TEVMOT Projesi - ADEM AKÖL

21 Şubat 2020 Cuma 00:10

Günümüzde tüm endüstri kollarında en önemli konulardan biri, hiç şüphesiz ki enerji tüketimi ve enerji tasarrufu olgusudur... Üretilenin ne olduğuna bakılmaksızın, bütün işletmelerde üzerinde durulan en hassas konu, maksimum enerji tasarrufunun sağlanmasına yönelik alınması gereken tedbirlerdir.

Giderek azalmakta olan doğal enerji kaynakları ve artan enerji maliyetleri; tüm bilinçli işletmeleri, maksimum enerji tasarrufu yapmaya zorlamaktadır... Enerji tasarrufu; bir işlemi gerçekleştirmek veya bir emtiayı üretmek için yeterli olan en az enerjiyi kullanma becerisi demektir... Yani optimum seviyede enerji tasarrufu; kayıp enerjinin en alt seviyede tutulmasının çözümlerini hayata geçirmek demektir.

Türkiye’de üretilen elektriğin yüzde 47’si sanayide kullanılıyor... Sanayide tüketilen elektriğin yüzde 70’ini elektrik motorları harcıyor... Bu, ülkemiz elektriğinin yüzde 33’ünü; yani üçte birini elektrik motorları kullanıyor demektir.

Resmi gazetede 2012 yılında yayınlanan bir yasaya göre, 01 Ocak 2015 tarihinden itibaren çıkış gücü 7.5 kW ile 375 kW arasındaki piyasada satılan motorlarda yüksek verimlilik şart koşulmuştur... Buna göre o tarihten sonra satılan motorların en az IE3 verimlilik seviyesinde olması ve değişken hızlı tahrik sistemi ile techiz edilmesi gerekmektedir.

Sanayide kullanılan 7.5 kW üzeri 4 milyondan fazla elektrik motoru vardır... Bunların yüzde 80’den fazlasının onlarca yıl önce, o günün şartlarına göre basit teknolojilerle üretilmiş oldukça verimsiz motorlardır... Bu motorların, verimli motorlarla değiştirilmesi durumunda; ülkemiz yılda 34 milyar kW saat elektrik tasarrufu sağlayabilecektir ki bunun parasal karşılığı 9 milyar TL’dir. Söz konusu motorları, verimlileri ile değiştirmenin maliyeti 15 milyar TL olarak hesaplanmıştır... Bu da, 20 ay sonra yatırımın kendini amorte edeceği ve 20 aydan sonra yılda 9 milyar TL’nin ülkemizin cebinde kalacağı aşikardır.

Türkiye’de faaliyet gösteren KOBİ’lerde yüksek enerji verimli motorların kullanımının teşvik edilmesi için TEVMOT isimli bir proje başlatılmıştır... Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) finansal desteği ile TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen bu proje ile KOBİ’lerde kullanılan elektrik motorlarında “piyasa dönüşümü” yoluyla sanayide enerji verimliliği alanında ilave yatırımların teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

TEVMOT Projesi ile genel olarak hedeflenen, Türk sanayisinin enerji verimli üretim yapmasına ve karbon salımının azaltılmasına katkı sağlamaktır... TEVMOT Projesi ile ülkemizde her yıl sağlanacak milyarlarca liralık enerji tasarrufu yanında atmosfere salınan karbon-dioksit (CO2) miktarında da yüzbinlerce ton azalma meydana gelecektir.

Geçtiğimiz günlerde AOSB Bölge Müdürlüğü Seyhan Toplantı Salonunda TEVMOT projesi ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi... Toplantıda TEVMOT projesi ile ilgili teknik ve işlevsel bilgiler aktarılırken, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin pilot uygulama bölgesi seçildiği duyuruldu.

Buna göre Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile işbirliği içerisinde 2 yıl boyunca açık kalacak enerji verimli motor dönüşüm desteği sağlanacak... Bu kapsamda KOBİ başına üst sınırın 80 bin TL olması kaydıyla, yüzde 60 destek verilecek... ‘Yerli Malı Belgesi’ olması durumunda ise katkı payı yüzde 75’e çıkabilecek.

Dönem, tasarruf dönemi... Hele ki ‘enerji’ söz konusu olunca, tasarrufun daha bir ciddiyetle ele alınması kaçınılmazdır... Ülkemizin yıllık gelirinin üçte birine denk gelen 60 milyar doların sadece yurt dışından ithal edilen enerji için ödendiğini düşünürsek, bu işin ne kadar hassasiyetle ele alınması gerektiğini anlamak mümkündür.

Bu işi sadece elektrik motorlarına brakmayalım... Enerji tasarrufu için, her gün; muhakkak birşeyler yapalım... Ülkemizi ve dünyamızı yok olmaktan kurtaracak bizleriz, uzaylılar değil..!

Günün Sözü

En ucuz enerji, tasarruf edilen enerjidir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI