Pandemi, Küresel Sermaye ve Sonun Başlangıcı - ADEM AKÖL

17 Şubat 2021 Çarşamba 00:06

Özellikle son 10 yılda hayatımızın hemen hemen her alanına giren bilgisayar tabanlı teknolojiler; bizi tutsaklık, tembellik, bağımlılık ve ekonomik çıkmaz içerisine sokarken, bunları yaratan, üreten ve pazarlayan küresel sermaye şirketleri ise servetlerine servet katmaktadırlar.

Ayni küresel sermaye, bilgisayar tabanlı teknolojileri insanlara daha kolay pazarlayabilmek adına; onları alternatifsiz bir ortama sürükleme kurnazlığı ile bünyelerindeki ilaç kartellerinin de desteğini alarak, ürettikleri yapay virüsün pençesine atarlar tüm dünyayı.

Küresel sermayenin vitrindeki isimleri olan:

Amazon’un kurucusu ve e-ticaretin öncüsü Jeff Bezos: 76 milyar dolar,

Microsoft’un kurucusu ve yatırımcı Bill Gates: 16 milyar dolar,

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg: 42 milyar dolar,

Hisse senedi yatırımcısı Warren Buffet: 12 milyar dolar,

Oracle veritabanı yaratıcısı Larry Ellison: 12 milyar dolar,

Microsoft’un yönetim kurulu başkanı Steve Balimer: 18 milyar dolar,  

Tesla’nın mimarı ve CEO’su Elon Musk ise 43 milyar dolar, ilave kazanç sağlarlar pandeminin tüm dünyaya yayılmaya başladığı günden bugüne kadar geçen 1 yıl içerisinde.

Uygulamaya koydukları Pandemi projesi sayesinde İnsanlığı tam 3 yönden soyuyor küresel sermaye… Önce insanları eve kapatarak bilgisayar tabanlı binlerce ürünü pazarladılar… Ardından üretim olmadığı için çöken ekonomilere kredi verdiler, sonra da Covid-19 için ürettikleri aşıları yine sağladıkları kredilerle onlara sattılar… Ve ne yazık ki doymak bilmeyen bu vampirler, süreci uzatarak daha da çok kazanabilmek için, mutant virüslerle insanların kanını emmeye devam etme planlarını uygulamaya koyuyorlar.

Tam bir yıldır, pandemi kısıtlamaları nedeni ile üretim yapamayan hemen hemen dünyadaki tüm ülkeler, hayatlarını devam ettirebilmek için küresel sermayenin pençesine düşmüş; kötü dönemi atlatabilme beklentisi ile onlardan yüksek miktarlarda kredi almaktadır.

Trilyon dolarlar seviyesinde olan bu borçlanmalar; başta ABD olmak üzere, AB, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Hollanda, İtalya, İspanya gibi ekonomileri güçlü ülkeleri bile zora sokmuş bulunuyor.

ABD’deki başkanlık seçimleri sırasında iyice kızışan küreselciler ile ulusalcılar arasındaki mücadele, Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturması ile bir durgunluk yaşıyor olmasına rağmen, ulusalcı eski başkan Trump’ın gösterdiği direnç, ülkedeki protestoların dozunu önümüzdeki süreçte gittikçe arttıracaktır.

Nitekim pandemi kısıtlamalarına rağmen; 2020 yılında, 2019 rakamlarının çok üzerine çıkarak dünya genelinde 80’i aşkın protesto gösterisine sahne olur dünyamız… Şu an devam etmekte olan 25’in üzerindeki eylemde ise yüzbinlerce insan sokaklara dökülmüş bulunmaktadır. Saltanatın devamı için küresel sermaye ve onun yerli işbirlikçileri tarafından tetiklenip beslenen bu protestoların; bir süre sonra kendi aleyhlerine dönüşmesi kaçınılmazdır…

Sen dünyaya yaydığın virüsü bahane ederek 1 yıl süreyle beni eve kapat; evime aş götürmemi engelle; kendi ürettiklerini bana verdiğin kredi ile satın almam için zorla; sonra da beni bir o kadar daha borçlandırarak senin ürettiğin virüs için piyasaya sürdüğün aşıyı yine bana verdiğin krediyle satışını gerçekleştir…

Bu durum daha ne kadar devam edebilir ki..? Adamın kaybedecek bir şeyi yok, borcundan başka… Ülkelerin derin yapıları, ulusal çıkarları her şeyden üstün tutan yapılar ve bunları besleyen beyinler; bir gün gelir bu gidişata ‘dur’ demeyecek mi..? Dünyanın birçok ülkesine yaydıkları protestolar gün gelir kendi aleyhlerine dönmeyecek mi..? Çoğa tamah eden bu zihniyet gerçekte kendi sonunu hazırlamıyor mu..? Tüm dünyada hızla yaygınlaşan ulusalcı beyinler, çok yakın bir zamanda “küresel sermaye, defol” demeyecek mi..?

Günün Sözü

Borç, köle olmanın başlangıcıdır.

Victor Hugo

Fransız edebiyatının ünlü ismi

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI