Mısır, Türkiye İle Antlaşmaya Ne Kadar Yakın? - ADEM AKÖL

22 Mart 2021 Pazartesi 09:20

Geçtiğimiz 10 Mart’ta “Doğu Akdeniz’de Olumlu Gelişmeler” başlığı ile kaleme aldığımız yazımızda, Doğu Akdeniz’deki yeni gelişmeleri değerlendirerek; Mısır’ın attığı olumlu adımı referans göstermiş, Türkiye ile Mısır yakınlaşması neticesinde iki ülke arasındaki Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) antlaşmasının olasılığından bahsetmiştik.

Kıbrıs’ın batısında bulunan 18. parselde hidrokarbon araştırması için 18 Şubat’ta uluslararası ihaleye çıkan Mısır, söz konusu parselin sınırlarını, Yunanistan’la yaptığı antlaşmaya göre değil de, Türkiye ile yapacağı olası MEB’e saygı göstererek belirlemiş olması Türkiye’yi memnun, Yunanistan’ı ise tedirgin etmişti.

Bu gelişmeyi, Yunanistan’la geçtiğimiz yıl yaptığı MEB antlaşmasına kıyasla 40 bin kilometre karelik ilave bir deniz alanına daha sahip olacağını da göz önünde bulundurarak, Mısır’ın Türkiye ile yakın bir zamanda MEB antlaşması imzalaması ihtimalinin yüksek olduğunu öngörmüştük.

Ancak, bu yakınlaşmadan hiç memnun olmayan başta Yunanistan olmak üzere bazı ülkeler devreye girerek, ABD’nin Mısır üzerindeki nüfuzunu da kullanarak; Türkiye’ye yakınlaşmayı başlamadan bozmak için yöntem geliştirmeye başladılar.

Mısır’daki Sisi yönetimine yakın medya kuruluşlarının yaptıkları yayınlar, bu yakınlaşmanın hiç de mümkün olmayacağını göstermektedir… İnternet sitesini günlük 20 milyon ziyaretçinin tıkladığı, El-Vatan gazetesi Yazı İşleri Müdürü’nün Facebook sayfasında yayınladığı 10 maddelik yakınlaşma şartı, hem kafa karıştırdı hem de mide bulandırdı.

El-Vatan’ın Yazı İşleri Müdürüne göre Türkiye önüne konulan 10 şart şöyle özetlenebilir: 1)Türkiye, uluslararası deniz hukukuna uyum sağlamalıdır. 2)Türkiye, Yunanistan ve GKRY ile Doğu Akdeniz’deki sorunlarına tam çözüm getirmelidir. 3)Türkiye, Libya’dan çekilmelidir. 4)Suriye’nin kuzeyinden Türk askerleri çekilmeli ve Irak’ın kuzeyine operasyon yapılmamalıdır. 5)Müslüman Kardeşlerin Türkiye’deki faaliyetlerine son verilmelidir. 6)Müzakereler, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerini de kapsamalıdır. 7)Türkiye’de bulunan Müslüman Kardeşler üyelerinin yakalanması için İnterpol’e izin verilmelidir. 8)Kahire, Türkiye genel kurallara uyum sağlayana kadar onunla iletişime geçmeyecektir. 9)Mısır, Türkiye’nin bu koşullara uyum sağlaması sonucunda ona yakınlaşacaktır. 10)Türkiye; Mısır, Yunanistan ve GKRY ile deniz sınırlarını belirlemeden Doğu Akdeniz Gaz Formuna davet edilmeyecektir.

El-Vatan gazetesi Yazı İşleri Müdürü’nün, dalga geçer gibi sıraladığı yukarıdaki şartlar, Sisi yönetiminin de öngördükleri midir bilinmez, ancak; Sisi’nin iktidarı ele geçirdiği dönemde haftalık bir gazete olan El-Vatan’ın, günlük bir gazeteye dönüştürülerek hızlı bir şekilde büyümesi, Sisi yönetimine uyumlu olduğunu göstermektedir.

Şurası bir gerçek ki; Mısır, Türkiye’nin güçlenmesinden büyük huzursuzluk yaşamaktadır… Bu yüzden Sisi, kendi halkının Türkiye’ye karşı duyduğu sempatiyi kırabilmek için sürekli olarak Türkiye ve Erdoğan aleyhine bilgiler pompalamaktadır… Nitekim yapılan anketler, Sisi’nin ilk yıllarındaki Mısır halkının Türkiye sempatisi yüzde 85’lerde iken, bugün bu sempati yüzde 40’lara düşmüş bulunmaktadır.

Türkiye’nin Katar, Somali ve Libya’da bulundurduğu üsler; El-Beşir dönemindeki Sudan ile yakın ilişkiler sonucunda elde edilen stratejik öneme sahip Kızıl Deniz’deki Sevakin adası; Etiyopya ile yakın ilişkiler ve Orta Afrika ülkeleri üzerinde gittikçe artan nüfuzu Mısır’ın Sisi yönetimini oldukça endişelendirmektedir. Bu yüzden Sisi; Türkiye’nin Mısır’ı karadan kuşatmış olmasına karşılık, o da Türkiye’nin denizden kuşatılmasının önünü açmaya çalışıyor olabilir.

Ancak şurası bir gerçek ki; en büyük geliri turizm olan Mısır, pandemi yüzünden büyük ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır… Dünyanın en zengin hidrokarbon yataklarına sahip olmasına rağmen, doğal gazı İsrail’den satın almaktadır… Ve bu zenginliği paraya dönüştürebilmenin en hızlı ve kolay yolunun Türkiye üzerinden olması gerektiğini çok iyi bilmektedir.

Artık Türkiye Mısır ilişkileri düzelme rayına girmiş bulunmaktadır… Bu sürecin sancılı ve zor olacağı kesin, ancak hiçbir güç bunun önüne geçemeyecektir.

Günün Sözü

Ben, iyi koşulların yarattığı birisi değilim. Ben, kararlarımın ürünüyüm.

Stephen Richards Covey

Amerikalı yazar ve iş adamı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI