Kooperatifçilik - ADEM AKÖL

6 Kasım 2020 Cuma 02:46

Geçtiğimiz pazartesi başlayıp, bugün sona erecek olan çok verimli bir eğitim düzenlendi Adana Ticaret Odası konferans salonunda… Almanya’nın ilk Federal Şansölyesi, Konrad Adenauer tarafından kurulan Konrad Vakfı, Adana Ticaret Odası ve Gazette Gazetesi’nin işbirliğinde gerçekleşen ‘Kadın Kooperatifçiliğinde Yol Haritaları, Kooperatifçilik ve Kendi İşini Kurmak’ eğitimine 30 kadın katıldı.

Ülkemizde son zamanlarda üretime yönelik hamlelerin hız kazanması sonucunda, düzenlenen eğitime katılan; farklı sektörlerde çalışmalar yapmış 30 girişimci kadının amacı tekti… Hepsi de, kadınların en az erkekler kadar üretim yapıp ülke ekonomisine katkı koyma arzusu ile dolu dolu idi… Hepsi de bu düşlerini gerçekleştirebilmenin yöntemini arıyordu… Kooperatifçilik, bunun en etkin anahtarı idi.

Türkiye’de kooperatifçiliğin temeli 1863 yılında ‘Memleket Sandıkları’nın kurulmasıyla atılır… Sonradan bu sistem geliştirilir ve cumhuriyetin kurulması ile 1924 yılında kooperatifçiliği yaygınlaştırabilmek için yasal düzenleme yapılır.

Kooperatifçilik; ekonomik, sosyal ve kültürel alanda ayni istekler doğrultusunda bir araya gelmiş gönüllü insanlardan oluşan özerk bir işletmecilik sistemidir… En az 7 kişinin bir araya gelmesi ile kurulan kooperatifler, ilkelere dayalı demokratik bir işletmecilik anlayışı ile yönetilir ve ortaklarına hizmet eder.


Kooperatifler ihtiyaç olan her yerde kurulabileceği gibi, üretimi arttırarak yoksulluğun azaltılmasında etkin bir araçtır… Özellikle kadınlar, yerli halk ve diğer zayıf guruplar için üstünlük sağlar… Sosyal ve ekonomik destek sistemlerine, eğitim, sağlık, sigorta ve kredi gibi hizmetlere erişimi kolaylaştırır.

Kooperatifçiliğin, sürdürülebilir bir iş modeli olması nedeni ile; ortakların yaşam şartlarını iyileştirmede, yerel ekonomiyi güçlendirmede ve toplumsal kalkınmayı geliştirmede etkin rol oynar.

Kooperatifçilik bütün dünyada oldukça yaygın olarak tercih edilen bir sistemdir… Dünya genelinde kurulmuş olan kooperatiflerin neredeyse 1 milyar ortağı vardır… Ortalama olarak ülkelerin gayri safi yurtiçi milli hasıla rakamlarının yüzde 10’unu kooperatifler üretir.

Dünyadaki tarım ürünlerinin yarısı kooperatifler tarafından pazarlanmaktadır… Kore’de su ürünlerinin yüzde 70’i, Brezilya’da tarımsal ürünlerin yüzde 40’ı, Singapur’da perakende sektörünün yüzde 55’i kooperatiflerin elindedir.

Dünya çapındaki kooperatifleri birleştirmek, temsil etmek ve onlara hizmet etmek için ‘Uluslararası Kooperatif İttifakı’ (International Cooperative Alliance-ICA) kurulmuştur 1895 yılında… 109 ülkeden 313 federasyon, üyedir ICA’ya… ICA’nın amacı, kooperatiflerin bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşmalarını sağlamak ve ortak hareket ederek küresel ses getirmektir.


Kooperatifçiliğin böyle bir öneme sahip olmasının bilinci ile düzenlenir Ticaret Odası’ndaki eğitim, Gazette Gazetesi’nin katkıları ile… Alman Konrad Vakfı’nın görevlendirdiği, ayni zamanda Gazette Gazetesi’nin köşe yazarı da olan eğitimci Cüneyt Örkmez’in başarılı anlatımı ile kooperatifçiliğin püf noktaları aktarılır 30 kadına, 5 gün boyunca.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in verilerine göre, çalışabilir kadın nüfusumuz; 32 milyon olmasına rağmen, bu rakamın ancak 9 milyonu iş gücü piyasasına dahil olmuştur… Geriye kalan 23 milyon kadın, ya çalışmak istememektedir yahut da çalışabilecek ortamı yakalayamamıştır.

Artık 30 kadın ve onların yönlendireceği daha nice kadın; ülkemiz ekonomisinde “biz de varız” diyebileceklerdir… 23 milyon kadının Türkiye’deki üretim ordusuna katılmış olması, ülkemize neler kazandıracağını bir düşünün… Sadece ülkemize değil, kadınlarımıza da çok şey kazandıracaktır… Ekonomik bağımsızlıklarını elde eden kadınlarımıza karşı uygulanan şiddet eğilimleri bile oldukça azalma gösterecektir.

Günün Sözü

Bazı ressamlar güneşi sarı bir noktaya dönüştürür, diğerleri sarı bir noktayı güneşe dönüştürür.

Pablo Picasso

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI