, özellikle batısındaki Zini Werte’ye kalıcı üs kurarak PKK’nın Kandil’le olan bağları koparılır.

Tüm bu ön hazırlıklar yapılırken, geçtiğimiz yıl başlatılan ‘Pençe’ harekatlarının devamı niteliğinde 15 Haziran akşamı yeni bir harekat başlatılır Kandil bölgesine... “Karakol ve üs bölgelerimize artan taciz ve saldırı teşebbüsünde bulunan, PKK ve diğer terörist unsurlara yönelik olarak, uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız çerçevesinde, operasyon başlatılmıştır” sözleri ile tüm dünyayı haberdar eder Milli Savunma Bakanlığı’mız.

Atak helikopterleri, İHA ve SİHA’ların yardımlarıyla, Türkiye’nin 81 ilini simgeleyen; 81 önemli nokta imha edilir F-16’lar tarafından... Ardından Kara Kuvvetleri’miz Haftanin bölgesinde konuşlanmış terör örgütüne büyük kayıplar verdirir.

Amaç; terörü kaynağında yok etmek... Amaç; terör unsurlarının sınırlarımızdan ülkemize geçerek, önceki yıllarda yaptıkları gibi sivil hedefleri yok etmelerinin önüne geçmek... Amaç; ülkemizi, bu gibi pisliklerden bir an önce temizleyebilmek.

Bunlar yapılırken sivillerin güvenliği maksimum seviyede korunuyor... Sivillere zarar vermemek için her yere hava harekatı yapılamıyor... O yüzdendir ki dağlık Kandil bölgesine hava harekatı düzenlenirken; meskun Haftanin bölgesi, karasal güçlerle temizlenmeye çalışılıyor.

Artık Kandil, PKK’nın ana karargahı olamayacak... Artık Haftanin PKK’nın lojistik merkezi olamayacak... Şimdi sıra Sincar’da.

Günün Sözü

Sadece uzun yol gitmeyi göze alanlar, nekadar uzağa gidebileceklerini keşfedebilirler.

Ünlü oyun yazarı ve şair, T.S.Eliot’un risk alabilme ile ilgili söylediği yukarıdaki sözün önemini vurgulamak isterim. Yaptığımız hiçbirşey risksiz değildir. Kapasitemizi ancak risk alarak ölçebiliriz. Herşeyi bilinçli ve bir plan dahilinde yapar ve bir de risk almaktan korkmuyorsak başarı kaçınılmazdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI