Sincar Operasyonu - ADEM AKÖL

27 Ocak 2021 Çarşamba 00:06

9 Yıl süren Irak-İran savaşı; arkasından Irak’ın kandırılarak Kuveyt’e girmesi; sonra da ABD’nin işgali ile zayıflayan Irak’ta oluşan kaotik durumdan faydalanan PKK, ülkenin kuzeyine yerleşir… Ancak Türk Silahlı Kuvvetlerinin kararlı mücadelesi sonucunda Türkiye sınırından 20 ila 40 kilometre genişliğinde bir şerit, terör örgütünden tamamen temizlenerek; kritik noktalara kurulan karargahlar sonucunda bölge kontrol altına alınmış ve ülkemizin güney-doğu sınırlarının güvenliği sağlanmış olur.

Geçtiğimiz 18 Ocak’ta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yanına Genel Kurmay Başkanı Yaşar Güler’i de alarak Irak’ın başkenti Bağdat ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) başkenti Erbil’i ziyaretle, Irak Başbakanı Mustafa el Kazimi ve IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile yoğun temaslarda bulunur.

Ziyaretin ana sebebini, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde yuvalanmış terör örgütü PKK’nın lojistiğini sağlayan Sincar Bölgesi oluşturur… Geçtiğimiz Ekim ayında Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde, ABD, Almanya, İngiltere ve Türkiye’nin desteklediği Sincar Antlaşması imzalanmıştı… Bu anlaşmaya göre PKK’nın Sincar’daki varlığının sonlandırılması gerekmekteydi.

Uzun bir süreden beri Türkiye, Sincar için “ikinci Kandil olmasına müsaade etmeyeceğiz” diyordu… Aradan 4 ay geçmesine rağmen, Sincar Anlaşması çerçevesinde herhangi bir hareket gözlenmeyince artık Bağdat ve Erbil’e baskı yapmak şart olur.

Sincar, Irak’ın Musul vilayetine bağlı ancak IKBY ile tartışmalı bir bölgedir… Terör örgütü PKK ve İran yanlısı Irak’lı milis grupların güdümündedir… Haşdi Şabi yönetimindeki İran’ın desteklediği bu gruplar, Irak ordusundan daha büyük ve daha otoriter bir yapıya sahiptir.

18 Ocakta yapılan görüşmeler sonucunda, Ankara-Bağdat-Erbil hattında, mevcut siyasi ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra terörle mücadele ve istihbarat paylaşımı gibi askeri konularda işbirliği geliştirilmesi hedeflenir… “Önümüzdeki dönemde uygun mekanizmaları kurmak suretiyle Türkiye-Bağdat ve Türkiye-Erbil arasındaki işbirliği neticesinde, terörle mücadele konusunda çok önemli birtakım gelişmelere sebep olabilecek” diyor Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar.


PKK’nın Sincar bölgesinden temizlenmesi IKBY için hayati öneme sahip, çünkü IKBY’nin 600 köyü PKK’nın işgali altında bulunmaktadır… Üstelik PKK’nın bölgedeki petrol boru hattına yaptığı saldırılar sonucunda IKBY’nin uğradığı zarar 100 milyon doları çoktan aşar..

Sincar’ın temizlenmesi Irak için de çok önemli olmasına rağmen, Bağdat yönetimi bu konuda Türkiye ile işbirliği yapmak için oldukça tereddütlü davranır… Çünki, PKK’nın bölgedeki militanlarını, onlara maaş vererek besleyen Haşdi Şabi; yönetimindeki Şii milislerin meydana getirdiği büyük güç sayesinde, Bağdat’tan bağımsız hareket etme ihtimalini göz ardı etmiyor Başbakan Mustafa el Kazimi.

Nitekim görüşmelerden 13 gün sonra,  21 Ocak’ta yapılan intihar saldırısı sonucunda Bağdat’ın göbeğinde meydana gelen patlamalar, 32 kişinin ölmesi ve 110 kişinin yaralanmasına neden olur… Bunun Bağdat yönetimine yapılan ‘ilk ihtar’ olarak algılanması, tereddütlerin artmasına yol açar.

Öte yandan Bağdat ve Erbil yönetimlerinin, petrol ve sınır kapılarından elde edilen gelir ile bütçe payı gibi birçok konuda anlaşmazlık yaşıyor olmaları işi biraz daha fazla zora sokuyor.

Bütün olumsuzluklara rağmen “bölgesel yönetimin iradesinin çok değerli, anlamlı ve saygıdeğer olduğunun altını çizmek isterim” diyen Hulusi Akar’ın bu sözleri ve 18 Ocak görüşmelerinden 1 ay önce Mustafa el Kazimi’nin kalabalık bir heyetle Ankara’yı ziyaret etmiş olması; hem Erbil hem de Bağdat’ın, tüm olumsuzlukları göze alarak Sincar’ın temizlenmesinde ısrarlı olduklarını göstermektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise “bir gece ansızın gelebiliriz” sözleri; Türkiye’nin Sincar’ı artık daha fazla PKK’nın elinde bırakmama kararlılığının mührü değil midir?

Günün Sözü

Büyük bir tepeyi aştığında insanın bulacağı şey, daha aşılacak çok tepelerin olduğudur.

Nelson Mandela

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI