Karıncalar ve Akın Kurt - ADEM AKÖL

11 Aralık 2020 Cuma 09:43

Günün Sözü

Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Daha ziyade Pulitzer ödüllü Gazap Üzümleri ile tanıdığımız ünlü Amerikalı yazar John Steinbeck’in İkinci Dünya savaşı yıllarında yaşadığı olayları içeren ve 1958 yılında kaleme aldığı ‘Bir Savaş Vardı’ isimli makale, belgeseli yapılacak kadar çok beğenilmişti… Daha sonra Fransız yazar Boris Vian tarafından ‘The Ants Were Busy On The Ground’ ismi ile tiyatroya uyarlanarak büyük bir başarıya imza atılmıştı.

‘Karıncalar, Bir Savaş Vardı’ ismi ile Işıl Yüce ve Ülkü Tamer tarafından Türkçeleştirilen yapıt, Gökhan Aktemur tarafından tek kişilik oyun olarak tiyatroya uyarlanarak, M. Akif Yeşilkaya’nın yönetmenliğinde, Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenir içinde bulunduğumuz sezonda.

‘Karıncalar, Bir Savaş Vardı’, savaşın tam kalbinde yer alan bir askerin tuttuğu günlükteki hikayelerden oluşuyor… Savaşın ve yaşamın gerçek dehşetini, onun altında yatan oyunun şartları nasıl güçleştirdiğini ve bu oyunun insan ve insanlık üzerine nasıl kurgulandığını anlatıyor.

“Üstelik bu oyun, düşmanı yok etmekle kazanılamayacak bir oyun… Ölüm ve yıkımdan başka hiçbir sonucu olmayan bir oyun… Her koşulda insanlığın mağlubiyetiyle sona eren bir oyun… Karıncalar ise, ‘oyun kuran’ ellerce ilk gözden çıkarılanlar…”

Geçtiğimiz 24 Kasım gecesi İzmir Devlet Tiyatroları sahnesinde prömiyeri yapılmış oyunun… Tiyatrocu Akın Kurt’un sergilediği başarılı performans, izleyenlerin büyük takdirini almış… Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un oğlu olan Akın Kurt, tiyatrocu anne-babanın özenle yetiştirdiği mükemmel bir oyuncu sıffatını taşıyordu, ‘Karıncalar’daki karakter ile.

‘Karıncalar, Bir Savaş Vardı’ oyunu, ikinci Dünya savaşını anlatıyordu belki ama, günümüz dünyasında savaşların şekil değiştirdiği ve 1 yıldan beridir mücadele ettiğimiz Covid-19 illetinin tam da bu değişim içerisine oturtulabilecek bir tür olduğunu gösteriyor… “Düşmanı yok etmekle kazanılamayacak bir oyun… Ölüm ve yıkımdan başka hiçbir sonucu olmayan bir oyun… Her koşulda insanlığın mağlubiyetiyle sona eren bir oyun…”

‘İnsanlığın mağlubiyetini’ kabullenmeden, yaşamın devamlılığını sağlayabilmek adına; tüm Pandemi önlemlerini alarak, büyük bir özveri ile hazırlanan oyunun prömiyerinin bir gün sonrasında yaptırdığı Covid-19 test sonucu, pozitif çıkar Akın Kurt’ta ne yazık ki.

Ardından, aralarında oyunun dekor ve kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu’nun da olduğu sahne arkasındaki 15 kişilik ekiple birlikte, temas sağlandığı belirlenen kişilerde yapılan test sonucunda, toplamda 50 Covid-19 vakası saptanır… Birçok kronik hastalığı olan 63 yaşındaki Ali Cem Köroğlu, Ankara’da tedavi altına alınmış olmasına rağmen kurtarılamayarak 5 Aralık’ta vefat eder.

Mesleğinde başarılı bir isim olan Devlet Tiyatroları’nın büyük kaybı Köroğlu’nun acısı yaşanırken, ölümleri bile prim yapmada kullanmaya kalkışanlar sahnede boy göstermeye başlar…

Ana muhalefetten bir İstanbul milletvekilimiz, tam da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında, olayı ağlayarak anlatır TBMM kürsüsünde… Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’u tedbir almamakla suçlayarak Köroğlu’nun ölümünden onun sorumlu olduğunu iddia eder.

Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (DETİS) ise 28 Ekim 2020 tarihli genelge ile Devlet Tiyatroları’nın Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmesini eleştirerek, Ali Cem Köroğlu’nu ölüme götüren olaylar zincirinin ilk halkasının burada aranması gerektiğini vurgular… Bürokratların sahneyi anlayamadığını söyleyen DETİS, Devlet Tiyatroları’nın tam anlamıyla bürokrasiye teslim olduğunu iddia eder.

Covid-19 virüsünün hızla yayılarak içimizi yakan canlar aldığı bu dönemden, hem sağlık hem de ekonomik olarak daha az zararla kurtulmak için mücadele ederken, devletimizi ve ona bağlı kurumlarımızı yıpratan söylemlerle boşa vakit kaybetmenin hiçbir anlamı yoktur.

Yapılmaya çalışılan, mesnetsiz gerekçelerle işleyişi baltalayarak; 9 Temmuz 2018 tarihinden bu yana kendini kanıtlamış olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin; çalışmadığı algısı yaratmaktan başka bir şey değildir. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI