Kıvrak Politika - ADEM AKÖL

11 Ekim 2021 Pazartesi 00:22

Geçtiğimiz 29 Eylül akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Lideri Putin, Soçi’de bir araya gelerek, yaklaşık 3 saat süren baş başa görüşmenin ardından, sadece 2 tercümanın tanık olduğu kapalı kapılar arkasında nelerin konuşulduğuna dair tahminler yürütüldü günlerce.

Zirve sonrasında basın toplantısı yapılmamasına rağmen, Putin’in söylediği birkaç cümle ve Erdoğan’ın dönüş yolunda açık vermeden yüzeysel olarak vurguladığı birkaç hususla, yeni açığa çıkan bazı gelişmeler birleştirildiği zaman, aslında Türkiye’nin ABD’ye karşı çok kıvrak bir dış politika izlediğini göstermektedir.

3 Saatlik zirveyi “Görüşme çok yararlı ve kapsayıcı geçti, temasta olacağız” diye özetleyen Putin; aslında gündeme gelen birçok konunun yanı sıra, esas olarak; 2 ülke arasında uzun vadeli birtakım projelerin başlatıldığını, bunları uygulamaya koyabilmek için Türk ve Rus teknik heyetlerinin önümüzdeki süreçte birlikte çalışma yapmayı planladıklarını söylemeye çalışıyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi dönüşünde ABD’ye gönderme yaparak S-400 defterinin kapandığını, F-35’ler için ise 1,4 milyar dolar ödendiğini; dolayısı ile ya uçakların, ya da paramızın geri verilmesi gerektiğini vurgulayarak “Sayın Putin’le uçak motorları yapımında birlikte adım atacağız” cümlesi, içi boş bir söylem değildi.

Erdoğan’ın Soçi’den döndüğünün ertesi günü Türk Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığına bir yazı göndererek bazı taleplerde bulunur… Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterindeki 1980’lerde üretilmiş F-16’ların modernize edilebilmesi için, 80 tane F-16 modernizasyon kiti ve 40 tane de yeni F-16 satın almak istediğini bildirir Dışişleri.

Türkiye 80’li yıllarda Amerikan lisansı ile 400’e yakın F-16 üretmiş, bunların bir kısmı Mısır, Pakistan ve Fas’a satılırken, 270 uçak da TSK’nın envanterine girmişti… Üretim sürecinde büyük bir deneyim kazanan Savunma Sanayiimizin gözbebeklerinden TUSAŞ, sonraki yıllarda TSK ve bazı ülkelerin ellerindeki F-16’ların modernizasyonunu da üstlenmişti.

Daha sonra 2016 yılında hazırlanan “F-16 Özgür Modernizasyon” programı çerçevesinde tamamen yerli ve milli müdahalelerle 8000 saat olan F-16’ların uçuş ömürleri 12000 saate çıkarılmaya başlanmış, bunu yaparken F-16’ların verimli ömürleri 10 yıl daha uzatılarak kendi milli projemizin tamamlanabilmesi için zaman kazanmak amaçlanmıştı.

Modernizasyon kapsamında yapılan en önemli yenilik “Milli Görev Bilgisayarlarıdır”. ASELSAN tarafından hazırlanan ve tamamen yerli ve milli olan bu yazılım, yabancı bilgisayarların içimize sızmasını kesinlikle önlemiş bulunmaktadır… Bir diğer önemli yenilik ise “Milli Dost-Düşman Tanımlama Sistemi’dir”… Eskiden ABD’den alınan sistemlerde hava sahamızı ihlal eden Yunanistan uçakları ‘dost’ olarak tanımlanabiliyordu mesela.

Bahsettiğimiz proje, Türk Savunma Sanayiinin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve prototipini ürettiği Milli Muharebe Uçağı, MMU’dur… Prototipi üretilen MMU, ABD’den alınmak istenen gelişmiş 5. Nesil F-16’ların teknoloji olarak çok az altındadır.

Amerika MMU çalışmalarımızı çok yakından takip ettiği için 5. Nesil F-16 almak istememizin gerçek sebebini tahmin edebilmektedir… Yani bu uçakları almakla elde edeceğimiz teknolojiyi MMU’yu geliştirmekte kullanacağımızı çok iyi biliyor ABD.

Ancak, bir zamanlar tabanca talebimizi geri çeviren ABD Kongresi, F-16 alımına onay verir mi, bilinmez… Kongrenin alt komisyonlarına hakim olan Rum-Yunan ve Yahudi lobilerinin Türkiye’nin bu talebine onay çıkmaması için büyük çaba sarf edecekleri aşikardır.

Erdoğan-Putin görüşmesi sırasında işbirliği yapılmasına karar verilen projelere dayanarak; ABD’ye yapılan bu teklifin yanıtı ‘Evet’ olursa, Türkiye elindeki F-16’ları modernize ederek yeni F-16’lardan elde edeceği bilgi ile de MMU’ları 5. Nesile yükseltecektir… Karşılığında alacağı uçaklar ve modernizasyon kitleri için ise bedel ödemeyecektir çünkü zaten ABD’nin Türkiye’ye 1,4 milyar dolar borcu vardır.

Eğer Türkiye’nin bu teklifini ABD kabul etmezse; zaten Erdoğan ile Putin, iki ülkenin müşterek savaş uçağı motoru üretmesi için mutabakata vardılar Soçi’de… Belki de Rusya’dan ikinci S-400 sistemi ve 5. nesil SU-57 savaş uçağı alımına zemin hazırlanmaktadır.

Günün Sözü

“Şartlar hazır olana kadar bekleyelim” dersek, hayatımızın sonuna kadar bekleriz...

Lemony Snicket

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI