‘Siyahilerin Gücü’ - ADEM AKÖL

5 Haziran 2020 Cuma 00:05

Yazıma “Siyahilerin Gücü” başlığını atarken, ‘ben de ırkçılık yapıyorum’ hissiyatına kapılmış olmama rağmen; vermek istediğim mesajı, farklı bir isimle tam olarak yansıtamayacağım için farklı bir ifade kullanmam da doğru olmazdı.

Siyahilerin gücü; yahut köylülerin gücü; yahut işçilerin gücü; yahut da en genel anlamda,  üretimin doğrudan içinde olan ve üretilenin tüketilmesi için dünyanın ihtiyacı olduğu ‘sosyal sınıfların’ gücü... Gelir seviyesi, kültür, hayat biçimi ve eğitim kriterleri bakımından büyük ölçüde birbirine benzeyen insanların oluşturduğu ‘sosyal sınıfların gücü.’

Amerika Birleşik Devletleri’nde, geçtiğimiz günlerde bir polis tarafından siyahi George Floyd’un katledilmesinin akabinde tırmanan olaylar; dünyanın başka ülkelerinde de ırkçı karşıtı protestolara zemin hazırladı... Aslında ırkçılık bahanesi ile, sadece alın terleri ile hayatlarını idame etmeye çalışan sınıflara mensup insanları kullanarak, uluslararası finans güçlerinin bir paylaşım savaşından başka birşey değildi bu.

330 Milyonluk ABD nüfusunun yüzde 60’ı, yani yaklaşık 200 milyonu beyaz; yüzde 18’i, yani yaklaşık 60 milyonu Hispanik (İspanyolca konuşan Amerikalılar); ve yüzde 12’si, yani yaklaşık 40 milyonu zencilerden oluşur... Geri kalan 30 milyon ise, başta Asya ülkeleri olmak üzere dünyanın her ülkesinden gelip vatandaşlık alan yabancılardır.

ABD’de yaşayan 40 milyon zencinin büyük bir çoğunluğu; diğer gruplara oranla daha az eğitim almış, daha basit işlerde çalışan, gelir seviyesi oldukça düşük insanlardır... Amerika’daki büyük kentlerin geri kalmış semtlerinde berbat bir hayat sürerler.

ABD’deki işsizlik oranının en yüksek olduğu kesim, siyahilerdir... Koronavirüs sebebi ile ölen Amerikalılar’ın büyük bir çoğunluğunu yine siyahiler oluşturmaktadır... ABD’deki ırk ayırımcılığının hala devam etmiş olmasına rağmen, bunun en büyük nedeni; Amerika’da cebinde parası olmayana, sağlık hizmeti verilmemesidir.

ABD polisi, çeşitli nedenlerle yılda bin civarında suç zanlısı öldürür ve bunların, sayısal olarak büyük çoğunluğu beyazdır... Nüfuslarına oranla öldürülen zenci sayısı daha fazladır belki ama, ırkçılığı körükleyen bazı grupların söylem ve tutumları yüzünden ülke içinde ve dünyada daha fazla yankılanmaktadır.

Koronavirüs sonrası kendi kişisel yaşamımızla ilgili bizleri bir dizi değişim beklerken, dünya genelindeki ekonomik düzenin de değişime uğrayacağı aşikardır... Koronavirüs sırasında ülkelerin ve uluslararası sermayenin yüzleştiği problemleri aşabilmek için birtakım farklı tedbirlerin hayata geçirilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Ülkeler, kendi içlerinde yeni ekonomik düzenlemelere giderken; birtakım sermayeler el değiştirecek, uluslararası sermayeler ise yeni oluşumdan daha fazla pay kapabilmek için uğraş vereceklerdir... Daha doğrusu, yeni sistemin kendi tasarladıkları planlar dahilinde şekillenmesi için büyük gayret sarfedeceklerdir.

Bunu yaparken, insanları birbirine kırdırma mübah olacaktır... Bunu yaparken, etrafı talan etme mübah olacaktır... Bunu yaparken, her türlü yönteme başvurma mübah olacaktır... Önemli olan, az enerji ile planlananı hayata geçirebilmektir.

Koronavirüs nedeni ile 50 milyona yaklaşan işsiz sayısı ve 110 bine dayanan ölüm vakası, sabır balonunu yeteri kadar şişirmişti... George Floyd gibi bir iğneye ihtiyaç vardı ve senaryolaştırılmış katlediliş sahnesi ile balon patlatıldı.

Dünya ekonomisinin dizginlerini 3 Kasım günü ele alacak olan Donald Trump veya Joe Biden taraftarları arasında amansız bir mücadele başladı... Bu mücadele, ABD ile sınırlı kalmayıp güçlü sanayilere sahip başka ülkelere de sıçradı.

Filler tepişmeye başladı, hortumlarıyla birbirlerini yere yatırabilmek için tüm güçlerini ortaya koyuyorlar... Sonuçta hiçbiri tuş olmayacak, hiçbiri zarar görmeyecek... Sadece bir tanesinin enerjisi kalmayıp yoluna devam edecek... Olan, karıncalara olacak... Filler tepişirken en büyük zararı karıncalar görecek.

Günün Sözü

Şiddet, ahlak dışıdır çünkü sevgi yerine nefret üzerinde yol alır; toplumu yıkar ve kardeşliği olanaksızlaştırır.

Martin Luther King

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI