The Economist - ADEM AKÖL

24.6.2022 11:55:00

1843 Yılında kurulduğundan bu yana kesintisiz olarak her hafta yayınlanan Londra merkezli “The Economist” dergisi, son sayısında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sayfalarına taşıdı… Yarısı ABD ve Kanada’da olmak üzere, haftada bir milyon adet satan dergi, başta güncel konular olmak üzere; ağırlıklı olarak politika, iş dünyası, teknoloji ve kültür konularını işlemektedir.

Dünyayı yöneten birkaç aileden biri olan Rothschild hanedanının sahibi olduğu dergi, özellikle her yılsonunda yeni yılda neler olacağına dair kehanetleriyle gündem oluyor… Derginin milyonlarca takipçisi, bu kehanetlerin en azından bir bölümünün gerçekleştiğine inanıyor… Aslına bakarsanız, yeni yıl sayısındaki kapakta özetlenen bu kehanetler, küresel sermayenin çıkarları doğrultusunda tasarlanmış planların ipuçlarından başka bir şey değildir.

Derginin, Haziran sonunda Madrid’te yer alacak NATO liderler Zirvesi arifesinde Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı konu alan bir analizi kaleme alması oldukça manidardır.

İsveç ve Finlandiya’nın teröre verdiği desteği görmezden gelen dergi, Erdoğan’ı NATO’nun genişlemesine karşı çıkmakla suçluyor… Yazıda “Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine karşı çıkması, Türkiye’nin ittifak içerisindeki konumuna daha da zarar veriyor” deniliyor.

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşındaki tarafsız duruşundan da rahatsızlık duyan derginin bu konuda yaptığı analiz ise şöyle: “Türkiye Ukrayna’ya SİHA sattı ve Rus savaş gemilerine Karadeniz’in girişini kapattı… Ancak Rusya’ya karşı yapılması gereken yaptırımlara karşı çıkıyor… Gazprom dahil olmak üzere düzinelerce Rus şirketi, Avrupa’daki merkezlerini Türkiye’ye taşımayı planlıyor.”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’de yapması muhtemel operasyon ve Yunan kışkırtmalarına karşı atılan adımları da Türkiye ve Erdoğan karşıtı yorumlar yapılarak açıklanıyor analizde.

Dergi özetle yukarıdaki analizi yaparken, eş zamanlı olarak oldukça ilginç bir de Tweet atmış… “Recep Tayyip Erdoğan olmasa bile, büyük ihtimalle Türkiye NATO için bir baş ağrısı olarak kalacaktır” denilen Tweet’te bir de karikatür yer alıyor…

Tekerleklerinde NATO amblemi olan, fitili ateşlenmiş, hızla yokuş aşağı giden, kocaman bir Osmanlı topunun üzerinde, ‘hücum’ emri veriyor gibi sağ eli havada, Cumhurbaşkanı Erdoğan karikatürize edilmiş… Altına ise şunlar yazılmış: “Türkiye NATO’ya değerinden daha fazla problem mi çıkarıyor?”

Aslına bakarsanız, kuruluş amaçları doğrultusunda NATO’nun başını en az ağrıtan ülke Türkiye’dir… Fransa ve Yunanistan gibi ülkeler NATO’nun başını daha çok ağrıtmaktadır… halbuki karikatürde, sanki Türkiye ve Erdoğan’ın; NATO’yu hızla bir çöküşe sürüklediği anlatılmaya çalışılmış ve bu yönde önlem alınması gerekliliği vurgulanmıştır.

Ancak ABD, Orta Doğu’dan, Kafkasya’dan ve Karadeniz’den vazgeçmediği sürece Türkiye’nin değerinin gittikçe arttığı apaçık ortadadır…

Dergide vurgulanan “baş ağrısı” bir devlet politikası haline gelen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oluşturduğu siyasi kararlardır… Artık ‘tepesine vur, ağzından lokmayı al’ diye bir Türkiye’nin olmadığı anlatılmaya çalışılıyor.

NATO sırf Finlandiya ve İsveç için Türkiye’yi gözden çıkarmayacaktır… Bu iki ülkenin ittifak kanatları altına alınabileceği başka yöntemler de vardır… Nitekim birkaç ay önce, İngiltere Finlandiya’ya “Rusya size saldırırsa, yanınızdayız” dememiş miydi?

Haziran sonunda Madrid’te başlayacak NATO Liderler Zirvesinde, ittifakın yeni konseptinin alt yapısı hazırlanacak… Bu yüzden Türkiye’nin gerçek değerinin ‘değersizleştirilmesi’ için bir algı yönetimi oluşturmaya çalışıyor, küresel sermayenin yayın organı “The Economist” dergisi.

Kim bilir, belki de Türkiye’deki muhalefete de bir gönderme yapıyor… “Ey muhalefet, aklınızı başınıza devşirin ve Erdoğan’dan sonra ayni politikayı devam ettirmeyin” diye uyarılıyordur, çocukların oyun hamuru gibi kolayca şekillendirilmeye müsait muhalefet.

Günün Sözü

Önceleri emperyalizm ucuz hammadde, emek sömürüsü ve denetlenebilir bir dünya pazarı istiyordu. Bugünse hiçbir değeri olmayan bir insanlık istiyor.

John Berger

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI