New York’ta Yükselen Türkiye’nin Gururu - ADEM AKÖL

24 Eylül 2021 Cuma 11:38

Çok garip bir milletiz; İstanbul’un göbeğinde ‘Trump Towers’ yükselirken rahatsız olmayız da, New York’ta inşa edilen 36 katlı Türkevi çıldırtıyor bizi… İstanbul’un kalbine tamamen ticari amaçlarla dikilen yabancı sermayeli gökdelenlere ses çıkarmayız da, Manhattan’ın kalbinden yükselen Türkiye’nin gurur abidesine tonlarca laf ederiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Temmuz’da açılışını yaptığı Türkevi’nin uzunca bir hikayesi var… Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nin tam karşı köşesinde 1958 yılında IBM’in idari merkezi olarak inşa edilen 12 katlı bina, 1977 yılında dönemin Dış İşleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in girişimleri ile 3 milyon dolara satın alınır… Konsolosluk, BM daimi temsilciliği, TC Merkez Bankası temsilciliği, KKTC Temsilciliği gibi faaliyetler hep bu binada yürütülür yıllarca.

Gün gelir yetmez olur mekanlar, 50 yıllık yapının yarattığı sorunlar büyüdükçe büyür… Oturum alanı sadece 600 metre kare olan binanın bitişiğindeki 500 metre karelik arsa 2006 yılında satın alınıp, 1100 metre kare üzerine Selçuk ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan 36 katlı modern bir bina tasarlanır… Bir İstanbul lalesini andıran çehresiyle, 291 milyon dolar harcanarak bu yılın başlarında bina tamamlanır.

Dünyadaki büyük kuruluşların prestij bölgesi olan Manhattan’da, emlak satın almak öyle kolay bir iş değil… Tonlarca para verseniz, hava parası ödeseniz dahi, her isteyen emlak sahibi olamaz bu bölgede… Kurt politikacı rahmetli Çağlayangil akıl etmiş, zamanında aldırmış binayı… Mevcut hükümetimiz de bunu Türkiye’nin bugünkü şanına yaraşacak bir duruma getirmiş… Bunun için “car car” edecek ne var ki? Yoksa bunu yapmak size kalmadı diye mi bütün bu hengame?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yanına KKTC Cumhurbaşkanı’nı da alıp güçlü bir ekiple BM 76. Genel Kuruluna gidip küresel ısınmanın esas yaratıcılarına kafa tutarak; Doğu Akdeniz, Orta Doğu, Asya, Afrika, Latin Amerika ve Karayipler’e kadar Türkiye’nin güttüğü politikayı çok net bir şekilde anlatabiliyorsa ve anlattıkları dünyada yankı buluyorsa, bu Türkiye’nin büyüklüğünü göstermektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu kürsüsünden, dünya hala daha aşı milliyetçiliği yaparken; yakın bir zamanda Türkiye’nin Turkovac’ı tüm insanlığın istifadesine sunacağını söyleyebiliyorsa, bu Türkiye’nin büyüklüğünü göstermektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu kürsüsünden, bölgemizdeki terör örgütlerin taşeron olarak kullanıldığını; halbuki Türkiye’nin ayırım yapmadan tek başına, onlarla mücadele edip başarılı olan tek ülke olduğunu haykırabiliyorsa, bu Türkiye’nin büyüklüğünü göstermektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu kürsüsünden, Türkiye’nin 4 milyon Suriyeli’yi misafir etmek zorunda bırakılarak; dünya mülteci sorununa çözüm bulamazken, iklim krizinden kaynaklı göçlerle nasıl mücadele edileceğini sorabilmesi Türkiye’nin büyüklüğünü göstermektedir.

Şimdi kalkın da sıradan, gösterişsiz bir binadan çıkıp BM Genel Merkezi’ne girerek bunları söyleyin; kim dikkate alır ki sizi? Tabii ki, bazı şirketlerin yaptığı gibi, içi boş tamamen insanları kandırmaya yönelik şaşaalı gösterişlerden bahsetmiyorum…

Türkiye Cumhuriyeti, uzun yıllar boyunca özverili çalışmaların sonucunda oluşturduğu gücü, artık görsel olarak da kanıtlaması gerekmektedir… Siz, ABD'nin yıllarca dünya üzerinde kurduğu tahakkümü sürdürebilmesinin en büyük nedeninin ne olduğunu sanıyorsunuz?

Her şeyin en büyüğünü yaparak, ülkelerine gelen yabancıları onun baskısıyla ezip istediklerini hep almışlardır… Sakın biz de aynisini yapalım, mazlumları sömürelim dediğimi sanmayın… Tam tersi, Türkiye mazlumun yanında olduğunu zaten göstermiştir; bunu daha etkili yapabilmesi için her yönüyle büyüklüğünü bütün dünyaya göstermesi gerekmektedir.

Günün Sözü

Hayatınız boyunca işinizin en iyisini yapın… Bir insan görevini o kadar iyi yapmalıdır ki; ne ölenler, ne yaşayanlar, ne de doğacak olanlar daha iyisini yapamasınlar.

Martin Luther King

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI