KKTC Milletvekili Seçimleri - ADEM AKÖL

26.1.2022 00:38:00

Geçtiğimiz pazar günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde erken genel seçim yapıldı… En son, 2018 yılında yapılan milletvekilliği seçimlerinde çıkan sonuçlarla oluşan meclis aritmetiği hiçbir siyasi partiye tek başına hükümet kurma imkânı vermemişti… Geçen süre içerisinde ikili, üçlü, hatta dörtlü koalisyonlarla oluşan 4 farklı hükümet; Pandeminin olumsuz etkisi ile de vatandaşın beklentilerine yetersiz kalınca, 23 Ocak 2022 tarihinde yapılmak üzere, erken genel seçim kararı alınmıştı.

KKTC’nin 38 yıllık siyasi tarihinde milletvekilliği seçimi için 10 kez sandığa giden Kıbrıslı Türkler, sadece 1990-1994 ile 2009-2013 dönemlerinde tek başına bir partiyi iktidara getirebildi… Ancak ne yazık ki, her iki dönemde de ülkeyi yöneten partinin güttüğü başarısız siyasi ve ekonomik politikalar, KKTC’nin gittikçe kan kaybetmesinin en büyük nedeni oldu. Diğer dönemlerdeki koalisyon hükümetleri ise, birbirleriyle dalaşmaktan ve sadece kendilerine çalışmaktan, ülkenin geleceğini inşa edecek küçük bir tuğla dahi koyamadılar.

23 Ocak Pazar günü yapılan milletvekilliği seçimleri sonucuna göre KKTC’yi yine bir koalisyon hükümeti bekliyor… Seçime katılan 8 partiden ancak 5’i meclise temsilci sokabilecek oy alabildi… KKTC’nin en büyük partisi olan sağ eğilimli Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile ikinci büyük parti olan sol eğilimli Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyet Meclisindeki 50 sandalyenin 42’sini paylaşmış gibi görünüyor.

Sandıktan güçlenerek çıkan bu iki parti de ne yazık ki hükümeti kurabilmek için gerekli olan 26 milletvekili sayısına ulaşabilmiş değil… Büyük oy kaybına uğrayan diğer 6 partiden ancak 3’ü meclise girebilecek… Demokrat Parti (DP) ile Halkın Partisi (HP) 3’er milletvekili, Yeni Doğuş Partisi (YDP) ise 2 milletvekili ile meclise girebiliyor.

1974 Sonrasında Cumhurbaşkanlığı, Milletvekilliği, Yerel Seçimler ve Referandum olmak üzere toplamda 44 sefer sandığa giden Kıbrıs Türkü’nün siyasi iradeye karşı güveni, geçen yıllar içerisinde azalarak bunu son seçimlerde sadece yüzde 58’lik katılımla göstermiş bulunuyor.

Yeni dönemde KKTC’yi başta ekonomi olmak üzere elektrik, internet ve ulaşım gibi birçok altyapı problemi bekliyor… Seçime katılan tüm partiler, vaatlerinin birinci sırasına ekonomiyi koymuş olmaları, vatandaşın en büyük sıkıntısının farkında olduklarının açık bir göstergesi olmuştur… Ancak sorunların sadece vaatle değil, icraatla çözülebileceği de bariz bir gerçekliktir.

Meclise girmeye hak kazanan eski denenmiş isimlerin yanı sıra birçok genç ve dinamik, yeni yüzlerin de bulunması sevindiricidir… Ancak parti rozetini bir kenara bırakıp bu isimlere ülke yönetiminde inisiyatif verilmesi şarttır.

Henüz resmi sonuçlar açıklanmadan, en büyük parti olan UBP’nin başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun “ekonomik anlamda atacağımız adımlarda, bize yakın bir koalisyon ortağıyla önümüzdeki sürecin haritasını çizeceğiz” yönündeki sözleri; 3 küçük partiden birinin katılımıyla 26’yı bulup, gücün kendi ellerinde olacağı bir hükümet formülü düşündüğünü göstermektedir.

Öte yandan ikinci büyük parti olan CTP’nin başkanı Tufan Erhürman ise sandıkların tamamı henüz açılmadan; partilerinin güçlü bir muhalefet yapacağını açıklamış olması, vatandaşın beklentilerine çözüm getirmeyecektir.

Dünyanın yeniden paylaşılmaya başlandığı bu süreçte; içinde Kıbrıs Türkünün büyük hakkı olan Doğu Akdeniz’den fışkıran enerjiye göz dikmiş akbabaların olduğu bir ortamda, Türkiye’nin etkin desteğini alarak, KKTC’nin tek yürek ve büyük bir özveriyle yönetilmesi gerekmektedir.

Meclise girmeye hak kazanan 5 siyasi partiden 3’ünün milletvekili sayısı 5’in altında olduğu için ne yazık ki komitelerde dahi temsil edilemeyecekler… Durum böyle iken, niye bir UBP-CTP koalisyonu düşünülmesin?

Farklı siyasi görüşlerde olabilirsiniz… Kıbrıs sorununun çözümü için farklı düşünebilirsiniz… Ancak ülkenin ekonomisini çıkmaza sokan; alt yapısını 50 yıl öncesinde bırakan; üretim çarklarının dönmesini engelleyen sorunlar hep aynıdır… Hem UBP ve hem de CTP içinde bu sorunlara çözüm getirebilecek kapasitede genç, dinamik, ülkesinin geleceği için kendini adayacak çok isim vardır.

Günün Sözü

Ben; Kıbrıs Türkü olmaktan, bu bayrağın altında yaşamaktan, Türkiye’ye anavatanım demekten, KKTC kimliği taşımaktan, İstiklal Marşı’nı ve Andımızı okumaktan gurur duyuyorum.

Rauf Raif Denktaş

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI