Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi - ADEM AKÖL

11 Ocak 2021 Pazartesi 00:30

Basra Körfezine kıyısı bulunan ortak tarihe, coğrafyaya, kültüre, dine ve sosyal özelliklere sahip olan ülkeleri bir araya getirmek için 1981 yılında kurulan bölgesel bir örgüttür Körfez İşbirliği Konseyi… Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan (SA), Umman, Katar ve Kuveyt bu örgütün üyesidirler.

Örgüt üyesi ülkeler, tıpkı Avrupa Birliği gibi kendi aralarında gümrük, ticaret, turizm, ekonomi, kalkınma, insan kaynakları gelişimi, serbest dolaşım, eğitim ve sağlık gibi konularda ortak hareket etmeyi hedeflemişlerdir.

Ancak örgüte üye ülkeler kendi aralarında böyle güçlü bir birlik oluşturmaya çalışırken, hatta Basra Körfezine kıyısı olmayan diğer Arap ülkelerini de aralarına dahil etme uğraşı verirken, 2017 yılında sudan bahanelerle Katar’ı düşman ilan ederler.

Katar’ın resmi haber ajansının sitesinde 23 Mayıs 2017’de Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad al Sani’nin bir yazısı yayınlanır… SA ve BAE bu yazıda Sani’nin ABD karşıtı yorumlarda bulunduğu ve İran yanlısı bir tutum izlediği iddia edilir.

ABD’nin doğrudan, İsrail’in ise dolaylı kışkırtmaları sonucunda Körfez İşbirliği Konseyinin üyesi olan Katar; diğer üyeler SA, BAE ve Bahreyn tarafından yanlarına Mısır’ı da alarak düşman ilan edilir… Diplomatik ve ticari her türlü ilişki kesilir, dünyadan izole edilmeye çalışılır Katar… Emir Şeyh Sani’yi devirmek için girişimde bulunulur.

İmdada Türkiye yetişir, İran hava sahası üzerinden köprü kurulur Türkiye ile Katar arasında… Türkiye, 2015 yılında Katar’da elde ettiği üssün yanına büyük bir askeri üs daha kurar, onun güvenliğini sağlayabilmek için… Sonraki dönemlerde, iki ülke birbirlerine güçlü bir şekilde hep arka çıkarlar.

Körfez krizi başladığından bu yana, konsey üyesi Kuveyt; anlaşmazlığı çözebilmek için büyük çaba gösterir, ancak tek başına başaramaz bunu… Her ne hikmetse, krizin mimarı olan Trump, ABD Başkanlığı’nı yeni seçilen Biden’a devretmeden tam 15 gün önce çözüm için devreye girer ve 5 Ocak’ta yeni bir zirve düzenlenir.

Katar, SA, BAE, Bahreyn ve Mısır’ın da katılımı ile SA’nın El Ula kentinde düzenlenir 41. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi… SA Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, zirve için gelen Katar Emiri Al Sani’yi pandemi önlemlerine rağmen sarılarak karşılar ve özel arabasıyla zirvenin yapıldığı El Ula kentini gezdirir.

Anlaşma maddelerinin detaylı olarak bilinmemesine rağmen, zirvede alınan kararlar doğrultusunda, Katar’a üç-buçuk yıldır uygulanan düşmanca tavırlar son bularak diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması için harekete geçilir süratle.

20 Ocakta ABD başkanlık koltuğuna oturacak olan Joe Biden; Trump’ın damadı ve başdanışmanı olan Yahudi asıllı Jared Kushner’in bizzat SA’na giderek tarafları bir araya getirip imzalattığı bu anlaşmayı nasıl karşılayacağını bilemiyoruz… Öte yandan Trump’ın bunu apar topar niye yaptırdığını da bilemiyoruz.

Akla gelen birkaç senaryoyu bugünden söylemekte yarar var… Bir süre önce yine Trump öncülüğünde bazı Arap ülkelerinde başlatılan İsrail yakınlaşmasına bu anlaşma ile Katar da dahil edilmek istenmiş olamaz mı? Yoksa bizzat Yahudi Kushner niye zirveye gönderilsin? Çünkü Biden’ın fazla da İsrail yanlısı bir politika izlemeyeceğini çok iyi biliyor Trump.

Diğer bir senaryo da Türkiye’ye yönelik olamaz mı? Türkiye’nin yakın ilişki içerisinde olduğu ülkeleri markaja alma, kendi taraflarına çekme gibi bir strateji planlanmış olamaz mı? Aynen İsrail’in Azerbaycan’la olan ilişkilerini güçlendirmeye çalışması gibi…

Amaç ne olursa olsun, zirvede imzalanan anlaşma; Türkiye’nin büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne sermiştir… Üstelik ülkemizi yönetenler bu olasılıkları ve daha nicelerini bizden önce görüp ona göre önlem alıyorlardır.

Günün Sözü

Problemleri, onları yarattığımız düşünce ile çözemeyiz.

Albert Einstein

‘İzafiyet’ teorisinin yaratıcısı ünlü bilim adamı.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI