KKTC’nin Korona Başarısı - ADEM AKÖL

21 Mayıs 2020 Perşembe 02:15

Orda bir devlet var, çok yakınımızda... Gidemesek de, kalamasak da; o devlet, bizim devletimizdir... Dünyada hiç bir ülkenin tanımak istemediği, tanımadığı... Orda bir devlet var, çok yakınımızda; 37 yıldır kendini umursuz dünyaya kanıtlamaya çalışan... Orda bir devlet var, çok yakınımızda; okunmamış destanlar yazan.

Ambargolar altında yok edilmeye çalışılan; ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’... İsmini, üniversiteleri ile tüm dünyaya duyurmayı başaran... Eşsiz sahilleri ve konaklama mekanlarını, tüm engellemelere rağmen; Avrupa turizm destinasyonları listelerinin baş sıralarına koyabilen... Onurlu bir gelecek oluşturabilmek için demokrasi kitabının en iyisini yazan; gerektiğinde, zincirin halkaları gibi birbirine kenetlenmesini çok iyi becerebilen ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti farklı bir destan yazıyor şu günlerde... Korona Destanı... 400 bin nüfuslu ülkede günde 500’e yakın test yapılıyor olmasına rağmen, tam 32 gündür bir tek Covid-19 vakasına rastlanmamış... Dünyamızı acımasızca sömürmeye alışmış ‘dev’ ülkeler bile, küçük bir virüsçük karşısında patır patır dökülürken; KKTC’nin bu zaferini tüm dünyanın takdir etmesi gerekmektedir.

Şubat ayının sonlarına doğru ilk Covid-19 testi yapılır KKTC’de, sonuç negatif çıkar... Arkasından şanssız bir yangınla yüzleşir ülke... En büyük devlet hastanesinin ameliyathaneleri, yoğun bakım servisi, anjiyo ve cerrahi servisi tamamen kül olur... Ülkenin en büyük Üniversite Hastanesi ve diğer özel hastaneler imdada yetişir.

Mart ayının 9’unda bir Alman turiste yapılan test sonucu pozitif çıkar, ilk kez... Hemen kriz masası oluşturur KKTC hükümeti... Alman turistin konakladığı devasa hotel, tüm çalışanları ile birlikte karantinaya alınır... Fransa, Almanya, İtalya, Çin, Güney Kore, İran, Irak gibi ülkelerden gelecek seferler durdurulur.

KKTC’deki üniversiteler, ülke ekonomisine katkıları dışında bu kez hayati kararlar almak için el ele verir... Başbakanlığın organizatörlüğünde, değerli hocaların katılımıyla bir ‘bilim kurulu’ oluşturulur.

Ülkeyi Koronavirüs illetinden koruyabilmek için peş peşe önlemler hayata geçirilmeye başlanır, ‘bilim kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda... Üniversiteler dahil, tüm okullarda eğitime ara verilir; restoran, cafe, müze ve ören yerleri kapatılır; Güney Kıbrıs’a geçişler durdurulur; Türkiye hariç, yabancı uyrukluların ülkeye girmesi yasaklanır; vatandaşa ‘evde kal’ çağrısı yapılır.

Tarih 20 Mart’ı gösterirken, sadece 4’ü KKTC’li olmak üzere; Covid-19 teşhisi konulmuş toplam 35 vaka vardır ülkede... Türkiye dahil, tüm uçuşlar ve deniz seferleri iptal edilir... Kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edilir, sadece hayati gereksinimler için dışarı çıkılmasına izin verilir... Maske takma zorunluluğu yürürlülüğe girer... Gece boyunca, tam sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanır... Virüs yayılımından şüphe edilen bazı köyler karantina altına alınır.

Yabancı uyruklular, özel üçaklarla ülkelerine gönderilmeye başlanır... Yabancı ülkelerdeki KKTC vatandaşları ise Kıbrısa getirilmeye başlanarak evlerine gitmeden önce 14 gün karantinaya alınırlar.

Tarih 19 Nisan’ı gösterirken ülkedeki toplam pozitif vaka sayısı 208; iyileşen kişi sayısı 204; ve Covid-19’un öldürdüğü, 2’si KKTC’li olmak üzere sadece 4 kişi kayıtlara geçer...

Bugün 21 Mayıs, aradan tam 32 gün geçmiş, her gün 500’e yakın test yapılıyor olmasına rağmen tek bir pozitif vaka yok... Kademeli ve temkinli olarak hayat normale dönmeye başlamış... Gece sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

KKTC’de bu güne kadar nüfusunun yüzde 8’ine test yapılmış... Bu rakam, yaptığı test sayısının çokluğuyla böbürlenen ABD’de 4, İtalya’da 5, İspanya’da 6.5, Almanya’da 3.5, Rusya’da 0.2 ve İngiltere’de 3.5’tir.

KKTC’deki Covid-19 ölümleri, nüfusa oranla 1 milyonda 11’dir... Bu rakam ABD’de 272, İtalya’da 525, İspanya’da 591, Almanya’da 96, Rusya’da 18 ve İngiltere’de 508’dir.

Ne acıdır ki, KKTC’de sadece 2 Kıbrıslı Türk ölürken; İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler’den 89 kişi Covid-19 yüzünden hayatını kaybediyor.

Siz istediğiniz kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımayın; Dünya Sağlık Örgütü’nün ülkeler listesine bile koymayın; o, yazdığı Korona Destanı ile, varlığını bir kez daha tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Günün Sözü

Başarı final değil, başarısızlık ise dünyanın sonu değil... Önemli olan, devam edebilecek cesarete sahip olmaktır.

2. Dünya savaşının ünlü İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in motive edici bu sözü nekadar önemli değil mi?... Başarılı olsak da, başarısız olsak da çalışmaya devam etmeliyiz...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI