Komşu Ülkelerdeki Seçimler - ADEM AKÖL

25 Haziran 2021 Cuma 00:49

Geçtiğimiz günlerde, yönetici kadroların güttüğü siyasetlerin Türkiye’yi doğrudan ilgilendirdiği; İsrail, İran ve Ermenistan’da liderlik seçimleri, Fransa’da ise yerel seçimler yapıldı… Eylül ayında ise Almanya yeni başbakanlarını belirlemek üzere sandığa gidiyor.

İsrail’de iki yıl içerisinde 23 Mart’ta beşincisi tekrarlanan erken genel seçimlerde hiçbir parti, hükümeti kurmak için gereken milletvekili sayısına ulaşamayarak; 12 yıldır ülkeyi yöneten Başbakan Binyamin Netanyahu hükümeti kurmakta başarısız olur… Ardından, ‘Yamina’ Partisi Lideri Naftali Bennett eskisinden biraz daha sağcı yeni bir koalisyon oluşturarak 2 yıllığına ülkeyi yönetmeye koyulur… 2 Yılın sonunda ise koalisyon ortaklarından ‘Yesh Atid’ Partisi Lideri Yair Lapid görevi devralacak.

İsrail içerisinde birçok çalkantıya neden olan seçimler sonunda bin bir zorlukla kurulabilen zayıf hükümetin ülkeyi nereye götüreceğini bilemeyiz; ancak Filistinlilere karşı tutumun değişmeyeceği, buna paralel olarak da Türkiye’nin ayni kararlılıkla onların yanında olmaya devam edeceği aşikardır.

14 Haziran Cuma günü İran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini muhafazakar aday İbrahim Reisi, oyların yüzde 62’sini alarak ilk turda seçilmeyi başarır… Katılım oranının rekor düzeyde düşük olduğu seçimlerde, heyecan olmaması dikkat çekiciydi… Bu durum insanların artık umutlarının kalmadığını göstermektedir, nitekim seçim öncesi yapılan anketlerde ilk kez, rejimin sorgulandığı ortaya çıktı.

İran eski yönetimi; ABD başkanlık koltuğuna oturmasını sabırla beklediği Biden’dan da fazla bir şey elde edemeyince, İbrahim Reisi’nin ABD’den uzaklaşarak Çin’e yaklaşacağı kuvvetle muhtemeldir… Çin’le müzakere edilen 400 milyar dolarlık ticari işbirliği paketini bir an önce yürürlüğe sokup ülkesine sıcak para akışını sağlamaya çalışacaktır Reisi… İran’ın 2015 nükleer anlaşmasına geri dönme gibi bir niyeti de yoktu zaten.

Yeni yönetimin Türkiye ile olan ilişkileri biraz daha kötüleşecektir… Çünkü İran hem Suriye hem de Irak’taki durumunu korumak isteyecektir… Irak’ın kuzey batısında açık açık PKK’ya arka çıkan Haşdi Şabi ile Suriye’de Esad rejimine tam destek sağlayan Hizbullah örgütleri, İran tarafından beslenen Şii oluşumlardır… Üstelik yakında genel seçimlerin yapılacağı Irak’ta; Şii’lerin daha fazla güçlenerek İran hakimiyetinde bir hükümetin kurulacağı anlaşılmaktadır.

Karabağ yenilgisinin ardından 20 Haziran Pazar günü sandığa giden Ermenistan’da, yüzde 50’nin üzerinde oy alarak yeniden Başbakanlık koltuğuna oturur Nikol Paşinyan… Sandığa katılım oranının çok düşük olduğu bu ülkede de İran’dakine benzer bir durum vardır… Halk yokluk içerisinde ve artık devleti yönetenlerden umutlarını yitirmiş durumdadırlar.

Rus yanlısı Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin desteklemediği Paşinyan; seçildikten sonra “ben Rusya ile uğraşmayacağım” mesajını gönderir… Ermenistan’daki Rus etkisini istemeyenlerin oyları ile iktidara geldiğini çok iyi bilmektedir çünkü… Anlaşılan odur ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ermenistan seçimlerinden sadece 5 gün önce Şuşa’ya yaptığı ziyaret; Aliyev’le birlikte sergilenen güç ve yayınlanan Şuşa Beyannamesi, Paşinyan’ın işine de yaramış oldu.

Ermenistan halkı; ülkelerinin büyük bir uyuşturucu koridoru üzerinde olmasından da kaynaklanan, içinde bulunduğu perişanlıktan kurtulabilmek için Türkiye’nin bir an önce sınır kapılarını açmasını bekliyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önerdiği; Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Rusya, İran ve Gürcistan’ın dahil olacağı 6’lı ittifak önerisine ise bir can simidi gözüyle bakıyorlar.

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan yerel seçimlerde büyük bir hezimete uğrayarak 5. sıraya düşer Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un partisi… Almanya ise emekliye ayrılacak olan Şansölyesi Angela Merkel yerine yeni başbakanlarını seçmek üzere sandığa gidecek önümüzdeki Eylül’de.

Avrupa Birliği Liderliğini bir türlü paylaşamayan Almanya ve Fransa’da oluşacak yeni durumda Türkiye’nin nasıl etkileneceği belli değil, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan kesin tavrını koyarak “artık ne yapacaksanız, bir an önce yapın” diyor Avrupa Birliğine.

Günün Sözü

Eylemleriniz için ürkek ve çok titiz olmayın, hayat bir deneyimdir çünkü.

Ralph Waldo Emerson

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI