Konut Satışlarında Fırsatçılık - ADEM AKÖL

23 Haziran 2020 Salı 04:49

Fırsatçılık ya da oportünizm; olaylardan bencil avantajlar edinen bilinçli politika ve uygulamaya verilen isimdir... Fırsatları iyi kullanabilen; duruma göre davranan; içinde bulunduğu şartları değerlendirmeyi iyi bilen; fırsat kollayan insanlara ise fırsatçı veya oportünist denir...

Marksist literatürde sıkça kullanılan kavramlardan biri olan oportünizm; fırsatçı yaklaşımların özellikle kapitalist toplumlarda, yaşamın çeşitli alanlarında ve çeşitli biçimlerde, karşımıza çıkan son derece yaygın bir eğilim olduğundan bahsedilir.

Olağanüstü dönemlerde fırsatçıların daha yaygın olarak işbaşında olduğunu hep birlikte gözlemliyoruz... Hatırlayacaksınız; Koronavirüs’ün görülmeye başlandığı günlerde hayat kurtaran birçok ürün karaborsaya düşmüştü... Bir liralık maskeyi onlarca liraya, kolonya ve dezenfektanı 3-5 katına satan; vatandaşın sağlığını hiçe sayarak, piyasaya sahte dezenfektan sokan; otobüs ve taksi ücretlerini birkaç misline çıkaran; hatta internet üzerinden ‘Koronavirüs’ten korunma duası’ pazarlayan ne çok fırsatçılara şahit olmuştuk.

Dünyamızda fırsatçılığı bir meslek olarak kabul etmiş insanlar vardır anlaşılan... Kimileri konusunda ihtisas bile yapmıştır... Bunların işleri güçleri, piyasayı çok yakinen takip edip; çok küçük bir açığı, yahut da çok küçük bir boşluğu dahi anında tesbit ederek, kolay yoldan para kazanma mekanizmalarını hemen devreye sokmaktır.

Koronavirüs sürecinin, ülkemiz ekonomisi üzerinde yarattığı tahribatı bir miktar onarabilmek adına, haziran ayının başlarında; Cumhurbaşkanlığı’nın konut satışlarına yönelik yaptığı açıklama, birçok vatandaşı mutlu etmişti... Konut kredi faizleri, tüm devlet bankalarında tarihinin en düşük seviyesine indirilmişti... 12 ayı ödemesiz, 180 aya varan taksitlerle; sıfır konutlarda aylık 0.64, ikinci el konutlarda aylık 0.74 faizle konut sahibi olabilecekti vatandaş.

Sadece konut satın almayı planlayanları değil, diğer vatandaşı da mutlu etmişti bu açıklama... Öyle ya, inşaat sektörünün en az 80 yan sektörü beslediğinin bilincindedir çünkü vatandaş... İnşaat sektörü canlansa, sadece inşaat çalışanlarına değil; perdecisinden tutun da mobilyecisine, beyaz eşyacısına hatta bakkal manavına kadar birçok sektöre gelir sağlar tek başına.

Bir ülkedeki yaşam dinamiklerinin ana kaynağıdır inşaat sektörü... İnşaat olmayan yerde hayat durağandır, geleceğe yatırım yapılmıyor demektir... Geleceğe yatırım yapmayan, ister en küçük bir aile olsun, ister kent olsun, isterse ülke olsun; yok olmaya mahkumdurlar.

Ülkemiz için bir can simidi anlamına gelen bu açıklamanın hemen ardından, uygulamaya geçilmesine bile fırsat vermeden, emlak sitelerindeki fiyatlar indirilip yerine yüzde 40’lara varan zamlı yeni fiyatlar giriliyor... Bu, fırsatçılığın ötesinde birşey... Bu, bir nevi gaddarlık... Bu, ülkenin temelini dinamitlemek gibi birşey... Bu 83 milyonun ahını almak demek.

Konut fiyatlarını hiç vakit kaybetmeden astronomik rakamlara yükselten emlak sahipleri de kendi topuklarına sıkmış olmuyorlar mı bu durumda..? Hiç kimse 300 bin liraya alıcı bulamayan bir konuta, bir gün sonra 400 bin lira vermek istemez...Vatandaşın aptal olduğu mu sanılıyor yoksa..? Halbuki vatandaş, her şeyin farkında... Hele hele, ödeyeceği bir kuruş fazla paranın çok farkında.

2018 Yılının ortalarında başlayan ekonomik kriz sonrasında sendeleyen, ardından gelen Covid-19 felaketi döneminde durma noktasına gelen inşaat sektörü; bu gaddar fırsatçıların doyumsuzluğu yüzünden, yeniden canlanma fırsatını kaybetmiş oluyor.

Ancak herşey bitmiş değil; kaybetmek üzere olduğumuz fırsatı yeniden lehimize çevirmek, sadece kendi ellerimizde... 1 Haziran öncesine göre  zam yapılmış olduğunu tesbit ettiğimiz konutları ilgili mercilere, veya Kamu Denetçiliği Kurumu’na ihbarda bulunarak bu mülkler için bankaların kredi vermesini engelleyebiliriz... Bunu yaparsak, fırsatçılar; ellerindeki konutları satamayıp tekrar eski fiyata indirmek zorunda kalacaklardır.

Günün Sözü

Burjuvazinin tam ortasında, her meteliğin ince ince hesaplandığı, dünyanın en çıkarcı çevresinde yaşıyorum.

Dostoyevski

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI