Türk Savunma Sanayii 3 - ADEM AKÖL

11 Haziran 2021 Cuma 09:30

Geçtiğimiz Pazartesi ve Çarşamba günlerinde kaleme aldığımız iki yazımızda, dünya savunma sanayii sıralamasında ilk 100 şirket içerisine girmeye hak kazanan ASELSAN, TUSAŞ, BMC, ROKETSAN, STM, FNSS ve HAVELSAN ile, henüz bu listeye girememiş olmasına rağmen çok ses getiren projelere imza atmış olan, BAYRAKTAR, VESTEL, ARES ve METEKSAN gibi kuruluşların başarılarından ve özellikle Türk Havacılık Tarihinde çığır açan TUSAŞ’ın ürettiklerinden bahsetmiştik… Bugünkü yazımızda ise, son yıllarda değeri daha iyi anlaşılan Mavi Vatan’ı koruyabilmek ve haksız yere gasp edilenleri geri alabilmek için şart olan güçlü, milli ve bağımsız bir Türk Donanması yaratabilme yolunda atılan adımlardan bahsedeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında ve sonrasında; hem karada, hem havada ve hem de denizde; millileşememişliğin bedelini çok ağır ödedikten sonra, başa akıl devşirerek başlattığı çalışmalar; son yıllarda alınan olumlu kararlarla ivmelendirilerek, meyve vermeye başlamıştır… Bunların içerisinde Milli Gemi, MİLGEM projesi ayrı bir öneme sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti Donanması 1990’lı yıllarda, tamamen yerli bir korvet tasarlamak, geliştirmek ve inşa etmek için ulusal kaynakları zorlamaya başlamıştı… Bu amaçla, İstanbul Tersane Komutanlığı; tasarım, mühendislik ve inşaat projelerini yürütmek ve koordine etmek için MİLGEM proje ofisini kurar… MİLGEM’in hedefi, Türk Deniz Kuvvetleri’nin operasyonel gereksinimlerini karşılamak üzere, mümkün olduğunca yerel kaynak kullanarak, savaş gemisi inşa etmekti.

İstanbul Tersane Komutanlığı, 2005 yılında MİLGEM projesinin ilk gemisi olan TCG Heybeliada’nın yapım çalışmalarını başlatır… TCG Heybeliada, 27 Eylül 2008’de denize indirildikten 3 yıl sonra, Preveze Deniz Muharebesinin yıldönümüne denk gelen 27 Eylül 2011 tarihinde Türk Donanmasının hizmetine girer… TCG Heybeliada korvetinin tamamlanması ile, Türkiye dünyada savaş gemisi tasarlayıp inşa edebilen 10 ülke arasına girmiş olur.

Kıbrıs Barış Harekatını bahane ederek parasını peşin ödediğimiz uçakları teslim etmeyen, üstelik periyodik bakım için gönderilenleri de hangarda tutup, hangar kirası diye bir ton dolar ödettirdikleri Türkiye, şeytanın bacağını kırmıştı artık.

MİLGEM bugün 5. gemisini yüzde 75 yerlilik oranıyla üreterek denize indirmeyi başarmış, üstelik 2018 yılında Pakistan’dan 4 korvet siparişi almış bulunuyor… Pakistan Donanmasına gönderilecek olan ilk geminin inşaatına başlanmış olup 2022 yılında teslim edilecek… İkinci ve üçüncü gemilerin ise ilk kaynakları yapılmış, 2023 ve 2024’te hizmete alınması hedeflenmiştir… Teknoloji alışverişi amaçlanarak, son geminin tasarım ve inşasının ise Pakistan’da yapılması kararlaştırılmıştır.

MİLGEM, denize indirilen 5 gemi ve Pakistan Donanması’nın sipariş verdiği 4 gemi dışında, daha 6 farklı proje üzerinde çalışma yapmaktadır… Bu yılın sonlarında tamamlanması planlanan eğitim gemisi UFUK ve üzerinde helikopter ile SİHA’ların konuşlanabileceği; hava operasyonu yapabilecek kapasitede, amfibik, çok maksatlı hücum gemisi ANADOLU… Önümüzdeki yıl tamamlanması hedeflenen yeni tip denizaltı PİRİREİS… 2023’te İSTANBUL fırkateyni ve 2024’te de, denizde ikmal ve muharebe destek gemisi DİMDEG, Türk Deniz Kuvvetleri’ne kazandırılacaktır… Ama belki de bütün bunların en önemlisi; ANADOLU gemisi hizmete girdikten sonra tamamen yerli ve milli olarak planlanıp inşa edilecek olan Türk Uçak Gemisidir.

MİLGEM projesine destek vererek başarıyı yakalamasının arkasında STM, ASELSAN, HAVELSAN gibi, sayısı bugün 1500’ü aşan savunma sanayii firması vardır… Sadece 20 yıl önce en fazla 50 olan savunma sanayii firma sayısının 30 kat artış göstererek 1500’lere ulaşması, 12 milyar Dolarlık üretim ve 6 milyar Dolarlık ihracat ile ülkemize büyük bir girdi sağlamaktadır.

Pazartesi: BAYKAR

Günün Sözü

Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI