Tahran Kasabının Hazin Sonu

Tahran Kasabının Hazin Sonu - ADEM AKÖL

21.05.2024 10:41 | Güncelleme Tarihi: 23.05.2024 16:54

İran İslam Devrimi’nin siyasi ve ruhani lideri Ayetullah Humeyni, 1979 yılında Şah karşısında elde ettiği zaferden 9 yıl sonra gizli bir fetva yayınlar… Yayınladığı fetvayla hapishanelerde bulunan 30 bini aşkın siyasi tutuklunun, yargılanıp şeriat kanunlarına göre cezalandırılmalarını emreder…

O dönemde Mollaların yetiştirdiği 27 yaşında genç bir hukukçu olan İbrahim Reisi, Tahran Komisyon’una birkaç üyeden birisi olarak atanır. Adilane (!) bir yargılama yöntemi ile binlerce tutuklunun işkenceyle idam sehpalarına gönderilmesinde anılan, önde gelen bir isim olur Reisi.

İran tarihinin en kanlı yılıdır 1988… 30 bini aşkın siyasi tutuklu yargılanmadan idam edilmiştir çünkü. Ve bu sürecin akılda kalan 1 numaralı müsebbibi İbrahim Reisi “Tahran Kasabı” olarak anılır o tarihten bu yana.

Gösterdiği bu üstün (!) başarıdan sonra rejimin gözdesi olur… Özellikle Humeyni’nin 1989 yılında ölümü ile yerine geçen “İkinci Yüce Lider” Ali Hamaney’in kolladığı adamdır artık o. 2021 yılında şaibeli bir şekilde Cumhurbaşkanı seçtirilir.

Seçmenin yüzde 52’sinin sandığa gitmeyerek tepki gösterdiği bir seçim sonucunda Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturur İbrahim Reisi. Mevcut sistem ile reformist halk arasındaki kopuş olur 2021 seçimleri.

Geçtiğimiz pazar günü, Azerbaycan-İran sınırında iki ülkenin yakınlaşmasını simgeleyen ortak bir proje olan Kız Kalesi Barajı’nın açılışına katılır İran Cumhur Başkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le birlikte. Tören dönüşünde konvoyu oluşturan 3 helikopterden ikisi Tebriz’e inmeyi başarırken, Reisi’nin bindiği helikopter yere çakılır bir süre sonra. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Abdullah ve 6 üst düzey isim yanarak can verirler.

Olayın medyaya yansımasının üzerinden birkaç saat geçmeden, İsrail basını deyim yerindeyse “göbek atmaya” başlar, sevinçlerini gizleyemezler... Haham Başları “bütün Yahudileri asmayı planlayanı Allah cezalandırdı, oh olsun” der.

İran ekipleri 6 saat süren telaşlı uğraş sonucunda enkaz yerini tespit etmeyi başaramayınca, Türkiye’den yardım talebinde bulunurlar. Tamamen yerli ve milli, savunma sanayimizin son gözdelerinden olan AKINCI TİHA havalanır Batman’dan ve 3 saat geçmeden enkaza ulaşır. Görevini tamamladıktan sonra ülkeye dönüşte, Van Gölü üzerinde ay-yıldızımızı çizer AKINCI İHA büyük ve haklı bir gururla.

Kurulduğundan beri hep İran’ın tepkisini çekmiştir İsrail. Özellikle 2004’ten bu yana İsrail-İran geriliminin hat safhaya ulaşmış olduğu göz önünde bulundurulduğunda; ilk akla gelen, bu işin örgütleyicisinin İsrail olmasıdır. İran’ın içlerine kadar sızıp, bu işi çok rahat örgütleyebilecek kapasitededir çünkü İsrail.

Ancak İran halkının son zamanlarda gittikçe artan sistem karşıtı tepkisini de göz ardı etmemek gerekir… İran yönetiminin İsrail’e karşı göstermelik tepkileri; Arap dünyası ile normalleşme süreci, Bakü-Tahran-Ankara yakınlaşması, birilerini rahatsız etmiş olamaz mı?

Sen kalk, Cumhurbaşkanının güvenliğini hiçe sayarak; envanterinde daha modern Rus yapımı helikopterler olmasına rağmen, 46 yaşında eski bir teneke parçası içerisinde seyahat ettir… Üstelik bu helikopter ABD yapımı olsun… Üstelik İran, 46 yıldır Amerikan ambargosu altında ve bu helikopter hiç güncellenmemiş, modernizasyonu yapılmamış…

Sen kalk, Cumhurbaşkanının güvenliğini hiçe sayarak; helikopterlerin uçamayacağı hava koşullarında seyahat ettir… Üstelik tehlikeli bir güzergah seçerek; hiçbir elektronik sistem kullanmadan, tamamen pilotun görüş kabiliyeti ve yeteneklerine güvenerek…

Sen kalk, yumurtaları aynı sepete koyma misali hem Cumhurbaşkanını hem Dışişleri Bakanını ve hem de 6 üst düzey devlet adamını aynı helikoptere koy…

Şu an İran’ın ne bir Cumhurbaşkanı ne de bir Dışişleri Bakanı var… Üstelik “İkinci Yüce Lider” Ali Hamaney 85 yaşında ve onun yerine geçecek en güçlü aday, İbrahim Reisi gösteriliyordu…

Bütün dünya, İran’ın bu olayı nasıl izah edebileceğini konuşuyor… Yanlış bir açıklama, dünyamızı yeni bir global krizin eşiğine getirebilir.

İNGİLİZCE YAZILARI