Türk Savunma Sanayii 2 - ADEM AKÖL

9 Haziran 2021 Çarşamba 01:14

Geçtiğimiz Pazartesi günkü köşe yazımızda Türkiye’nin savunma sanayii firmalarının son yıllarda gösterdiği gelişmeyi ele almıştık… Dünya sıralamasında 100 şirket içerisine girmeyi başaran ASELSAN, TUSAŞ, BMC, ROKETSAN, STM, FNSS ve HAVELSAN ile henüz bu listeye girememiş olmasına rağmen çok başarılı projelere imza atmış olan BAYRAKTAR, VESTEL, ARES ve METEKSAN gibi kuruluşların yaptığı üretimden bahsetmiştik.

Bugünkü yazımızda TC Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde 1973 yılında kurulmuş olan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Şirketi, TUSAŞ’ın ürettiklerine biraz daha geniş çerçeveden bakacağız.

TUSAŞ, havacılık alanında kendini geliştirerek İHA, helikopter ve uçak imalatında dünyada söz sahibi olabilmek için yoğun bir çaba sarf ediyor… Şirkette yarısı yüksek lisanslı olmak üzere 4 bin mühendis ve 4 bin teknisyen, toplamda 10 bin kişi çalışıyor… Hedefleri, yılda yaklaşık bin mühendis istihdam ederek 2028’de 10 bin mühendis ve 10 bin teknisyene ulaşabilmek… Önlerine koydukları hedef, savunma sanayiinde dünyanın 1 numaralı firması Lockheed Martin.

Dünya İHA ve SİHA üretiminde ABD ve Çin’den sonra Türkiye’nin üçüncü sıraya oturmasını sağlayan firmalar BAYRAKTAR ve TUSAŞ’tır… Tamamen yerli imkanlarla üretilen BAYRAKTAR İHA ve SİHA’ları, terörle mücadelede, Libya ve Karabağ savaşlarında destanlar yazmıştır.


TUSAŞ’ın ürettiği, taktik, gözetim, keşif ve muharebe İnsansız Hava Aracı (İHA) olan ANKA-AKSUNGUR, ilk uçuşunu 2019 ortalarında yaparak gerekli testleri tamamladıktan sonra bu yılın başlarında hizmete girdi… Şu an seri üretimde olan 12 metre uzunluk ve 3 metre yükseklikteki Aksungur’dan bu güne kadar 5 adet üretilmiş.

TUSAŞ’ın iddialı olduğu alan, helikopter üretimidir… Firma, günümüz itibarı ile 5 farklı helikopter projesi üzerinde çalışmaktadır.

TUSAŞ T-70 arama-kurtarma ve deniz üstü operasyonlara uygun, askeri konfigürasyona sahip, genel maksat helikopterinin testleri tamamlanıp lisans altında seri üretime geçilmiştir… Ayda 2 tane üretilecek şekilde planlanmıştır.

TUSAŞ GÖKBEY tamamen yerli ve milli bir genel maksat helikopteridir… GÖKBEY şu an seri üretimdedir ve önümüzdeki yılın başında 3 tanesi teslim edilecek… Dünyada en çok pazar bulabilen helikopter tipidir.


TUSAŞ T-625 GÖKBEY, Türk mühendisleri tarafından tasarlanan genel maksat helikopterinin üretimi başlamış olup ilk uçuşu 2025 yılında gerçekleşecek… TSK ve sivil havacılık alanlarında kullanılması planlanıyor… Bu helikopterin elektriklisini de üretmek için çalışmalar yapılıyor.

TUSAŞ T129 ATAK, İtalyan AgustaWestland tarafından tasarlanan, tamamen yerli ve milli bir savaş helikopteri olup, şu an seri üretimi yapılmaktadır… Bugüne kadar 62 tane üretilerek TSK’ya teslim edilmiştir… Pakistan’ın 30, Filipinlerin ise 6 tane siparişi vardır… Her helikopterin üretim süresi 6 ay olup TUSAŞ’ın ayda 2 adet üretim kapasitesi vardır.

TUSAŞ T929 ATAK 2, Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş, tamamen yerli ve milli bir ağır sınıf taarruz helikopteri olup 2023 yılında ilk uçuşunun yapılmasını müteakip gerekli testlerin de tamamlanması ile 2025 yılında hizmete girecek… ATAK 2, Boeing’in ürettiği dünyanın en iyi savaş helikopteri olarak kabul edilen APACHI’den bir üst sekmentte olması hedefleniyor.

TUSAŞ’ın ileriki dönemlerde fark yaratmayı planladığı diğer bir alan ise uçak üretimidir…

TUSAŞ HÜRKUŞ, Türk mühendisler tarafından tasarlanıp geliştirilen, seri üretimine başlanmış bir eğitim uçağıdır… Bu güne kadar 12 tane üretildi.

TUSAŞ HÜRJET, Türk mühendisler tarafından tasarlanıp geliştirilen, hem eğitim hem de savaş kabiliyetine haiz bir jet uçaktır… Prototip imalatına başlanmış olup ilk uçuşunu 2022 yılında yapacak ve 2025 yılında seri üretime geçecektir.


TUSAŞ’ın en iddialı olduğu uçak Milli Muharip Uçağı MMU’dur… İlk uçuşunu 2025’te yapması ve 2029’da görevde olması planlanmaktadır… Motoru dahi Türkiye’de üretilecek olan MMU, Türkiye’nin projeden çıkartıldığı F35’ler ile ABD’nin hiçbir ülkeye satmadığı F22’ler arasında teknik özelliklere sahip olacak.

Türkiye’deki savunma sanayiinin kısa sürede bu kadar başarı göstermesinin altına yatan 3 neden vardır… Savunma Sanayii sisteminin üst karar mekanizması olan İcra Komitesi’nin başında Cumhurbaşkanı’nın bizzat olması, kararların anında alınıp hemen icraata başlanmasını sağlamaktadır… Diğer neden, Türkiye’de 60 civarındaki savunma sanayii firmasında çalışan yarısı mühendis olan 75 bin personelin oluşturduğu ekosistem, işleri kolaylaştırmaktadır… Öte yandan Savunma Sanayii Başkanlığının, başka ülkelere ihtiyaç duymadan test sistemlerinin ülkemizde yapılması kararını almış olması, bu sektörün önünü açmıştır.

Cuma: MİLGEM

Günün Sözü

Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI