Teknofest - ADEM AKÖL

30 Eylül 2020 Çarşamba 02:04

“Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır” diyordu Ulu Önder; fikirlerin ‘millet benliğine’ hakim olması yeterli idi onun için... ‘Milli fikir’ üretmeden, kontrolün başkalarının elinde olacağına ve ülkemizin gelişim gösteremeyeceğine vurgu yapıyordu...

Yıllarca anlayamadık Ata’nın ne demek istediğini... Her şeyi, ama akla gelen her şeyi; dışarıdan ithal etmeye kalkıştık... Borç verdikleri sürece, onu kendi öz paramız zannedip her şeyi dışarıdan ‘hazır’ almak daha kolay ve daha kazançlı geldi bazılarımıza.

Ne zaman ki, özellikle ülkemizin haklarını koruma noktasında “benim silahımı kullanamazsın” yahut da “sana sattığım silahı nerede kullanacağına ben karar veririrm” gibi dayatmalarla karşı karşıya kaldık; işte o zaman aklımızı başımıza devşirerek Ata’nın 1 asır önce söylediklerinin gerçek anlamını idrak etmeye başladık.

Boşa yitirdiğimiz seneleri telafi etmeye çalışıyormuşçasına çok yol kat ettik kısa zamanda... Bu düşünce sonucunda üretilenlerin bir ülkeyi ne kadar güçlü kıldığını, ne kadar büyük yaptığını hep birlikte yaşadık ve kendi gözlerimizle gördük.

Halbuki henüz yolun başındayız... Beyinlerimize kazınan bu fikriyatla, kurduğumuz bu sistemle, Türkiyenin daha neler yapabileceğini tüm dünyaya göstereceğiz... Bu anlamda bu yıl üçüncüsünün düzenlendiği Teknofest, ülkemizde yaşayan saklı beyinlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Çeşitli üniversitelerde aldıkları özgün eğitimden sonra meslek hayatlarında başarılı çalışmalara imza atan, aralarında Selçuk Bayraktar’ın da olduğu bir grup genç, 2017 yılı başlarında bir araya gelerek bir vakıf kurar... ‘Türkiye teknoloji Takımı’ ismini verdikleri vakıf, Türkiye’nin milli teknolojilerini geliştirmeyi hedefler... Bu amaçla çeşitli seminerler yardımı ile özellikle girişimci genç beyinlere çeşitli olanaklar sağlayarak onları milli teknolojilerin geliştirilmesine kanalize ederler.

Bu amaçla ilk kez 2018 yılında İstanbul Havaalanında, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali düzenlenir... Aselsan, Roketsan, Baykar, BMC, Havelsan, Tubitak, THY, THK, BİST, Türksat, Turkcell gibi Türkiye’nin seçkin kurumlarından ve ODTÜ, İTÜ ve BÜ gibi seçkin üniversitelerinden oluşan 60’tan fazla paydaş destekler festivali.

20-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen festivale ilgi büyük olur... 550 bin kişi katılır etkinliklere... İkinci festival 17-22 Eylül 2019 yılında artık uçuş hizmeti vermeyen Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilir... Atatürk’ün beklentilerine yaraşır bir ilgi görür festival, Atatürk Havalimanı’nda... 122 ülkeden 18 bin  yarışmacının katılımı ile 2 milyona yakın izleyici ağırlanır.

Geçtiğimiz yılın aralık ayında Çin’de başlayıp hızla bütün dünyayı saran Covid-19 illeti, 2020 teknofest etkinliklerinin seyircisiz yapılmasına neden olur. Teknofest 2020, Tuz Gölü’nde roket yarışması ile başlar, Kocaeli’nde elektrikli araç yarışması ile devam eder. Ardından 23-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep Fuar Merkezi’nde diğer etkinliklere geçilir.

Teknofest’in 3. yılındaki yarışmalara 100 binin üzerinde girişimci katılır... Birbirinden ilginç ve başarılı binlerce dehanın ürettikleri tanıtılır festival boyunca... Bunların içinde Türkiye'yi dünyada ilk sıralara getirecek 2 proje tüm dünyanın ilgi odağı olur.

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye'nin taarruz sınıfındaki ilk insansız hava aracı olan Akıncı, ülkemizi bu alanda dünyada ilk 3'e koyacak nitelikte... 24 saat havada kalma yeteneğine sahip, 1350 kilogram yük taşıyabilen 5.5 ton ağırlığındaki Akıncı taarruzlarda kullanılarak yeni bir çığır açmaya aday.

Yine Baykar tarafından geliştirilen ve ilk tanıtımı geçtiğimiz yıl yapılan tamamen yerli ve milli uçan otomobil Cezeri ise 2 ile 3 yıl içerisinde sportif amaçlı kullanılabilecek... 10 ile 15 yıl sonra ise Cezeri'yi trafikte görmeye başlayacağız.

Ata'nın dediği gibi, kontrolü elimizde tutmak istiyorsak, milli fikirler üretmeliyiz... Olanak sağlanması halinde, ülkemizde böyle fikirler üretebilecek tahmin edildiğinden fazla yetenek vardır.

Günün Sözü

 

 Bütün ilerlemeler insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI