KKTC Seçimleri ve Yakalanması Gereken Fırsatın Son Saatleri… - ADEM AKÖL

9 Ekim 2020 Cuma 09:16

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) önümüzdeki Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı saatler kala yaşanan gelişmeler, bazı seçmenlerin aklını karıştırmışa benziyor.

KKTC’nin Gazi Mağusa şehrinin güney-doğu sahiline bitişik 46 yıldır kapalı duran Maraş’ın, artık kullanıma açılması gerektiği geçtiğimiz 3-4 yıldan beridir ciddi ciddi telaffuz edilmeye başlanmıştı… Son 1 yıldır da bu doğrultuda somut envanter ve planlama çalışmaları yapılıyordu… Masa başı hazırlıklar tamamlanmış olmalı ki, Rumların bütün dünyaya ‘Hayalet Şehir’ olarak lanse ettikleri, 1974 öncesinin dünyaca ünlü turistik kentin yeniden hayat bulması için butona basıldığı duyuruldu tüm dünyaya geçtiğimiz gün.

Seçime 5 gün kala böyle bir kararın alınmış olması ve duyurunun; KKTC Başbakanı ile birlikte Türkiye Cumhurbaşkanı’nın yapmış olması, adaylar ve onların bağlı oldukları partiler tarafından hoş karşılanmadı.

KKTC’deki mevcut hükümetin Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı adayı olan Kudret Özersay’a; öncesinde bilgi verilmediği için, iktidar ortağı olan partisi hükümetten çekilme kararı aldı.

Şu an Cumhurbaşkanlığı makamında oturan diğer bir isim Mustafa Akıncı ise; Maraş’ın seçim malzemesi yapılmasının yanlış olduğunu ve bu konunun Birleşmiş Milletler (BM) ile çatışma içine girmeden uluslararası hukuk kuralları dahilinde ele alınması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Nikos Anastasiadis ise Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’i arayarak; bu durumun BM Güvenlik Kurulu kararlarına aykırı olduğunu, Ankara’nın durdurulması gerektiğini söyledi.

Bir kere şunu kabul etmek gerekir ki, sürecin iyi yönetilmesi şartıyla; Maraş’ın açılması KKTC’ye ekonomik, sosyal, kültürel ve tanıtım bakımından büyük katkısı olacaktır… Bunu böyle kabul etmeyen tek bir Kıbrıslı Türk dahi olamaz… Nitekim, yapılan kamuoyu yoklamaları da bunu göstermektedir.

Türkiye’nin maddi ve manevi katkılarıyla, Maraş’ın açılması; bazı iş bilmez siyasilerin maharetleri sonucu KKTC üzerine serilen ölü toprağın kısa sürede kaldırılmasını çabuklaştıracak, kendi kendine yeten bağımsız bir devlet yolunda hızla ilerleyecektir.

Maraş konusunun seçim arifesinde gündeme getirilmiş olması, iddia edilenin aksine; hiçbir etki altında kalmadan karar verebilme yetisine sahip, olgun Kıbrıs Türk seçmeninin kafasını bulandırmayacak, zaten ulusal çıkarlar doğrultusunda biçimlenmiş beyninin yönlendirmesi ile sandıkta en doğru kararı verecektir.

Geçtiğimiz Çarşamba günkü yazımda da ifade etmiştim. Bu seçim, daha önce yaşanmış olanlardan çok farklıdır… Bu bir Ahmet-Mehmet seçimi değil, bu bir kimlik bulma seçimidir… Osmanlı Devleti’nin ada üzerindeki hakimiyetini kaybetmesi ile başlayan Kıbrıslı Türkler’in var olma mücadelesinin perçinlenip perçinlenmemesi meselesidir.

Bu, yüz yılı aşkın bir süredir kendini adanın tek sahibi olarak gören Kıbrıs Rumları’na ve bütün dünyaya; varlığımızı ispatlayıp ispatlamama seçimidir… Bu, özellikle Pandemi sonrası yeniden şekillenecek olan global sistemde; etkin rol oynayıp oynamama seçimidir… Bu, dünyayı paylaşmaya hazırlanan yeni güçlere; yem olup olmama seçimidir.


Dolayısı ile pazar günü sandığa atacağımız her oy, ya Türkiye ile birlikte KKTC’nin de gücüne güç katacak; yahut da toplumlararası müzakerelerle bu güne kadar kaybedilmiş olan bunca zamana ilave olarak, boşa geçecek yeni dönemlerde Kıbrıs Türk toplumunun giderek yok olmasını sağlamış olacağız.

Aslında Kıbrıs Türkü ne yapacağını çok iyi biliyor… Pazar günü adadaki varlığını perçinleyecektir; Kıbrıs Rumlarına ve bütün dünyaya var olduğunu ispatlayacaktır… Pandemi sonrası dünyayı paylaşmaya hazırlanan yeni güçlere yem olmadan, yeni global sistemde etkin rol oynamak için hazır olduğunu gösterecektir.

Kıbrıs Türkü ne yapacağını çok iyi biliyor… Pazar günü, sandığa atacağı her oyla KKTC’nin gücüne güç katacak, onu yok etmeye çalışan güçlere ağzının payını verecektir.

Kıbrıs Türkü ne yapacağını çok iyi biliyor… Pazar akşamı, sandıklardan çıkacak oylarla Türkiye’yi sindirmeye çalışan emperyalist ve sömürgeci zihniyetlerin alınlarına, hoşlarına gitmeyecek mesajı dayayacaktır.

Günün Sözü

Türkiye olmadan cennete bile girmem.

Onlara söyleyin, burası bağımsız bir cumhuriyettir.

Rauf Raif Denktaş


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI