Seyhan Belediyesi ve Sıfır Atık Projesi - ADEM AKÖL

28 Eylül 2020 Pazartesi 00:51

“Herkes sağlıklı ve dengeli bir doğal çevrede yaşamak hakkına sahiptir.”

“Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur.”

“Yeryüzü basitçe insanoğlu için bir erzak deposu ve çöp kutusu değildir. Yeryüzünün felaketimiz pahasına gözardı ettiğimiz kendi gereksinimleri ve dinamiği vardır.”

“Doğayı düşünmüyorsan, geleceğini düşün.”

Çevre ile ilgili söylenmiş o kadar çok söze rağmen; çevre bilinci oluşturma adına yapılan o kadar eyleme rağmen; çevreyi koruma yönünde alınan o kadar tedbire rağmen ve doğanın sık sık aldığı intikamına rağmen; ne yazık ki dünyamızda bu işin ciddiyetini anlamayan, yahut da anlamak istemeyen o kadar çok insan var ki...

Dünyayı büyük bir süratle tükettiğimizin farkında değiliz... Farkında olsak, gerçek anlamda tükettiğimizin, çocuklarımızın geleceği olduğunu kavrayabilsek; onlara çok daha yaşanılır bir dünya brakmak için elimizden geleni ardımıza koymazmıydık?

Binbir zahmetle üretilip soframıza gelen, ancak yiyebileceğimiz kadar almak yerine, bir kişinin daha doyabileceği kadar tabağımızda braktığımız yemek... Bayatladı diye çöpe gönderdiğimiz tonlarca ekmek... Nasıl temizlenebileceğini düşünmeden, en ücra yerlere bile savrulan atıklar... Bu, geçen yılın modası idi diyerek yenisini almak için yırtındığımız giyisi... Bir üst versiyonuna sahip olabilmek için çırpındığımız, elektronik veya mekanik cihazlar... İhtiyacımız olmadığı halde, sırf bende de olsun düşüncesi ile alınanlar... Kullanmadığımız halde boşa akan musluklar, boşa yanan ampüller... Bir defa kullanacağımız birşeyi ödünç almak yerine yenisini satın alıp, sonra da yer işgal ediyor diye çöpe gönderilenler... Ve daha niceleri...

Duyarsızlık aldı başını gidiyor... Covid-19’un hızla yayıldığı bu hassas dönemde bile birçok kendini bilmezin yolda yürürken maskesini çene altına indirip içtiği sigaranın virüs dolu dumanını karşıdan gelenlere küstahça üfledikten sonra izmariti gelişigüzel etrafa fırlatma sahnelerini izlemek istemiyoruz artık... Günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için yürüdüğümüz iki adımlık mesafede kaldırımlara savrulmuş onlarca maske görmek de istemiyoruz... Ve, hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımızı tehdit eden, onca çirkinliklerle birlikte yaşamak da istemiyoruz.

Cumhurbaşkanımız’ın eşleri Sayın Emine Erdoğan öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2 yıl önce başlattığı ‘Sıfır Atık Projesi’ uygulaması, ülke genelindeki devlet ve belediyelere ait hizmet binalarında hızla yayılıyor... Bu anlamda Seyhan Belediyesi de ‘Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ kapsamında yaptığı başarılı çalışmalardan ötürü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazanmış oldu.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay “Seyhan Belediyesi olarak ilk önce, ilçe sakinlerini geri dönüşüm konusunda bilinçlendiriyoruz. Sorumluluk alanlarımızda ayrı toplama noktalarının yaygınlaştırılması için çalışmamızı yürütüyoruz” diyor... Başkanın zikrettiği bilinçlendirme kampanyası hangi çerçevede devam ediyor; kapsamını ve ne kadar süreceğini bilemeyeceğim, ancak bu işi hızlandırıp yaygınlaştırmakla hem belediye bütçesi ek bir gelir elde edebilecek, hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlanabilecektir.

Geçenlerde duyunca şoke oldum: Başka illerde de böyledir muhakkak ama Adana’da atık işleyen tesisler, işleyecek temiz ayrıştırılmış atık bulmakta zorlandıkları için taa Hindistan’dan gemiler dolusu ithalat yapıyorlarmış... Peki biz ne yapıyoruz..? Biz, ekonomik değeri olan plastik, metal, kağıt, cam gibi atıkları evsel atıklarla karıştırıp kullanılmaz hale getiriyoruz... Kağıt toplayıcılar olmasa, bu işten 1 kuruş bile kazanamayacağız... Kaldı ki para eden sadece kağıt değil, atığın her gramı değerli.

Peki ne yapmalıyız..? Aslında yapmamız gereken şey çok basit... Seyhan Belediyesi gibi, diğer belediyelerin de bilinçlendirme sürecini bir an önce tamamlayarak, başta konutlar olmak üzere her noktada atık ayrıştırmayı zorunlu hale getirmeleri gerekmektedir... Bunun için vatandaşa farklı renklerde atık torbaları dağıtmak, sokaklara da farklı renklerde atık konteynerleri koymak gerekecektir... Bu ilk etapta maliyetli gibi gözükmesine rağmen getirisi çok daha fazla olacaktır.

Pilot sokaklar seçip bunu bir an önce yapın, sonrasında bana hak vereceksiniz... Kaldı ki bunu yapmak zorundayız... Hem bu vesile ile çevre bilinci gelişecek, çocuklarımıza daha yaşanılır bir dünya bırakacağız; hem de sonsuz olmayan bu kaynakları geri dönüştürmekle cebimize ek bir para girecektir.

Günün Sözü

Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil.

Mahatma Gandi

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI