Kasım Süleymani… - ADEM AKÖL

6 Ocak 2020 Pazartesi 09:07

İran’ın en güçlü figürlerinden birisi öldürüldü geçtiğimiz Cuma sabahı… En güçlüsü belki de… İran’ın Orta Doğu’daki en etkili ismi ve beyni…

Trump’ın verdiği talimatla, Pentagon’un Bağdat havaalanı yakınlarında düzenlediği bir operasyon sonucunda; Irak’ın üst düzey bir milis kumandanı ile birlikte öldürülür Kasım Süleymani.

1957 yılında çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelir Kasım… 1978 İslam devrimi sırasında bir belediye görevlisi iken, gösterilerde aktif rol aldıktan sonra, gönüllü olarak Devrim Muhafızları Ordusu’na katılır.

1980 Irak-İran savaşı sırasında terfi alarak önemli görevlerde bulunur… Daha sonra Afganistan sınırında uyuşturucu şebekeleri ile savaşmaya gider.

1980’de Devrim Muhafızları Ordusu bünyesinde kurulan ‘Kudüs Gücü’ isimli özel vurucu kuvvetlerin komutanlığına getirilir 1998 yılında… Hemen ardından İran’ın Orta Doğu’daki etkisini artırmak için çeşitli planlamalar yapmaya başlar.

Saddam Hüseyin döneminde, ona karşı savaşan Kürt grupları örgütler, Lübnan’daki Şii Hizbullah grubu ve Filistin’deki Hamas’a yardım eder.

Amerika’nın 2003 yılında Irak’I işgal etmesinden sonra milis güçlere liderlik yaparak ABD üslerine saldırılar düzenler; yüzlerce Amerikalı asker öldürür.

2011 yılında, Suriye’de Beşer Esad’a karşı başlatılan ayaklanmayı kırmak için; Rusya’nın hava desteği altında, kaybedilen kentleri teker teker geri alır… Esad’ın isyancı güçlere karşı yürüttüğü savaşın mimarlığını yapar.

Orta Doğu’da ‘Hacı Kasım’ batıda ise ‘Gölge Komutan’ lakapları ile bilinen; gri saçlı, karizmatik komutan için, 2013 yılında CIA; “Orta Doğu’nun en güçlü ve tek operasyon planlayıcısı” tanımlamasını yapar.

Öldürülmesinden kısa bir süre önce, İran lideri Hamaney tarafından, bugüne kadar verilen en yüksek askeri madalya ile ödüllendirilir.

ABD ve İran arasındaki gerginlik, Şah Rıza Pehlevi’ye karşı gerçekleştirilen İslam Devrimi sonrasında, yabancı şirketlerin ülkeden kovulması ile başlar… Bir grup İran’lı öğrencinin Tahran’daki ABD konsolosluğunu basarak 444 gün boyunca diplomatları rehin tutmasıyla zirveye tırmanır… İran’ın nükleer silah imal etmek için çalışma başlatması ise, bardağı taşırır… Amerika’nın dayatması ile tüm dünya ambargo uygulamaya başlar İran’a.

Bir süre önce, Irak’taki Şii Hizbullah güçlerine karşı ABD’nin düzenlediği hava saldırısı sonrasında, misilleme olarak Bağdat’taki ABD büyükelçiliğine yapılan saldırıdan İran yönetimi sorumlu tutulur.

Trump, Süleymani’yi Irak’taki Amerikan diplomatlarına saldırı düzenleme planları yapmakla suçlar ve 3 Ocak sabahı düzenlediği operasyonda onu öldürtür…

“Süleymani’nin terör dönemi sona ermiştir. O daha önce ortadan kaldırılmalıydı, bu yapılsaydı birçok hayat kurtarılabilirdi” diyor ABD Başkanı Trump… İran Lideri Hamaney ise; “Süleymani’nin ölümü acıdır ancak, ABD ve İsrail’e karşı mücadele motivasyonumuz ikiye katlanmıştır… Canileri çok katı intikam bekliyor” diyor.

İran’ın, ABD’ye ne kadar karşı koyabileceğini kestirmek pek kolay değildir… Ancak, Süleymani gibi bir kişiliğin öldürülmesini sineye çekeceğini bekliyemeyiz… Nitekim, daha şimdiden ABD’nin Irak’taki birliklerine karşı birtakım misilleme hareketleri başlamış bile… İsrail ise Cuma akşamından bu yana, her gece korkulu rüyalar görüyor…

 

Günün Sözü

Toprak gibi sessiz olduğum an bil ki; şimşek gibi gökte gürlüyor feryadım.

Hz. Mevlana

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI