Sosyal Medya Tutsaklığı ve WhatsApp - ADEM AKÖL

20 Ocak 2021 Çarşamba 00:19

Akıllı Telefon alabilecek kadar parası olan dünyadaki herkes, sosyal medyanın oluşturduğu devasa okyanus içerisinde kaybolma pahasına, en azından birkaçını kullanmak zorunda bırakılmıştır günümüzde… Önce meraktan başlar, sonra etraftaki insanlara uyum sağlama zorunluluğu gelişir, sonra da insanın en temel hayati gereksinimi olan oksijen gibi olmazsa olmazı olur sosyal medya mecraları.

Telefonunun şarjının bitmesi bile çılgına döndürür çoğu insanı… Elleri titreyen bağımlılar gibi, onu şarja bağlayana kadar ne yaptığını bilmez hale gelir… Bir türlü geçmek bilmeyen yaşanmamış dakikalardır bu süre onlar için.

Böylesine bir esarettir ceplerde taşınan Akıllı Telefonlar… En yakın sırdaşa dahi bazı ‘sırlar’ saklı tutulurken, ‘her şey’ paylaşılır onunla… Ses, yazı ve görüntü, ‘her şey’… İnsanın kendi kendine dahi itiraf etmekten çekindiği, kelimenin tam anlamıyla ‘her şeyin’ kayıt cihazıdır Akıllı Telefon… Senin unuttuğunu bile yıllar geçse de sana hatırlatan bir cihazdır o.

Bu, sonu olmayan bir tutsaklıktır; ondan kurtulmak mümkün değildir… Uyguladığı baskı; şiddeti gittikçe artan bir cenderedir sanki… Ayaklara pranga, bileklere kelepçe kilitleyerek kendini cenderenin iki çenesi arasına atmaktır… Ne yazık ki; 8 milyarlık dünya nüfusunun yarıdan fazlası hiç tereddüt etmeden bunu yapıyor… İster İsviçre’de, ister Liberya’da olsun dünyadaki her aile bu tutsaklığın mahkumudur.

İşin kötü tarafı, ulusların üzerinde büyük bir güç oluşturmuştur bu tutsaklığı yaratanlar… Bir nevi dijital diktatörlüktür bu… İstediği her şeyi sana yaptırabilecek, seni iplere asılmış bir kukla gibi oynatabilecek bir dünya diktatörlüğü.

Günümüzde hızla dijitalleşen bir süreç yaşıyoruz… Aklınıza gelen her şey dijitalleşiyor; kullandığımız her şey, hizmet aldığımız her kurum… Eğitim sistemimiz bile dijitalleşiyor… Teknolojinin geldiği son noktadır dijital otokrasi… Bu sistemi yönetenler muazzam para kazanıyorlar; hukuki bir sorumlulukları yok; hiç kimseye hesap vermiyorlar; üstelik vergi de vermiyorlar.

Facebook, Twitter, Tik Tok, Medium, Linkedin, Youtube, Instagram, Pinterest, Tumblr, Snapchat, Reddit, Flickr, Swarm, Kik, Periscope, Tinder, WhatsApp, Google ve diğerleri… Dünya dijital otokrasisinin başındaki diktatörler bunlar.


Koskoca Amerika’yı ‘küreselciler’ ve ‘ulusalcılar’ diye ikiye böldürüp, demokrasinin sembolü Kongre binasının bile, altını üstüne getiren büyük bir güç… 85 milyon takipçisi olan koskoca Trump’ın bile sosyal hesaplarını şak diye kapatarak onu dünyadan izole eden bir güç… Sırasında dünyanın en zengin adamı Amazon.com’un ceosu Jeff Bezos’un bile WhatsApp görüşmelerini deşifre edebilen bütün ulusal güçlerin üzerinde oluşmuş dizginlenemeyen bir güç.

Kısa bir süre öncesine kadar küresel güçler insanları savaştırır silah satardı; insanları hastalandırır ilaç satardı; İnsanları borçlandırır para satardı… Bu güçlerin etki alanları bölgeseldi, ayni anda tüm dünyaya hükmedemezlerdi… Günümüzde bunların yanına bir yenisi daha eklendi… İnsanları evlerine kapatarak tam anlamıyla tutsaklaştırıp, istedikleri her şeyi satıyorlar.

WhatsApp yeni bir sözleşme hazırlamış; kişilerin verilerini Facebook’ta kullanacakmış, kabul etmeyenler belirli bir sürenin sonunda WhatsApp kullanamayacakmış… Yapılmak istenen, kullanıcıların tüketici alışkanlıklarını tesbit ederek bunu ticari boyuta taşımak… Bu zaten hep yapılageldi; Facebook da, Google da, diğerleri de zaten yapıyor bunu.

Sıradan bir vatandaş için bu masum bilgilerin kullanılması fazla bir anlam ifade etmiyor belki ama ayni sosyal mecraları kullanan bir Jeff Bezos için, bir Donald Trump için çok büyük önem taşımaktadır.

WhatsApp hesabını kapatarak başka bir dijital diktatörün pençesine yakalanmak çözüm değildir… Çözüm, aynen Çin’in yapmayı başardığı gibi kendi yazılımcılarımız tarafından üretilecek ulusal çözümleri bir an önce devreye sokup diğerlerine erişimi engellemektir… Yoksa dünyamıza hükmeden bu dijital diktatörlüğün esaretinden asla kurtulamaz, üstelik bağımsız bir ülke olduğumuzu da iddia edemeyiz.

Günün Sözü

Müşteriyi eğer gerçek dünyada mutsuz ederseniz mutsuzluğunu 6 kişiye söyler, onu eğer sanal dünyada mutsuz ederseniz 6000 kişiye söyler.

Jef Bozos

Amazon.com’un Ceo’su

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI