Somut Adım - ADEM AKÖL

25.5.2022 10:09:36

ABD Başkanı Joe Biden’ın isteği doğrultusunda, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma çabaları devam ederken, Türkiye’nin bu konudaki kararlı tutumunu değiştirmeyerek geri adım atmaması oldukça sevindiricidir.

Ancak ne yazık ki karşı taraftan da Türkiye’yi rahatlatacak herhangi bir somut sinyal da henüz gelmiş değil.

Tam tersi, bir başka NATO üyesi olan Danimarka’nın dış işleri bakanlığı heyetinin, daha 2 gün önce ta oralara kadar giderek, Suriye’nin kuzey-doğusunda yapılandırılan PKK/YPG’nin elebaşları ile resmi temaslarda bulunması, yüzsüzlüğün dik alası değil midir?

Türkiye’yi avutma, ya da aldatma gibi basit düşüncelerle PKK’yı terör listesine koyan, ancak Fırat’ın doğusunda bir terör devleti oluşturabilmek için isim değiştirterek PYD/YPG adıyla ona büyük destek çıkan NATO’nun kurucusu ABD ve onun çömezleri, bu sevdadan vaz geçmeyeceklermiş gibi gözüküyor.

Nasıl vazgeçebilirler ki? İsveç parlamentosunda tek oyla Magdalena Anderson’u başbakanlığa taşıyan PKK’lı milletvekilinin tehdidi karşısında hükümetin bozulmasını göze alamazlar herhalde… Türkiye ve NATO karşıtı olan İranlı Kürt kökenli milletvekili hükümete, İsveç’in Suriye’deki Kürt yönetimiyle ilişkileri geliştirmesi ve ülkedeki PYD/YPG militanlarının terörist olarak görülmemesi şartını koymuştu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta sonunda İngiltere, İsveç ve Finlandiya liderleri ile NATO Genel Sekreterini telefonla arayarak Türkiye’nin kararlılığını bir kez daha vurgulamış oldu…

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a “Finlandiya ve İsveç’in NATO değerlerine sahip çıkacağından ve Türkiye’nin meşru endişelerini bihakkın gözeteceğinden emin olmak istiyoruz” dedi.

İsveç Başbakanı Magdalena Anderson’a “ İsveç’in terör örgütlerine siyasi, finansal ve silah desteği son bulmalı. İsveç, Türkiye’nin kaygılarını paylaştığını ortaya koyan somut adımlar atmalı” dedi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’ye “NATO içinde bir müttefik açısından tehdit oluşturan terör örgütlerini görmezden gelen bir anlayış, dostluk ve ittifak ruhuyla bağdaşmaz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e ise “ Türkiye NATO’nun açık kapı politikasını samimi şekilde destekliyor. Ancak İsveç ve Finlandiya Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını açıkça göstermedikleri sürece, bu ülkelerin NATO üyeliklerine olumlu yaklaşmayacağız” dedi.

Bu kararlı tutum devam ederken NATO’ya üye 2 ülkeden Türkiye lehine olabilecek 2 olumlu adım atıldı… Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliğinin Rusya petrolüne uyguladığı ambargo kararının ekonomilerine büyük darbe vuracağını, boru hatlarını açık tutarak halkına ucuz enerji sağlamak zorunda olduğunu söyledi.

Diğer taraftan İngiltere, Barış Pınarı sonrasında Türkiye’ye koyduğu savunma sanayii kısıtlamalarını kaldırdığını açıkladı… Bu durum, TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçağının (MMU) motorunun İngiliz Rolls Royce firması ile ortak imal edilmesine olanak tanıyacağı için MMU’nun planlanandan 3-4 yıl daha önce TSK’nın envanterine girmesini sağlayacaktır.

Ancak gerek Macaristan ve İngiltere’nin olumlu adımları, gerekse Erdoğan’ın NATO üyelikleri konusundaki kararlı duruşu, Biden’ın masaya oturmasını ne yazık ki sağlayamıyor… Geçtiğimiz günlerde, bir gazetecinin sorusuna Biden, “Türkiye’ye gitmeyeceğim ama iyi olacağız” diye yanıt vermişti… Amerika Başkanlık seçimleri sırasında “biz Türkiye’deki dostlarımızla Erdoğan iktidarını yıkacağız” diyen ayni Biden değil miydi?

Varsın Biden Erdoğan’la masaya oturmasın… “Temel güvenlik hassasiyetlerinin gözetilmediği bir genişleme politikasının ne bize ne de NATO’ya hiçbir hayrının dokunmayacağına” inanan bir devlet liderinin “NATO için bedel ödeyen bir ülke olarak milli güvenliğimize dair hususlarda ucu açık diplomatik ifadelerden ziyade SOMUT ADIMLAR görmek istiyoruz” sözünün arkasında durması bizim için yeterlidir.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI