Siz Katilsiniz..! - ADEM AKÖL

4 Kasım 2020 Çarşamba 00:22

Saatler sürmüş gibi algılanan 6,9 büyüklüğündeki İzmir depremi devam ederken bile; hala inşaat yapılmaması gereken yerlere konutlar projelendiriyorsanız, siz katilsiniz.

Yüzbinlerce insan, deprem sırasında ne yapacağını bilmeden panikleyip canını riske sokarken bile; hala bunu önemsemiyorsanız, siz katilsiniz.

Yüzbinlerce insan, depremin korkutucu etkisi karşısında travma yaşarken bile; hala inşaat yapılamayacak yerlere imar veriyorsanız, siz katilsiniz.

Yüzbinlerce insan, depremin ölümcül nefesini ensesinde hissederken bile; hala 4 kat çıkılabilecek arsaya, şahsi menfaatler karşılığında 14 kat ruhsat veriyorsanız, siz katilsiniz.

Milyonlarca insan, deprem korkusu yüzünden geceleri rahat uyuyamazken bile; hala deprem yönetmeliklerini dikkate almadan yapı tasarlıyorsanız, siz katilsiniz.

Milyonlarca baba sabah işine giderken, evde bıraktığı sevdiklerine deprem yüzünden akşam kavuşamama endişesi taşırken bile; hala yönetmeliklere uygun olmayan projelere onay veriyorsanız, siz katilsiniz.

Milyonlarca anne, olası bir depremden çocuklarını korumak için onlara sarılarak uyumaya çalışırken bile; hala 3 kuruş daha fazla kazanmak için inşaat teknik kurallarını dikkate almıyorsanız, siz katilsiniz.

Ülkemiz, deprem yüzünden milyarlarca liralık maddi kayba uğrarken bile; hala zemin etüdü yapmadan, inşaata devam ediyorsanız, siz katilsiniz.

Vatandaş bir ömür çalışıp, zar zor satın alabildiği evini saniyeler içinde kaybederken bile; yapılan zemin etüdünü hala dikkate almadan temel atıyorsanız, siz katilsiniz.

Yüzlerce insan, peksimet gibi kırılan binaların altında canı ile uğraşırken bile; hala döktüğünüz betonun kalitesini kontrol etmiyorsanız, siz katilsiniz.

Yüzlerce insan, bir körük gibi katlanarak zeminle birleşen yüksek katlı bir binanın altında can verirken bile; hala 3-5 tane demir tasarrufu yapma düşüncesinde iseniz, siz katilsiniz.

Yüzlerce insan, yerle bir olmuş apartmanın yıkıntıları altında feryat çığlıkları atarken bile; hala 2 torba çimento hesabı yapıyorsanız, siz katilsiniz.

Yüzlerce insan, bir karton gibi katlanan binaların altında umutla beklerken bile; hala uygun agrega kullanmıyorsanız, siz katilsiniz.

Kurtarma ekiplerine bağlı binlerce savaşçı, enkaz altından gelebilecek bir ses umudu ile günlerce canla başla çalışırken bile; yaptığınız hatalardan pişmanlık duymuyorsanız, siz katilsiniz.

Enkaz altından 91 saat sonra çıkarılan 3 yaşındaki Ayda bebeğin, kurtarıcısının elinin başparmağını sıkı sıkıya kavrarken bile; içiniz yanmıyorsa siz katilsiniz.

Ayda bebeğin, enkaz altında geçirdiği 91 saatin sorumlularının sizler olduğunu bilmeden; size küçücük elini sallıyor olması, gözünüzden yaş boşaltmamışsa siz katilsiniz.

Ayda bebeğin, annesinin enkaz altında can verdiğini öğrendiği zaman yaşayacağı travma sonucunda acı acı haykırışları; yüreğinizi dağlamayacaksa siz katilsiniz.

Sırf sizin aç gözlülüğünüz, umursamazlığınız, bilgisizliğiniz, dikkatsizliğiniz, kontrolsüzlüğünüz, yüzünden; yüzü aşkın can, saniyeler içinde yok olurken; bini aşkın can acılar içinde kıvranırken; on bini aşkın zavallı, evsiz barksız kalırken; yaptıklarınızdan pişman olup, kendinizi düzeltmezseniz, siz katilsiniz…

Yanlış yaptığınızı bile bile, masum olduğunuzu iddia ederseniz; siz katilsiniz… Üstelik siz birer seri katilsiniz… Sizin ne bu dünyada, ne de öteki dünyada yatacak yeriniz olmayacaktır.

Günün Sözü

Beton, toprağın altında da kalsa güzel olmalıdır.

Feyzi Akkaya

STFA inşaat şirketinin Sezai Türkeş ile birlikte kurucusu.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI