Koronayı Hafife Alıyoruz Galiba..! - ADEM AKÖL

2 Nisan 2020 Perşembe 00:46

Zengin, fakir ayırımı yapmadan bütün dünyayı kasıp kavuruyor, her gün binlerce vaka, yüzlerce ölüm haberi duyuyor olmamıza rağmen; tüm medya organlarının 24 saat Korona dışında başka yayın yapmayarak halkı uyarmaya çalışmalarına rağmen; devlet organlarının yetkili ağızlarından sürekli olarak alınması gereken tedbirler anons ediliyor olmasına rağmen;  biz hala ‘bana birşey olmaz’ saplantısı içindeyiz.

Sadece vatandaş olarak değil; kentimizi yönetenler de, kent temizliği için görev yapanlar da ayni umursamazlık içinde... Bu işte, hijyenin ne kadar önemli olduğunu hala anlamazlıktan geliyoruz... Sadece vücut hijyeni değil, çevre hijyeninin de bir okadar önem arzettiğini göz ardı ediyoruz.

Ülke genelindeki durumun ne olduğunu, hijyen kurallar çerçevesinde her bölgenin aldığı önlemlerin miktarını bilemeyeceğim; ancak her vatandaşın, kendi sokağında alınan tedbirlere bakarak, ülkemizin genel durumunu anlayabilmek için genelleme yapması yanlış olmayacaktır.

Ben size Adana’da inşa edilmiş ilk bulvarlardan biri; yakın tarihlere kadar kentimizin en popüler alış-veriş merkezi konumunda olan Gazi Paşa Bulvarı’ndaki, bir konutun penceresinden; birkaç gözlem aktararak, Covid-19’u hiç de ciddiye almadığımızı anlatmaya çalışacağım.

Gazi Paşa’daki esnafın büyük bir çoğunluğu ‘evde kal’ çağrısına uyum göstermiş durumda... Birkaç kepenk dışında diğerleri kapalı; kaldırımlarda yürüyen insan sayısında normal günlere nazaran oldukça azalmış bir görüntü var... Yoldan geçen araba sayısında da büyük bir düşüş gözlemlemek mümkün... Gönül isterdi ki bu rakamlar sıfıra yakın olsun.

Kaldırımları süpürmek için görevlendirilmiş bayan bir Büyükşehir Belediye çalışanı... Sıkı sıkı giyinmiş; ayağında pantolon, sırtında kalın bir giyisi, başında çene altından bağlanmış bir eşarp, ağız ve burnunu kapatan bir maske... Anlaşılan virüse karşı gereken bütün önlemleri almış gözüküyor...

Ancak kulağında telefon, öbür uçtakiyle hararetli bir muhabbet içinde... Özellikle bu dönemde kaldırım temizliğinin önemini umursamadan, görevi olan süpürme işleminden vaz geçmiş gibi... Yapması gereken işin ne olduğunu unutmuş, sadece kulağındaki telefona odaklanmış vaziyette; hiçbir işlem yapmadan çöp arabasını pervasızca yüzlerce metre itekliyor.

Halbuki tamamen başıboş kalmış, sahipsiz köpeklerin dışkıları ile dolu kaldırımlar... Kuruyup rüzgarla etrafa savrularak daha fazla sağlık tehditi oluşturuyor... Özellikle bu dönemde sokak köpeklerinin toplatılması, yahut da kaldırımların sık sık iyice yıkanıp temizlenmesi gerek miyor muydu..?

Siz hiç kendi sokağınızın ilaçlı suyla yıkandığına tanık oldunuz mu..? Yahut da televizyon ekranlarında gördüğümüz gibi, büyük pülverizatörlerle geniş kapsamlı bir dezenfeksiyon yapıldığını gördünüz mü..? Ben şahsen, Gazi Paşa Bulvarı’nda böyle bir işleme tanık olmadım...

Kent içindeki yüzlerce reklam panosuna, rahmetli Münir Özkul’un “dokunmayın çocuklarıma” sözünü içeren afişler asarak harcanmış olan para; ilaçlamada kullanılsa daha doğru olmaz mıydı..?

Yoksa şu Covid-19; eğitimli, laftan anlayan bir virüstür de biz mi bilmiyoruz..? “Dokunma” dediğin zaman, hiç kimseye dokunmayacak kadar disiplinli bir virüs... O zaman dünyanın işi çok kolay.

Günün Sözü

Sağlıklı olmak; dünyanın gelişimi için sana, herkese ve senden sonrakilere verilmiş bir görevdir.

Amerika’da şiir dalında 1950 yılı Pulitzer ödülünü kazanan ilk siyahi şair, Gwendolyn Brooks’un sözüdür bu...

Sağlıklı olmanın bir görev olduğunu daha önce hiç düşünmüş müydünüz..? Vücudumuzu her türlü hastalıktan korumak için önlem almanın bir gereklilik olduğunu..? Düşünmemişseniz, şimdi tam sırası...

Kötü alışkanlıklardan uzak durarak, sağlıklı beslenerek ve yeterli egzersiz yaparak elde edeceğimiz sağlıklı bir vücutla daha verimli çalışıp hem kendimize, hem ailemize ve hem de ülkemize katacağımız değeri bir düşünün...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI