“Malum Amerikalı” - ADEM AKÖL

4 Ekim 2021 Pazartesi 09:21

Geçtiğimiz Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Lideri Putin ile Soçi’deki görüşmeleri sırasında “Malum Amerikalı” diyerek, rahatsızlık duyduğu birisinden bahseder… “Malum Amerikalı McGurk denilen bir adam var. Benim teröristlerle mücadele verdiğim bir bölgede, bunun onlarla kol kola dolaşması beni ciddi manada rahatsız ediyor” diyerek anlatmaya çalışır bu adamın Suriye’de yaptıklarını.

Brett H. McGurk George W. Bush, Barack Obama ve Donald Trump hükümetlerinde üst düzey ulusal güvenlik pozisyonlarında farklı görevlerde bulunmuş bir diplomattır… Esas mesleği avukatlık olan McGurk ayni zamanda Stanford Üniversitesi’nde akademisyenlik de yapmaktadır.

McGurk George W. Bush döneminde Başkanın özel asistanı olarak Irak ve Afganistan ilişkileri görevinde; Barack Obama döneminde ise Irak Büyükelçisinin özel danışmanlığı görevinde bulunmuştur… 2014 ile 2016 yılları arasında ABD Dışişleri Bakanlığının Irak ve İran’dan sorumlu başkan yardımcılığı sıffatı ile İran’la yapılan gizli görüşmeleri yürütmüştür.

Ekim 2015’te, dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından ‘İŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonu’nun özel başkanlık elçisi tayin edilir… Trump döneminde de bu görevde kalır, ancak Donald Trump’ın Suriye’den Amerikan askerlerini çekme kararını protesto ederek 2018 Aralık ayında görevinden istifa eder.

Ocak 2021’de ABD Başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, McGurk’ü Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika koordinatörü olarak atar… Yani kendi kabuğuna çekilerek Çin ile nasıl baş edeceğini kara kara düşünen Biden, Suriye Irak, Libya, Mısır, Suudi Arabistan bölgelerinin yönetimini McGurk’e bırakır, hem de tam yetkili kılarak.

McGurk yeni görevine gelir gelmez, Irak’ın Erbil ve Musul kentlerini ziyaret ettikten sonra Kobani’ye geçerek YPG’li teröristlerle bir araya gelir… Görüşmeye terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’den Enver Müslim, YPG’den Polat Can ve Aldar Halil gibi terörist elebaşılar da katılır… McGurk’ün, Türkiye tarafından başına 4 milyon lira ödül konan “Şahin Cilo” kod adlı PKK’lı Abdi Ferhad Şahin’i koruyup kollaması da Suriye’deki terör örgütlerinin sevk ve idaresini yaptığının bir kanıtı olmuştur.

Emekli Tuğgeneral, İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Erenel, Irak’taki mezhepsel ve etnik sorunların baş mimarı olarak tanımlıyor McGurk’ü… DEAŞ’ın bölgede var olmasında, Nuri El Maliki’yi Irak’ın başına geçiren anayasanın hazırlanmasında, Kürtlere özerklik verilmesinde ve Şii Arapların öne çıkmasında başrol oynadığı görüşünde… “Bugün Irak’ta refah yoksa ve ülkenin dört bir yanında kaos varsa sorumlusu McGurk’tür” diyor Fahri Erenel.

Bir dönem Orta Doğuyu Osmanlıya karşı kışkırtan Lawrence’in yaptıklarının benzeri yöntemleri uygulamakta olan McGurk, Kuzey Irak’ta yaptığını şimdi de Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirmeye çalışıyor.

Suriye’nin petrol kuyuları ve rafinerileri bu bölgede çünkü… McGurk göreve başladıktan sonra, sihirli bir güç ABD’de DELTA isimli bir petrol şirketi kurar ve PKK/PYD’nin hakim olduğu bölgede işe başlar… O kadar ki, Esad rejiminin şirketlerinden birisi aracılığı ile Şam yönetimine bile petrol satmaya koyulur.

Bölgedeki teröristlerin en büyük destekçilerinden biri olan McGurk, kimi zaman onlarla ayni sofrada yemek yer, kimi zaman ellerinden plaket alır… Cumhurbaşkanı Erdoğan Beyaz Saray’da ağırlanırken Cilo’yla görüşen bir isimdir McGurk, tipik bir Türk düşmanıdır aslında… Bağdadi’nin öldürülmesi olayında dahi Ankara’yı suçlayan birisidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Melun Amerikalı” diyeceği yere, dili sürçerek Putin’e “Malum Amerikalı” diye bahsettiği işte bu adam… Putin bu serzenişe ne cevap verdi bilemiyoruz ama Suriye’nin batısında 1971 yılında kurulan Tartus deniz üssünü, 49 yıllığına uzatabilmenin derdine düşmüştü o dönem Rusya, 2017 yılında McGurk ortalığı karıştırırken.

Rusya Suriye’den artık istediğini almış bulunduğu için, ABD ve İran’ın ülkeden ellerini çekerek üniter bir devlet kurulması yönünde Türkiye ile birlikte adım atmaya hazır gibi gözüküyor… Belki de Putin, Erdoğan’ın kulağına “birlikte hareket edelim” demiştir, kim bilir…

Günün Sözü

Neye inandığımız veya ne düşündüğümüzle sonuca varmak çok zayıf bir ihtimaldir. Sonuca ulaşabilmenin tek yolu sadece ne yaptığımızla mümkün olur.

John Ruskin

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI